پردازنده غیرقابل هک ساخته‌شد
کد مطلب: 15325
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰
 
دانشمندان پردازنده‌ای ساختند که هیچ‌گاه هک نمی‌شود و حملات هکری را در ابتدا نابود می‌کند.
پردازنده غیرقابل هک ساخته‌شد
 
 
Share/Save/Bookmark
دانشمندان پردازنده‌ای ساختند که هیچ‌گاه هک نمی‌شود و حملات هکری را در ابتدا نابود می‌کند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، به تازگی دانشمندان و محققان امنیت و علوم رایانه در دانشگاه میشیگان مدعی شده‌اند که معماری ریزپردازنده جدیدی که ایجاد کرده‌اند می‌تواند حملات هکری را با تغییر مداوم و سریع بیت‌های ورودی به پردازنده، عملاً ناکارآمد کند. به عبارت ساده، این پردازنده‌ها به‌صورت واقعی، غیرقابل هک هستند.

این معماری که از آن با عنوان Morpheus نام برده می‌شود می‌تواند بیت‌های دستوری و دیتای ورودی به قسمت پردازش را به‌صورت تصادفی و با سرعت ۲۰ بار در ثانیه دچار تغییرات رمزنگاری‌شده کند و با این اوصاف هکرهای انسانی که قصد هک و دسترسی به آنها را داشته‌باشند نخواهند‌توانست از تکنیک‌های هکری برای دسترسی به آنها استفاده کنند.

در این زمینه پروفسور تاد آستین از دانشگاه علوم رایانه و مهندسی در دانشگاه میشیگان می‌گوید: هکرها عموماً برای شروع فرایند هک خود اقدام به نوشتن کدهایی می‌کنند که بتوانند با استفاده از آنها به منابع سیستمی دست پیدا کنند، اما تا زمانی که آنها اقدام به نوشتن این کدها می‌کنند، می‌توان به نحوی کدهای اصلی را تغییر داد که آنها نیازمند راهکار و کد جدیدی باشند.

در ادامه پروفسور آستین که خود یکی از اعضای تیم توسعه‌دهنده این معماری جدید است، می‌گوید: راهکار و دیدگاه جدید این است که بتوانیم باگ‌های امنیتی را پیش از آنکه مورد استفاده قرار بگیرند از بین ببریم. حتی اگر یک هکر بتواند باگی را در Morpheus پیدا کند و سپس اطلاعات مورد نیاز برای اکسپلویت کردن آن آسیب‌پذیری را منتشر کند باید آن‌قدر سریع باشد که همه عملکرد خود را در طی ۵۰ میلی‌ثانیه به اتمام برساند. این برای انسان‌ها غیر ممکن خواهدبود.

ساختار فائق آمدن بر آسیب‌پذیری‌ها در این پلتفرم جدید آن است که هربار و فقط طی ۵۰ میلی‌ثانیه، به‌صورت کلی شیوه رمزگذاری و جابه‌جایی اطلاعات داخل پردازنده تغییر کند و به همین دلیل گروه توسعه‌دهنده این معماری ادعا می‌کند که پردازنده توسعه داده‌شده توسط آنها به معنای واقعی غیرقابل هک است.

به‌هرحال باید ببینیم آیا این پروژه به یک محصول تجاری ختم می‌شود و یا راهکاری از سوی هکرها برای حدس زدن الگوریتم‌های بعدی رمزنگاری ارائه خواهدشد تا هم‌زمان با تغییرات رمزگذاری، بتوان کلید آنها را نیز شناسایی و نسبت به هک اقدام کرد یا خیر.
مرجع : سایبربان