نیمی از شرکت‌ها از رشد سریع فناوری در هراس‌اند
هوش مصنوعی جای نیروی انسانی را نمی‌گیرد
کد مطلب: 15426
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۶
 
یکی از مقامات مایکروسافت به‌تازگی تاکید کرده‌است که هوش مصنوعی خطری برای مشاغل و نیروهای انسانی در جهان به وجود نخواهدآورد.
هوش مصنوعی جای نیروی انسانی را نمی‌گیرد
 
 
Share/Save/Bookmark
یکی از مقامات مایکروسافت به‌تازگی تاکید کرده‌است که هوش مصنوعی خطری برای مشاغل و نیروهای انسانی در جهان به وجود نخواهدآورد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، لی هیکین، افسر تکنولوژی‌های ملی مایکروسافت در استرالیا تاکید کرد که فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هرگز جای نیروهای انسانی را نخواهدگرفت و مردم نباید نگران از بین رفتن مشاغل خود در آینده باشند، چراکه پیشرفت تکنولوژی‌های مذکور فقط به تقویت و افزایش کیفیت و سرعت خواهد انجامید و هیچ‌گاه قابلیت جایگزین شدن با نیروی انسانی متخصص را کسب نخواهدکرد.

تازه‌ترین تحقیقات و بررسی‌های انجام‌شده نشان‌می‌دهد که بالغ بر ۴۱ درصد شرکت‌های فعال در بریتانیا از توسعه زودهنگام و سریع فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی واهمه دارند، چراکه بر این باورند این فناوری‌ها تا پنج سال آینده جای منابع انسانی، کارشناسان، متخصصان و تمامی تجهیزات موردنیاز آنها را خواهدگرفت و به‌عبارتی دیگر هوش مصنوعی در آینده‌ای نزدیک موجب از بین رفتن تجارت و کسب‌وکار آنها خواهدشد.

به گفته این کارشناسان و تحلیلگران، آن دسته از شرکت‌هایی که تاکنون به بهره‌گیری از فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی در کسب‌و‌کار خود فکر نکرده‌اند در خطر نابودی بیشتری قرار دارند، چراکه آینده شرکت‌های تجاری و کسب‌وکارهای موفق به فناوری‌های جدید تعلق خواهد داشت و صاحبان مشاغل و شرکت‌های کوچک با استراتژی‌های قدیمی حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

اما حالا این مدیر ارشد شرکت آمریکایی مایکروسافت اذعان کرده‌است که هیچ جای نگرانی در خصوص پیشرفت هوش مصنوعی در جهان وجود ندارد، چراکه این فناوری قادر خواهدبود در بهترین حالت ممکن به ارتقا و بهبود سطح کیفی طراحی و تولید محصولات مختلف کمک کند بنابراین هرگز جایگزین نیروهای انسانی و متخصص همچون مهندسان، پزشکان، اساتید دانشگاه، معلمان، پژوهشگران، روانشناسان، جراحان و غیره نخواهدشد.

وی در تشریح سخنان خود افزود: بسیاری از کارها علاوه‌بر دانش، تخصص و هوشمندی نیازمند به‌کارگیری عواطف و احساسات انسانی نیز هست که این کار از توانایی و عهده هوش مصنوعی (artificial intelligence) خارج است.

این کارشناس در ادامه گفت: کاربردهای هوش مصنوعی آن‌قدر زیاد است که می‌تواند تغییر و تحولات مثبت و مفیدی را در عرضه‌های گوناگون جهان همچون محیط زیست، علوم پزشکی، صنعت و تجارت ایجاد کند و کمک بزرگی به بشریت محسوب شود.

این در حالی است که پیش‌تر کلر بارکلی، مدیر عملیاتی ارشد مایکروسافت در بریتانیا، گفته‌بود: همانند هر تغییر دیگری در جهان، بهتر است کسب‌وکارهای فعال در کشورهای مختلف کاری نکنند، چراکه هم‌اکنون کاری به‌جز این از آنها ساخته نیست.

وی همچنین در مورد توسعه و پیشرفت این فناوری تصریح کرده‌بود: اگر هوش مصنوعی به مرحله تکامل و شکوفایی خود برسد، هر حوزه‌ای را که لازم باشد، تحت سلطه خود در خواهدآورد و ما نه‌فقط نباید جلوی این اتفاق را بگیریم، بلکه باید به توسعه و تسریع آن نیز کمک کنیم. تمامی حوزه‌های مختلف و کسب‌وکارهای جهان سرانجام یک روز تحت سلطه هوش مصنوعی درخواهند آمد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا