شرکت‌های کوچک اهداف بزرگ مهاجمان سایبری هستند
کد مطلب: 15347
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۶
 
به گفته کارشناسان امنیتی، شرکت‌های کوچک و متوسط به‌دلیل تمهیدات امنیتی کمتر، بیش از شرکت‌های بزرگ هدف حملات سایبری و بدافزاری هستند.
شرکت‌های کوچک اهداف بزرگ مهاجمان سایبری هستند
 
 
Share/Save/Bookmark
به گفته کارشناسان امنیتی، شرکت‌های کوچک و متوسط به‌دلیل تمهیدات امنیتی کمتر،  بیش از شرکت‌های بزرگ هدف حملات سایبری و بدافزاری هستند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در سال‌های اخیر که حملات سایبری به‌شدت رشد کرده‌است، مؤسسه‌های تحقیقاتی و تحلیلی بسیاری در جهان هشدار داده‌بودند که سال ۲۰۱۸، سال حملات سایبری و بدافزاری به سازمان‌های بزرگ، شرکت‌ها و نهادهای دولتی در جهان خواهدبود.

بدین‌ترتیب آژانس‌های امنیتی بسیاری نیز در کشورهای متعددی ازجمله انگلستان و ایالات متحده آمریکا بارها خطاب به صاحبان کسب‌و‌کار و شرکت‌های بزرگ و کوچک هشدار داده و توصیه کرده‌بودند که به تقویت و ارتقای سطح امنیت سایبری داده‌ها، مراکز داده و سرورهای خود بپردازند و خطر حملات بدافزاری و سایبری از سوی هکرها را جدی بگیرند، چراکه در غیر این صورت متحمل ضرر و زیان و خسارت‌های جبران‌ناپذیر بسیاری خواهند‌شد.

کارشناسان با بررسی و تحقیقات جدیدی که انجام داده‌اند، دریافته‌اند که شرکت‌های کوچک و متوسط در برابر حملات سایبری و نفوذ هکرها بسیار آسیب‌پذیرتر هستند، چراکه هکرها با علم به این مسئله که شرکت‌های بسیار بزرگ معمولاً از لایه‌های حفاظتی و امنیتی بسیار بیشتری برای نگهداری و ذخیره‌سازی اطلاعات مهم، حساس و محرمانه خود استفاده می‌کنند و با در اختیار داشتن متخصصان امنیت سایبری زبده و ماهر به حفاظت از اطلاعات، مراکز داده و سرورهای شرکت‌های مربوطه می‌پردازند، چندان مایل نیستند که خود را به دردسر بیندازند و با هدف قرار دادن شرکت‌های بزرگ و معروف جهان برای خود ناکامی و شکست رقم بزنند.

این کارشناسان بر این باورند که هکرها و مجرمان سایبری سعی دارند با کمترین تلاش ممکن به اهداف خود دست پیدا کنند و با نفوذ و دسترسی به اطلاعات صنایع و شرکت‌های کوچک و متوسط که از لایه‌های امنیت سایبری بسیار ضعیف‌تری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ برخوردارند بتوانند پول هنگفت موردنظر خود را کسب کرده و به سایر اهداف خود نیز دست پیدا کنند.

بر اساس این تحقیقات که در مجله فوربس آمده‌است، بالغ بر ۴۵ درصد از حملات سایبری و بدافزاری که هر روزه در جهان اتفاق می‌افتد، شرکت‌های کوچک و متوسط را هدف قرار می‌دهد. از طرف دیگر، حساب‌های کاربری مورد استفاده مدیران اجرایی و مقامات این شرکت‌ها ۱۲ برابر بیشتر از مدیران اجرایی شرکت‌های بزرگ و معروف جهان هک شده و مورد سوءاستفاده کاربران قرار گرفته‌است.

همه این آمار و ارقام به وضوح نشان‌دهنده لزوم به‌کارگیری متخصصان امنیت سایبری زبده و ارتقای سطح امنیتی مراکز داده و سرورهای مورداستفاده شرکت‌های کوچک و متوسط است که باید به‌منظور پیشگیری از اتفاقات ناگوار و خسارات جبران‌ناپذیر، توسط صاحبان این کسب‌و‌کارها مورد بررسی و توجه خاص قرار بگیرد.

همان‌طور که در اخبار گذشته اشاره شده‌است، سالانه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگی در سراسر جهان متحمل خسارات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شوند که ازجمله مهم‌ترین آنها می‌توان به حمله سایبری به شرکت مالی اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت‌های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها، شرکت حسابرسی دیلویت (Deloitte) در آمریکا اشاره کرد.

بنابراین می‌توان گفت خطر حملات سایبری در کمین تمامی افراد، کاربران و شرکت‌های کوچک و بزرگ در جهان است و دیگر نمی‌توان ادعا کرد که کسی از گزند و خطرات حملات سایبری در امان است.

در سال گذشته میلادی باج‌افزار، بدافزار و ویروس‌های رایانه‌ای بسیاری در سراسر جهان، اطلاعات محرمانه، خصوصی و مالی میلیون‌ها نفر را به سرقت بردند و میلیاردها دلار به شرکت‌های مربوطه و دولت‌ها خسارت وارد کرده‌اند. حمله سایبری توسط بدافزار واناکرای (WannaCry) به‌طور قطع یکی از مهلک‌ترین حملاتی است که در طول سال‌های اخیر صورت گرفته‌است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا