گزارش شرکت مشاوره KPMG
افزایش سرمایه‌گذاری جسورانه بر بلاک‎چین‎ها
کد مطلب: 15482
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۱
 
در حالی که ایده استفاده از بلاک‌چین برای مدیریت زنجیره تامین مفهوم جدیدی نیست، سرمایه‌گذاران مشتاقانه شاهد افزایش ارزش در پتانسیل استفاده از بلاک‌چین برای تحول مدل‌های کسب‌وکار اصلی هستند.
افزایش سرمایه‌گذاری جسورانه بر بلاک‎چین‎ها
 
 
Share/Save/Bookmark
در حالی که ایده استفاده از بلاک‌چین برای مدیریت زنجیره تامین مفهوم جدیدی نیست، سرمایه‌گذاران مشتاقانه شاهد افزایش ارزش در پتانسیل استفاده از بلاک‌چین برای تحول مدل‌های کسب‌وکار اصلی هستند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در دنیای امروزی که داده‌ها به یکی از سرمایه‎های ارزشمند شرکت‎ها تبدیل شده‎اند، دسترسی به این تکنولوژی برای «بلاک‌چین» (blockchain) برای شرکت‎ها به یک ضرورت تبدیل شده‌است. همین امر باعث شده در سال ۲۰۱۸، شرکت‌هایی که در حوزه بلاک‎چین فعالیت می‌کنند بیش از ۵ میلیارد دلار سرمایه‎گذاری جسورانه (Venture capital) یا همان VC را افزایش دهند. همچنین جدیدترین آمار به نقل از شرکت مشاوره مالی و پژوهشی KPMG از سرمایه‎گذاری VC نشان می‎دهد در سه ماه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۴/ ۰میلیارددلار برای ۷۰ معامله تامین شده‌است. البته شهرت بلاک‌چین با معرفی ارزهای مجازی به ویژه بیت‌کوین قوت گرفت.

در حال حاضر ارزش بیت‌کوین به مرز ۱۰ هزار دلار رسیده و بنابر پیش‌بینی کارشناسان در سال ۲۰۱۹ شاهد رکورد عجیب بیت‌کوین خواهیم‌بود. بازدهی مالی بالای ارزهای دیجیتالی به‌ویژه بیت‎کوین نشانه‎ای از اقبال بلند این تکنولوژی جدید در بازارهای سرمایه است. به این ترتیب، بی‌دلیل نیست که سرمایه‎گذاران VC که به دنبال حمایت از استارتاپ‎ها هستند، بخشی از سرمایه‎ها را در این تکنولوژی متمرکز کنند. البته این تنها قابلیت تکنولوژی بلاک‌چین نیست. بلکه انتظار می‌رود با رشد کاربرد این تکنولوژی‌، علاقه به بلاک‎چین و توسعه آن نیز توسعه پیدا کند. در واقع، قابلیت‎های بلاک‌چین برای راه‌اندازی مدل‌های کسب‎وکار جدید باعث شده این فناوری در کانون توجه سرمایه‌گذاران VC قرار گیرد. در حالی که در سال‌های گذشته، سرمایه‌گذاران مایل به پشتیبانی از آزمایش‎های شرکت‌ها درباره توانمندی‌های بلاک‌چین بودند، در حال حاضر درصدد هستند تا از بلاک‌چین برای توسعه راه‌حل‌ها برای ارائه ارزش تجاری واقعی به مشتریان استفاده‌کنند.

در حالی که ایده استفاده از بلاک‌چین برای مدیریت زنجیره تامین مفهوم جدیدی نیست، سرمایه‌گذاران مشتاقانه شاهد افزایش ارزش در پتانسیل استفاده از بلاک‌چین برای تحول مدل‌های کسب‌وکار اصلی هستند. سرمایه‌گذاران و دولت‎ها مایل به تکامل بلاک‌چین و بهره‌برداری از توانایی آن برای راه‌اندازی ارزش جدید هستند. سنگاپور به‌طور خاص از آغاز سال ۲۰۱۹ از فناوری‌های بلاک‌چین پشتیبانی کرده‌است. اداره پول سنگاپور (MAS) از تکمیل یک پروژه چندساله استفاده از بلاک‌چین برای پرداخت‌ها خبر داد. اکنون انتظار می‌رود توجه این نهاد به بهبود تجارت، توافقات سرمایه‌گذاری و تسهیل پرداخت بین‎المللی معطوف شود. همچنین چین درصدد استفاده از بلاک‌چین ‌است.

