فرانتیر تا 2021 روی میز آمریکایی‌ها می‌آید
سریع‌ترین ابررایانه‌ جهان تولید می‌شود
کد مطلب: 15334
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۷
 
آمریکا با هدف تحقیقات هسته‌ای، سریع‌ترین ابررایانه جهان را با نام فرانتیر تا سال 2021 خواهدساخت.
سریع‌ترین ابررایانه‌ جهان تولید می‌شود
 
 
Share/Save/Bookmark
آمریکا با هدف تحقیقات هسته‌ای، سریع‌ترین ابررایانه جهان را با نام فرانتیر تا سال 2021 خواهدساخت.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، دو شرکت ای‌ام‌دی و کری با همکاری یکدیگر سریع‌ترین ابررایانه جهان را برای استفاده دولت آمریکا تولید خواهندکرد. این ابررایانه که فرانتیر نام دارد تا سال ۲۰۲۱ ساخته می‌شود.

قدرت پردازش این ابررایانه به ۱.۵ اگزافلاپس می‌رسد که برابر با ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ محاسبه در هر ثانیه است.

وزارت انرژی آمریکا، سفارش‌دهنده این ابررایانه است و قصد دارد از آن برای انجام برخی محاسبات پیشرفته در حوزه تحقیقات هسته‌ای و تغییرات آب‌وهوایی استفاده کند.

در سال‌های اخیر چینی‌ها و ژاپنی‌ها با تولید ابررایانه‌های فوق سریع در رقابت با آمریکا پیش افتاده‌بودند، اما این کشور قصد دارد مجدداً عنوان مالک سریع‌ترین ابررایانه دنیا را از آن خود کند. باید توجه داشت که در این زمینه تضمینی وجود ندارد. زیرا چینی‌ها از تولید ابررایانه قدرتمند تازه خود تا سال ۲۰۲۰ خبر داده اند. از مجموع ابررایانه‌های برتر جهان ۲۲۷ مورد در چین و ۱۰۹ مورد در آمریکا واقع است و ژاپن و کشورهای اروپایی در رتبه‌های بعدی هستند.

فرانتیر از هوش مصنوعی نیز برای تحلیل انبوهی از داده‌ها و طبقه‌بندی و پردازش سریع آنها استفاده می‌کند. ای‌ام‌دی مدعی است که این ابررایانه از توان محاسباتی مجموع ۱۶۰ ابررایانه برتر و فوق سریع جهان برخوردار بوده و پهنای باند اینترنت آن نیز ۲۴ میلیون برابر بیشتر از پهنای باند رایانه‌های عادی موجود در منازل است و به عنوان مثال قادر به پردازش اطلاعات صدهزار فیلم سینمایی با کیفیت فوق دقیق در هر ثانیه است.

این پهپاد به اندازه دو زمین بسکتبال (در حدود ۶۸۰ متر مربع) فضا اشغال می‌کند و از ۱۴۵ کیلومتر کابل برای سیم‌کشی آن استفاده شده‌است. هزینه تولید این ابررایانه ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده‌است.
مرجع : خبرگزاری مهر