سکوت مدیران شبکه‌های بزرگ اجتماعی درباره اختلال اخیر
کد مطلب: 15251
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۰
 
چندروز پیش شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ با اختلالاتی مواجه شدند که عدم پاسخگویی و مدیران آنها باعث خشم کاربران شد.
سکوت مدیران شبکه‌های بزرگ اجتماعی درباره اختلال اخیر
 
 
Share/Save/Bookmark
چندروز پیش شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ با اختلالاتی مواجه شدند که عدم پاسخگویی و مدیران آنها باعث خشم کاربران شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، خبر از دسترس خارج شدن فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ، روز یکشنبه ۱۴ آوریل از سوی کاربران زیادی در اقصی نقاط جهان گزارش شد.

بعد از قطعی گسترده در ماه مارس، این دومین‌بار بود که بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان از کار افتادند.

۱۴ مارس ۲۰۱۹ فیس‌بوک اعلام کرد که تغییرات در پیکره‌بندی سرور مرکزی دلیل قطعی است و آنها سعی می‌کنند مشکل را برطرف کنند.

تا روز بعد، زندگی به پلتفرم‌های مذکور بازگشت اما انتقادات زیادی از سوی کاربران و کارشناسان مطرح شد که البته بدون پاسخ رسمی ماند.

قطعی چند روز پیش، یک نکته جالب داشت و اینکه این‌بار نه فیس‌بوک و نه اینستاگرام و واتس‌اَپ اصلاً از همان اول حاضر به پاسخگویی نشدند و این واکنش، باعث عصبانیت بیشتر کاربرانی شد که تا روز بعد همچنان قطع بودند.

در قطعی ماه مارس صحبت از حمله هکرها شد که از سوی مدیران این کمپانی‌ها رد شد. این بار بازار شایعات داغ‌تر شده و عدم پاسخگویی به شایعات دامن زد.

به‌هرحال اشکال فنی در سرور و یا حتی حمله سایبری، فاکتورهایی است که به مهندسان سرور برمی‌گردد، اما قطعی چند سرور بزرگ از دو کمپانی مختلف باعث شد به موضوع فراتر از حمله هکری نگریسته شود. برخی می‌گویند شاید راه‌های ارتباطاتی مانند کابل‌های زیردریایی موردحمله قرارگرفته باشند.

برخی همچنان اصرار به بروز نقص فنی در سرور مرکزی را عامل اصلی می‌دانند و برخی حمله DDOS را عامل قطعی می‌دانند.

به‌هرحال عدم شفافیت از سوی فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ باعث شده‌است که بازار شایعات داغ‌تر شود و تا جواب رسمی داده نشود، همچنان ادامه خواهدیافت.
مرجع : خبرآنلاین