فرصت آزادسازی داده‌های دولتی
راه‌اندازی پلتفرم «سروا»
کد مطلب: 15378
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۸
 
سازمان فناوری اطلاعات ایران، نحوه امکان استفاده‌ کسب‌وکارهای دیجیتال از داده‌های دولتی را تحت پلتفرم «سروا» اعلام کرد.
راه‌اندازی پلتفرم «سروا»
 
 
Share/Save/Bookmark
سازمان فناوری اطلاعات ایران، نحوه امکان استفاده‌ کسب‌وکارهای دیجیتال از داده‌های دولتی را تحت پلتفرم «سروا» اعلام کرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، پلتفرم «سروا» که روز گذشته و هم‌زمان با مراسم روز جهانی ارتباطات به بهره‌برداری رسیده‌است یک درگاه ارتباط بخش غیردولتی با بخش دولتی است که به کمک آن، امکان استفاده کسب‌وکارهای دیجیتال و آنلاین از داده‌های دولتی از طریق این درگاه فراهم می‌شود.

با وجود این پلتفرم به‌دلیل اتصال دستگاه‌های دولتی به مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX)، دیگر نیاز به اتصال کسب‌وکارها به دستگاه‌های مختلف و به هر دستگاه به‌صورت مستقل نیست و این پلتفرم ایجاد‌شده به‌صورت یکپارچه می‌تواند داده‌های دولتی را در اختیار بخش غیردولتی قرار دهد. به این ترتیب هزینه‌ها هم از سوی دولت و هم از سوی کسب‌وکارها کاهش می‌یابد.

پلتفرم «سروا» از لحاظ فنی و زیرساختی می‌تواند نیازمندی‌های کسب‌وکارها و استارت‌آپ‌ها را پاسخ دهد.

در وضعیت فعلی سامانه‌هایی مانند «شاهکار»، اطلاعات جغرافیایی (GNAF)، سرویس مکان‌یابی برای اورژانس‌ها و آتش‌نشانی‌ها و اطلاعات ثبت‌احوال روی این پلتفرم قرار دارند. برخی از کسب‌وکارهای آنلاین نیز در روزهای گذشته به این پلتفرم متصل شده‌اند و به‌عنوان تست اولیه، اطلاعات و داده‌هایی نیز دریافت کرده‌اند.

سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد که پلتفرم «سروا» به مرور زمان تکمیل خواهدشد و هر کسب‌وکار می‌تواند نیاز خود را جهت دریافت داده‌های دولتی به دستگاه دارنده داده و هم‌زمان سازمان فناوری اطلاعات اعلام کند.

در صورتی که درخواست، مورد موافقت دارنده دیتا قرار گیرد و سرویس موردنظر آماده باشد از روی پلتفرم «سروا» ارائه خواهدشد. در صورتی‌که سازمان دارنده اطلاعات موافق باشد، اما سرویس موردنظر آماده نباشد، لازم است تا ابتدا سرویس پیاده‌سازی شده و سپس در اختیار کسب‌وکار قرار گیرد.

پلتفرم «سروا» از طریق همکاری مشترک و در طول زمان توسعه می‌یابد. همکاری مشترک و پیدا کردن راه‌حل‌های مشترک می‌تواند در آینده‌ای نزدیک و به مرور زمان فرصت آزادسازی داده‌های دولتی را فراهم آورد.

«سروا» در زبان فارسی به معنای عمارتی است که درهای آن گشوده شده‌است و تمثیلی است از دولتی که داده‌های خود را به روی کسب‌وکارها باز کرده‌است.
مرجع : خبرگزاری مهر