اولین مجرم هک سیم‌کارت دنیا به زندان می‌رود
کد مطلب: 15066
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۱
 
هکر نوجوان سیم‌کارت در‌ امریکا به حکم قاضی دادگاه به‌عنوان نخستین مجرمی که در این حوزه در جهان مجازات می‌شود به زندان می‌رود .
اولین مجرم هک سیم‌کارت دنیا به زندان می‌رود
 
 
Share/Save/Bookmark
هکر نوجوان سیم‌کارت در‌ امریکا به حکم قاضی دادگاه به‌عنوان نخستین مجرمی که در این حوزه در جهان مجازات می‌شود به زندان می‌رود .

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، قاضی دادگاهی در آمریکا، جوئل اورتیز را به جرم هک سیم‌کارت برای مدت ۱۰ سال روانه زندان کرد. این جوان ۲۰ ساله طی تلاش‌های متعدد خود برای هک سیم‌کارت شهروندان آمریکا موفق شد که مبلغی معادل پنج‌میلیون دلار بدزدد.

این حکم در واقع اولین مجازات رسمی است که توسط دادگاه‌های جهان برای جرم هک سیم‌کارت تعیین می‌شود و اورتیز به‌عنوان اولین هکر سیم‌کارت در روز ۲۳ اسفندماه امسال راهی زندان خواهد‌شد.

نحوه عملکرد SIM jacking یا SIM hijacking بدین‌صورت است که مجرم در ابتدا اطلاعات شخصی افراد را می‌دزدد و سپس با کمک کارمند شبکه‌ اپراتور موبایل، یک سیم‌کارت جعلی بر اساس این اطلاعات می‌سازد. بدین‌ترتیب هکر می‌تواند با سیم‌کارت جدید تمامی گذرواژه‌های مورد نیاز برای نفوذ به اکانت‌های ارزمجازی کاربر را پیدا کرده و مبالغ موجودی را به حساب خود انتقال دهد.

کابران باید مراقب تماش های پشتیبانی باشند. دو روش به خصوص برای هک سیم‌کارت وجود دارد. یک روش این است که تبهکار می‌‌تواند تلفن هوشمندی را به‌صورت فیزیکی بدزدد و با هک سیستم‌های امنیتی آن به اطلاعات موردنظرش دسترسی پیدا کند. در روش دوم، هکر سیم‌کارت ترفند جالب و زیرکانه‌ای برای دسترسی به اطلاعات کاربر به‌کار می‌برد؛ مجرم در ابتدا با کاربر تماس می‌گیرد و خود را مسئول پشتیبانی اپراتور موبایلی معرفی می‌کند.

بدین‌ترتیب هکر‌ با جلب اعتماد کاربر می‌تواند دیتا امنیتی وی را به‌دست آورد و با استفاده از همین اطلاعات، تمامی حساب‌های ارز مجازی یا رمز ارز کاربر را خالی کند.

به گزارش پلیس آمریکا روزبه‌روز بر محبوبیت هک سیم کارت اضافه می‌شود، چرا که روند انجام آن بسیار آسان است و روی غفلت یا نا‌آگاهی کاربران مانور می‌دهد. تا به حال مجرمان بسیاری از این روش برای سرقت‌های بزرگ استفاده کرده‌اند و روند رو به رشد این جرم به جایی رسیده که مجازاتی ۱۰ ساله برایش تعیین شده‎است.
مرجع : تابناک