علایمی که نشان می‌دهند رایانه هک شده‌است
کد مطلب: 15230
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۹
 
بعد از نفوذ هکرها و مجرمان سایبری، برخی از نشانه‌ها در رایانه به وجود می‌آید.
علایمی که نشان می‌دهند رایانه هک شده‌است
 
 
Share/Save/Bookmark
بعد از نفوذ هکرها و مجرمان سایبری، برخی از نشانه‌ها در رایانه به وجود می‌آید.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها و مشکلاتی که کاربران رایانه معمولاً با آن روبرو می‌شوند، احتمال هک شدن رایانه است که به‌صورت بالقوه می‌تواند دردسر و معضلات متعددی را برای آنها ایجاد کند و حریم خصوصی آنها را زیر سوال ببرد.

این روزها که امنیت سایبری و حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران از اهمیت روزافزونی برخوردار شده‌است، محققان متعددی با تحت بررسی قرار دادن موضوعات و موارد مختلف به بررسی حفره‌های امنیتی موجود در اپلیکیشن‌های مختلف می‌پردازند و با آگاهی بخشیدن به کاربران، سعی دارند که آنها را در حفاظت از اطلاعات شخصی خود مطلع کرده و به شرکت‌های توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌های مذکور نیز هشدار دهند که وضعیت امنیت سایبری خود و خدمات خود را بهبود بخشند.

در این میان، بسیاری از هکرها و مجرمان سایبری با نفوذ و حمله به رایانه‌های شخصی و دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده کاربران سعی دارند به اطلاعات موردنظر خود دسترسی پیدا کرده و با انگیزه‌های نامعلومی از آن سوءاستفاده کنند.

برخی از نشانه‌ها در رایانه بعد از نفوذ هکرها و مجرمان سایبری به وجود می‌آید که در زیر به آنها خواهیم‌پرداخت:

۱. ماوس و کیبورد خودبه‌خود روی صفحه رایانه تکان می‌خورد
یکی از نشانه‌های واضحی که موقع هک شدن رایانه‌های شخصی کاربران به وجود می‌آید، حرکات نامعلوم و غیرارادی ماوس و انتخاب دکمه‌های کیبورد و کلیک بر روی گزینه‌های مختلف است که می‌تواند این امکان را به کاربران بدهد که از هک شدن دستگاه خود آگاه و مطلع شوند.

۲. ایمیل‌های ناشناس دریافت و ارسال می‌کنید
در صورتی که بدون اطلاع‌تان در پلتفرم پست الکترونیکی خود مشاهده می‌کنید که ایمیل‌های جدیدی از سوی شما ارسال می‌شود و هیچ اطلاعی هم از گیرنده پیام و سایر اطلاعات آن ندارید، این امر می‌تواند نشانه آشکاری از هک شدن رایانه باشد.

۳. گذرواژه رایانه تغییر کرده‌است
اگر بدون اطلاع شما، گذرواژه رایانه‌تان تغییر کرده و شما دیگر قادر نیستید وارد رایانه و سپس حساب‌های کاربری خود شوید به نظر می‌رسد که هکرها رایانه شما را هدف قرار داده و شما احتمالاً مجبور خواهیدبود با مراجعه به یک متخصص رایانه، سیستم‌عامل دستگاه خود را تعویض کرده و امکان دسترسی به رایانه خود را باری دیگری فراهم بیاورند.

۴. ترتیب بسیاری از فولدرهای ذخیره شده تغییر کرده‌است
یکی دیگر از نشانه‌های هک شدن رایانه آن است که ترتیب بسیاری از فولدرهای ذخیره شده در درایوهای مختلف رایانه بدون آنکه خود کاربر بخواهد، تغییر کرده‌است.

۵. تغییرات خود‌به‌خودی در رایانه ایجاد شده‌است
برخی از تغییرات اعم از نصب و uninstall شدن برنامه‌های کاربردی در رایانه نیز نشان‌دهنده هک شدن رایانه‌ها ست و این امکان وجود دارد که رایانه کاربر مربوطه قربانی حملات سایبری و نفوذ هکرها شده‌است.

۶. سیستم‌ عامل به دلایل نامعلوم و ناگهانی کُند شده‌است
کُندی سیستم عامل در صورتی که بدون دلیل مشخص و به‌صورت کاملاً ناگهانی رخ دهد، یکی دیگر از نشانه‌های هک شدن رایانه به شمار می‌رود.

۷. آنتی‌ویروس و برنامه‌های امنیتی رایانه از کار افتاده‌است
یکی از نخستین اقداماتی که هکرها در ابتدای نفوذ خود به رایانه و دستگاه‌های الکترونیکی کاربران انجام می‌دهند از کار انداختن برنامه‌های امنیتی نظیر آنتی‌ویروس در رایانه است تا بتوانند کارهای خود را بدون هیچ مانع و مشکل خاصی انجام دهند.

۸. دریافت پیغام اجازه نصب از برنامه‌های ناشناس
ممکن است برخی مواقع از سوی برخی برنامه‌های ناشناس پیغامی بر روی صفحه رایانه ظاهر شود که از شما مجوز نصب یک برنامه و نرم‌افزار ناشناس و نامعتبر را می‌خواهد که طبق توصیه کارشناسان امنیتی، چنین مواردی همواره یک بدافزار و جاسوس‌افزار را به رایانه‌های قربانی راه می‌دهند.
مرجع : خبرگزاری ايسنا