سفر در زمان
هارد دیسکی برای مبارزه با باج‌افزارها
کد مطلب: 15424
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۹
 
محققان دانشگاه ایلینویز با طراحی هارد دیسکی خاص به مقابله با باج‌افزارها از طریق مسافرت در زمان نزدیک شدند.
هارد دیسکی برای مبارزه با باج‌افزارها
 
 
Share/Save/Bookmark
محققان دانشگاه ایلینویز با طراحی هارد دیسکی خاص به مقابله با باج‌افزارها از طریق مسافرت در زمان نزدیک شدند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، یکی از خطرناک‌ترین انواع حملات سایبری، حملات باج‌افزاری است که موجب قفل‌شدن فایل‌های کاربران می‌شود، اما محققان امنیتی مسافرت در زمان را برای مقابله با این حملات پیشنهاد کرده‌اند.

تعدادی از دانشجویان دانشگاه ایلینویز از برنامه‌ریزی برای طراحی هارددیسک خاصی در قالب طرح آلماناک خبر داده‌اند که می‌توان زمان آن را به‌گونه‌ای جابه‌جا کرد که به قبل از زمان حمله باج‌افزاری بازگردد و فعالیت خود را به‌طور عادی انجام‌دهد.

به گفته این دانشجویان هارددیسک یادشده را می‌توان به‌گونه‌ای تولید کرد که بر روی انواع لپ‌تاپ‌ها، رایانه‌های رومیزی، گوشی‌های هوشمند و حتی محصولات سازگار با اینترنت اشیا قابل نصب باشد و اگرچه در زمان حال به سر می‌برد، ولی در عمل بتوان زمان فعال بودن آن را به گذشته‌ای بازگرداند که هاردیسک هنوز به باج‌افزار آلوده نشده‌بود و از این طریق بتوان فایل‌های قفل شده توسط هکرها را احیا کرد.

هارد یادشده برای این کار به جای پاک‌کردن نسخه قدیمی هر فایل بعد از تغییر یا اصلاح آن، نسخه‌ای از آن را نگهداری می‌کند و این نسخه‌های قدیمی در صورت حمله باج‌افزاری به‌منظور دسترسی به فایل‌ها و نجات آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابزار خاصی که برای سفر در زمان و احیای فایل‌های قفل‌شده با استفاده از فایل‌های قدیمی طراحی شده، می‌تواند حتی در صورت پاک شدن تصادفی فایل‌ها توسط کاربر به احیا و بازگرداندن آنها کمک کند. البته هنوز مشخص نیست که این هارددیسک‌ها چه زمانی تولید شده و قیمت آنها به چه میزان خواهدبود.
مرجع : خبرگزاری مهر