گوشی مجهز به 5G نخرید
کد مطلب: 15139
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۲
 
کارشناسان خطاب به کاربران و علاقه‌مندان به محصولات تکنولوژی، توصیه کرده‌اند که به دلایل متعددی فعلا باید از خریداری گوشی هوشمند مجهز به شبکه 5G دست نگه دارند.
گوشی مجهز به 5G نخرید
 
 
Share/Save/Bookmark
کارشناسان خطاب به کاربران و علاقه‌مندان به محصولات تکنولوژی، توصیه کرده‌اند که به دلایل متعددی فعلا باید از خریداری گوشی هوشمند مجهز به شبکه 5G دست نگه دارند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، به تازگی کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری و ارتباطات خطاب به کاربران‌شان اعلام کرده‌اند با وجود اینکه شرکت‌های تولیدکننده موبایل این روزها به‌شدت بر روی تولید و عرضه گوشی‌های هوشمند مجهز به فناوری شبکه اینترنت 5G تمرکز کرده‌اند، کاربران فعلاً برای خریداری این محصولات دست نگه دارند و بالافاصله بعد از رونمایی نخستین گوشی هوشمند مجهز به این فناوری به خریداری و تهیه آن اقدام نکنند.

این کارشناسان در این گزارش به دلایل متعددی می‌پردازند که کاربران نباید فعلاً به خریداری و استفاده از گوشی‌های هوشمند مجهز به فناوری شبکه 5G اقدام کنند.

پوشش‌دهی و آنتن‌دهی ضعیف در بیشتر مناطق
یکی از مهم‌ترین دلایلی که این کارشناسان برای نخریدن گوشی‌های هوشمندی که از فناوری شبکه نسل پنجم اینترنت همراه پشتیبانی می‌کنند، عنوان کرده‌اند می‌توان به پوشش‌دهی و آنتن‌دهی ضعیف در بیشتر مناطق شهرها و کشورهای مختلف، اشاره کرد چراکه پیش‌بینی می‌شود در سال‌های اولیه راه‌اندازی شبکه 5G این مسئله یکی از بزرگ‌ترین مشکلات و چالش‌های این شبکه به شمار خواهدرفت.

گرانی گوشی و محصولات مجهز به فناوری شبکه 5G
یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه کرد، گران‌قیمت بودن نخستین محصولات و گوشی‌های هوشمندی است که از این فناوری شبکه پشتیبانی می‌کنند. به گفته این تحلیلگران، کاربران و علاقه‌مندان همچنان برای آنکه پول و هزینه هنگفتی را صرف خریداری و بهره‌مندی از این‌گونه محصولات نکنند، باید منتظر بمانند تا این شبکه نیز همچون نسل‌های پیشین آن فراگیر شود و بعد از آنکه از معرفی و عرضه نخستین گوشی‌های هوشمند مجهز به 5G توسط غول‌های تکنولوژی و شرکت‌های تولیدکننده موبایل زمان مناسبی گذشت به خریداری آن اقدام کنند. در این صورت آنها قادر خواهندبود پول و سرمایه قابل‌توجهی را صرفه‌جویی کنند.

محدودیت در انتخاب اپراتور مخابراتی
یکی دیگر از این دلایلی که توسط کارشناسان برشمرده شده‌است، محدودیت در انتخاب اپراتورهای مخابراتی است؛ چراکه هم‌اکنون همه شرکت‌ها و اپراتورهای مخابراتی ارائه‌دهنده سرویس‌های مبتنی بر شبکه اینترنت 5G نیستند و تنها برخی از آنها با همکاری بعضی شرکت‌های معروف و بزرگ همچون هواوی و اریکسون درحال توسعه زیرساخت‌های مربوط به آن و راه اندازی این شبکه جدید هستند.

عدم استفاده از شبکه پرسرعت 5G بر روی گوشی همراه
یکی دیگر از توصیه‌هایی که کارشناسان عنوان کرده‌اند، آن است که شبکه اینترنت پرسرعت 5G علی‌رغم تصور عموم مردم و کاربران، کاربرد چندان زیادی برای گوشی‌های هوشمند نخواهد داشت، بلکه سرعت بسیار بالای آن بیشتر برای سرویس و شبکه‌های پخش و استریم آنلاین فیلم و سریال همچون نت‌فلیکس قابل کاربرد و استفاده است که بیشتر در سایر محصولات و گجت‌های هوشمند خانگی همچون تلویزیون‌های هوشمند استفاده‌می‌شود.

اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت‌نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن (IMT-۲۰۲۰) آغاز کرد. درنتیجه رسماً یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هریک به‌دنبال برقراری و راه‌اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت 5G در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و غیره هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی‌ می‌کنند.

شورهای بسیاری در سراسر جهان ازجمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی و غیره با همکاری بزرگ‌ترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه 5G هستند و در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند.

بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون، هواوی، ال جی، اسپرینت و غیره به‌شدت در حال رقابت برای راه‌اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم 5G هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه 5G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود.
مرجع : خبرگزاری ايسنا