افشای اطلاعات میلیون‌ها اینفلوئنسر اینستاگرامی
کد مطلب: 15383
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵
 
به گفته یک محقق امنیتی، اطلاعات شخصی ۴۹ میلیون اینفلوئنسر اینستاگرامی فاش شده‌است.
افشای اطلاعات میلیون‌ها اینفلوئنسر اینستاگرامی
 
 
Share/Save/Bookmark
به گفته یک محقق امنیتی، اطلاعات شخصی ۴۹ میلیون اینفلوئنسر اینستاگرامی فاش شده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، یک محقق امنیتی مخزن آنلاین بزرگی را کشف کرده‌است که حاوی اطلاعات شخصی بیش از ۴۹ میلیون اینفلوئنسر و برندهای مختلف در اینستاگرام است.

آنورانگ سن، محقق امنیتی، این مخزن اطلاعاتی را کشف کرده که حاوی اطلاعات تماس شخصی بلاگرها، افراد مشهور و اینفلوئنسر دیگر در شبکه اجتماعی اینستاگرام است.

این مخزن اطلاعاتی که به Amazon Web Services تعلق دارد بدون هیچ گونه پسورد در فضای مجازی رها شده‌بود و هرکسی می‌توانست اطلاعات داخل آن را بررسی کند. در زمان تنظیم این گزارش بیش از ۴۹ میلیون سوابق اطلاعاتی در آن وجود داشت اما حجم اطلاعات هر ساعت افزوده می‌شد.

بررسی سطحی اطلاعات نشان داد هر سابقه حاوی اطلاعاتی از حساب کاربری یک اینفلوئنسر اینستاگرام است که به‌طور عمومی نیز قابل دسترسی است. این اطلاعات شامل بیو، عکس پروفایل، تعداد فالوئرها و در برخی موارد شهر و کشور محل زندگی بود، اما علاوه‌بر آن اطلاعات شخصی کاربر مانند آدرس ایمیل و شماره تماس او نیز فاش شده‌بود.

«سن» برای یافتن مالک مخزن اطلاعاتی و ایمن کردن آن، کشف خود را به تک کرانچ گزارش کرده‌است. طبق پیگیری‌های این وب سایت، مخزن اطلاعاتی به Chtrbox (یک شرکت بازاریابی شبکه اجتماعی در بمبئی) تعلق دارد. این شرکت بازاریابی به اینفلوئنسر مبالغی پرداخت می‌کند تا محتوای اسپانسری را در حساب کاربریشان به اشتراک بگذارند.

جالب آنکه ارزش هر حساب کاربری بر اساس تعداد فالوئرها، میزان فعالیت، گستره فعالیت، تعداد لایک ها و اشتراک گذاری‌های هر پست (Sharing) در این مخزن اطلاعاتی وجود داشت. از این اطلاعات برای تعیین میزان پرداخت دستمزد تبلیغات به اینفلوئنسر یا فردی مشهور در اینستاگرام استفاده شده است.

البته تک کرانچ با چند نفر از افرادی که اطلاعات‌شان فاش شده‌بود، تماس گرفت و آنان را مطلع کرد. مدت کوتاهی پس از این کار Chtrbox این مخزن اطلاعاتی را آفلاین کرد. مدیر ارشد اجرایی و مؤسس این شرکت هنوز هیچ اظهار‌نظری نکرده‌است. از سوی دیگر فیس‌بوک (که مالک اینستاگرام نیز است) اعلام کرده این موضوع را بررسی می‌کند.
مرجع : خبرگزاری مهر