در طول فصل گذشته، دولت چین مجموعه‌ای از مقررات مربوط به ارز مجازی و بلاک‌چین را اعلام کرده و به دنبال تعریف یک چارچوب نظارتی برای بلاک‌چین است. در ایالات‌متحده، انجمن حزبی بلاک‌چین کنگره به دنبال این است که چگونه بلاک‌چین می‌تواند خدمات دولتی را بهبود بخشد. همچنین ایالت‎ها به‌طور فردی در حال ترویج استفاده از فناوری بلاک‌چین هستند. دلاویر نخستین ایالتی بود که از تصویب قانون‌گذاری استفاده کرد. دامنه و پتانسیل فناوری‌های مبتنی بر بلاک‌چین به همراه سرمایه‌گذاری‌های VC رو به رشد است. اقتصادهای نوظهور فرصتی برای رصد توانایی بلاک‌چین جهت تسهیل معاملات کوچک خواهدبود. یک نمونه آن می‎تواند استفاده از بلاک‌چین برای افزایش ادغام شرکت‌ها در زنجیره تامین باشد. این کاربری در زنجیره تامین مواد غذایی مشهود است به‌طوری که شرکت‌هایی مثل والمارت از بلاک‌چین برای بهبود قابلیت ردیابی و امنیت غذایی استفاده‌می‎کنند.

آینده بلاک‌چین
به‌‌رغم توسعه بازار VC، سرمایه‌گذاری بلاک‌چین هنوز در دوران اولیه خود است. در طول پنج سال آینده، انتظار می‌رود این فناوری هم از لحاظ قابلیت کاربرد آن و تعداد راه‌حل‌های موجود در ظرفیت‌های تولیدی منفجر شود. این امر موجب افزایش سرمایه‌گذاری در فضا می‌شود. البته این افزایش عمدتا متمرکز روی چهار بخش است که در ادامه به آن اشاره می‎کنیم.

راه‌حل‌های سازمانی: خدمات سازمانی کارکردهایی از قبیل مدیریت زنجیره تامین و لجستیک هستند که راه‌حل‌های مبتنی‌بر بلاک‌چین می‌تواند مدیریت، ردیابی و ثبت حرکت هر تعداد محصول را در سطح جهانی ثبت کند. این نوع راه‌حل عمدتا برای خدمات ارائه‌شده در بازارB2B انتظار می‌رود. البته ممکن است تمرکز اصلی «بلاک‌چین» مدیریت زنجیره تامین باشد، اما تمام جنبه‌های شرکت تحت‌تاثیر قرار خواهند گرفت.

اینترنت اشیا: طی دو سال گذشته، تکنولوژی‌های اینترنتی به بسیاری از جنبه‌های زندگی مصرف‌کنندگان توسعه یافته‌اند. در این میان، بلاک‌چین می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای اتصال مطمئن اشیا با داده‌های منتقل‌شده از آنها باشد. برای دستگاه‌های حساس مانند تجهیزات مانیتورینگ پزشکی، بلاک‌چین می‌تواند راهی برای تضمین حریم خصوصی و امنیت اطلاعات حیاتی باشد. طی دو سال گذشته، تکنولوژی‌های اینترنتی به بسیاری از جنبه‌های زندگی مصرف‌کنندگان بسط یافته‌اند. فناوری‌های بلاک‌چین بیش از اتصال و نظارت بر دستگاه‌ها، یکپارچگی اطلاعات دریافتی از سنسورها را تضمین می‌کند.

برنامه‌های حفظ مشتری: «بلاک‌چین» می‌تواند با رصد رفتار مصرف‌کننده در یک اکوسیستم چند جانبه، بینش ارزشمندی به شرکت دهد که بتواند در حفظ مشتری‎ها موثر باشد. در واقع، این فناوری می‎تواند به‌عنوان مدیریت دارایی مورد استفاده قرار گیرد. «بلاک‌چین» به دلیل ماهیت غیر‌متمرکزی که دارد، مشتریان را در کنترل برنامه‌های حفظ مشتری قرار می‌دهد و یک سطح اعتماد بین مصرف‌کننده و شرکت را ایجاد می‌کند که برای تجربه مشتری جدید است.

مدیریت هویت: مدیریت افراد، دارایی‌ها و محصولات، بدون استفاده از ابزارهای نظارت بر جریان یک هویت و اطلاعات افراد (مانند مشتریان) در یک شبکه توزیع، پیچیده است. در آینده، می‌توان از راهکارهای بلاک‌چین برای مدیریت این داده‌ها استفاده کرد و آن را به سطح فردی برگرداند که به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران VC توجه خود را به راهکارهای تبلیغاتی دیجیتالی مبتنی بر بلاک‌چین معطوف کرده‌اند.
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد