افزایش اپلیکیشن‌های ایرانی یاریگر رونق اقتصادی است
کد مطلب: 15200
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۱
 
تولید و توسعه اپلیکیشن‌های ایرانی می‌تواند نقش پررنگی در راه‌گشایی از مشکلات حوزه فناوری اطلاعات و بهبود اقتصاد کشور داشته‌باشد.
افزایش اپلیکیشن‌های ایرانی یاریگر رونق اقتصادی است
 
 
Share/Save/Bookmark
تولید و توسعه اپلیکیشن‌های ایرانی می‌تواند نقش پررنگی در راه‌گشایی از مشکلات حوزه فناوری اطلاعات و بهبود اقتصاد کشور داشته‌باشد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی که از سوی آمریکا بر ضد مردم ایران وضع شده‌است در صورتی که مدیریت و چاره‌اندیشی نشود می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند به همین دلیل است که شاید در حال حاضر بیش از همیشه به محصولات نرم‌افزاری احتیاج داریم تا از طرفی بتوانیم نیازهای خود را رفع کرده و از طرف دیگر برخی از محصولات را به کشورهایی صادر کنیم که با ما روابط دوستانه‌ای دارند و در عین حفظ ارتباط با آنها، ارزآفرینی کنیم.

همچنین در شرایطی‌که رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۹۸ را با رونق تولید گره زده‌است، می‌توان توجه بیشتری به این موضوع داشت. به همین دلیل اگرچه در تولید محصولات سخت‌افزاری آن‌طور که باید نتوانستیم موفق عمل کنیم و به همین خاطر است که بیشتر این محصولات از کامپیوتر و لپ‌تاپ تا گوشی موبایل و حتی لوازم جانبی آنها از خارج وارد می‌شود، اما رشد محصولات نرم‌افزاری و بیشتر از آنها، اپلیکیشن‌های ارائه خدمات، نشان می‌دهد که این بخش می‌تواند به نقطه‌ قابل اتکایی برای ایجاد اشتغال و خودکفایی تبدیل شود.

در این راستا آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، با تاکید بر رشد اپلیکیشن‌های توسعه‌یافته در کشور اظهار کرد: در حوزه توسعه خدمات هم جوانان ایرانی زحمت زیادی کشیدند. در سال ۱۳۹۲ ما ۴۸۰ اپلیکیشن توسعه داده شده توسط تیم‌های ایرانی داشتیم و تجربه کردیم. در سال ۱۳۹۶ این آمار به ۱۳۰ هزار برنامه رسید و در طول سال ۱۳۹۷ این عدد به ۲۵۰ هزار اپلیکیشن رسید. این یعنی در طول یک سال، معادل کل آن چیزی که در چهار سال گذشته توسعه داده شده‌بود، توسعه دادیم.

همچنین امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، درباره اپلیکیشن‌های ایرانی گفت: نزدیک به ۲۵۰ هزار اپلیکیشن ایرانی در کشور، تولید و به بهره‌برداری رسیده‌است و به نسبت اپلیکیشن‌های سرگرمی‌، مردم بیشتر از اپلیکیشن‌هایی بهره می‌برند که خدمات مورد نیازشان را تأمین می‌کنند.

وی همچنین درباره حمایت دولت در افزایش استارتاپ‌ها گفت:فقط در صورتی که دولت بتواند باعث رشد سریع‌تر و بادوام‌تر استارتاپ‌ها شود، این حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها مفید خواهدبود و البته نباید این حمایت‌ها به مداخله نزدیک شود. سازمان فناوری اطلاعات مجموعه‌ای از حمایت‌ها را آماده کرده، اما تمایلی به روی آوردن به سیستم‌های سابق ندارد که باعث مداخله در امور کسب‌وکارهای نوین می‌شد.

درنهایت، اگر آن‌طور که وزیر ارتباطات معتقد است توسعه اپلیکیشن‌های ایرانی موجب شده‌است با حذف این اپلیکیشن‌ها از گوشی‌های آیفون، برخی تصمیم بگیرند گوشی‌ها را خاموش کنند و اپل بخشی از بازار خود در ایران را از دست بده؛ این توسعه می‌تواند تأثیرات بیشتری بر اقتصاد بگذارد، کما اینکه همین حالا هم کسب‌وکارهای زیادی وجود دارند که حیات‌شان را مدیون این توسعه هستند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا