6 ویروس مخوف دنیای سایبری در قلب Persistence of Chaos
شهروند چینی خطرناک‌ترین لپ‌تاپ جهان را می‌فروشد
کد مطلب: 15395
تاریخ انتشار : شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵
 
لپ‌تاپ قدیمی Persistence of Chaos که به 6 ویروس معروف دنیا آلوده‌ است به تازگی به حراج گذاشته شده‌است.
شهروند چینی خطرناک‌ترین لپ‌تاپ جهان را می‌فروشد
 
 
Share/Save/Bookmark
لپ‌تاپ قدیمی Persistence of Chaos که به 6 ویروس معروف دنیا آلوده‌ است به تازگی به حراج گذاشته شده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، به‌تازگی یک دستگاه لپ‌تاپ قدیمی سامسونگ به نام Persistence of Chaos که خطرناک‌ترین کامپیوتر جهان محسوب می‌شود به فروش گذاشته شده‌است. بالاترین پیشنهاد برای این لپ‌تاپ که 6 مورد از معروف‌ترین ویروس‌های کامپیوتری جهان را به همراه دارد، فعلاً ۱.۱ میلیون دلار است.

مجموع خسارت این 6 ویروس کامپیوتری تاکنون حدود ۱۲۰ میلیارد دلار بوده و تمامی ویروس‌ها توانایی سرقت اطلاعات مالی یا حتی قطع کردن شبکه برق‌رسانی را دارند. مزایده این دستگاه توسط یک هنرمند چینی با نام مستعار Guo o Dong و مؤسسه امنیت سایبری Deep Instinct ترتیب داده شده‌است.

البته تمام پورت‌ها و ارتباط اینترنتی دستگاه قطع شده تا ویروس‌ها فعلاً به‌دست تبه‌کاران نیفتند. زمانی که لپ‌تاپ به دست خریدار نهایی برسد، امکان ارتباط اینترنتی برقرار می‌شود، اما همچنان می‌توان این کامپیوتر را به‌عنوان یک تهدید امنیتی جدی در نظر گرفت.

واناکرای و ILoveYou مشهورترین ویروس‌های این لپ‌تاپ هستند. سال ۲۰۰۸ بود که نت‌بوک ۱۰.۲ اینچی سامسونگ (مدل NC۱۰-۱۴GB) به‌طور کامل از شبکه‌های ارتباطی جدا شد تا نحوه کارکرد ویروس‌های مورد بحث ارزیابی شود. در بین این ویروس‌ها نام‌های مشهوری چون واناکرای و ILoveYou به چشم می‌خورند. واناکرای در سال ۲۰۱۷ میلیون‌ها کامپیوتر را در ۱۵۰ کشور جهان آلوده کرد و حتی به سرورهای سرویس سلامت همگانی انگلستان (NHS) نیز راه یافت. بدافزار ILoveYou هم در سال ۲۰۰۰ فقط طی دو هفته بیش از ۵۰ میلیون دستگاه را آلوده کرد و حتی پنتاگون، سازمان سیا و پارلمان انگلستان هم از این حملات جان سالم به در نبردند.

کرم MyDoom در سال ۲۰۰۴ از طریق ایمیل به کامپیوترهای شخصی راه یافت و ویروس SoBig هم در سال ۲۰۰۳ توانست یکی از هر ۱۷ ایمیل را آلوده کند. بدافزار کی‌لاگر DarkTequila به‌سادگی اطلاعات شخصی و مالی افراد را به سرقت می‌برد. نهایتاً ویروس BlackEnergy2 در این لپ‌تاپ حضور دارد که توسط کا.گ.ب توسعه یافت و در سال ۲۰۱۶ شبکه توزیع برق اوکراین را از کار انداخت.

هنوز انگیزه این شهروند چینی ناشناس و مؤسسه Deep Instinct از فروش خطرناک‌ترین لپ‌تاپ جهان مشخص نیست. شاید خریدار نهایی بتواند پرده از اسرار این ماجرا بردارد.
مرجع : تابناک