نظم‌بخشی به اینترنت با شیوه زاکربرگ
کد مطلب: 15201
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۵
 
مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، چهار راهکار پیشنهادی برای نظم‌بخشیدن به اینترنت ارائه کرد.
نظم‌بخشی به اینترنت با شیوه زاکربرگ
 
 
Share/Save/Bookmark
مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، چهار راهکار پیشنهادی برای نظم‌بخشیدن به اینترنت ارائه کرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، چند وقتی است که فیس‌بوک در برابر قوانین و مقررات نرمش نشان می‌دهد و اکنون به شفاف‌سازی روی آورده‌است. مارک زاکربرگ به تازگی سرمقاله‌ای را در بخش خبری فیس‌بوک منتشر کرده‌است و چهار ایده را در مورد نظم بخشیدن به اینترنت مطرح کرده‌است که می‌توان در سطح جهانی هم از آنها استفاده کرد.

وی معتقد است اول از همه، دولت‌ها باید سطح مرجعی را برای محتوای اینترنتی مشخص کنند و با استفاده از فیلترینگ از اشاعه محتوای نامناسب در پلتفرم‌های مختلف جلوگیری کنند. فیس‌‌بوک نمی‌خواهد در این زمینه تصمیم‌گیرنده اصلی باشد و زاکربرگ از کمیته‌ای مستقل برای تعیین مبنای محتوا صحبت می‌کند.

مارک زاکربرگ، مدیر‌عامل فیس‌بوک، همچنین از مقرراتی دم می‌زند که «استانداردهای مشترک» را برای احراز هویت اشخاص تعیین کنند، به‌خصوص افراد حقیقی یا حقوقی که در حوزه تبلیغات سیاسی فعالیت می‌کنند. وی به برقراری «چارچوب هماهنگ جهانی» برای حفظ محرمانگی اطلاعات هم امیدوار است، چیزی شبیه GDPR اتحادیه اروپا که حفاظت از اطلاعات شخصی را بدون تخریب اینترنت فراهم سازد.

به جز موارد فوق، زاکربرگ می‌گوید باید قابلیت انتقال اطلاعات را بین سرویس‌های مختلف تضمین کرد، موضوعی که در «پروژه انتقال داده» پیش‌بینی شده‌است. حفاظت از اطلاعات در زمان انتقال بین سرویس‌های مختلف هم موضوع دیگری است که باید متولی مشخصی داشته‌باشد.

بیانیه خبری زاکربرگ شاید نویدبخش حرکت سریع فیس‌بوک به سمت محرمانگی و حفاظت از اطلاعات کاربران باشد، اما می توان آن را تقابل با درخواست سیاست‌مداران برای وضع قوانین سخت‌گیرانه برای فیس‌بوک دانست. شاید زاکربرگ می‌خواهد تلویحاً به مراجع قانون‌گذاری بفهماند که چه نوع قوانینی را خواهد‌پذیرفت. از طرفی بحث اثربخشی سرمقاله زاکربرگ هم مطرح است. اینکه بدانیم مدیرعامل فیس‌بوک چه می‌خواهد ایرادی ندارد، ولی جلب نظر مساعد کشورهای دیگر کار ساده‌ای نخواهد‌بود، به‌خصوص که این شبکه اجتماعی این روزها چندان محبوب نیست.
مرجع : تابناک