همکاری آلمان و هلند بر روی TEN
نخستین اینترنت نظامی مشترک دنیا راه‌اندازی شد
کد مطلب: 15506
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
 
آلمان و هلند به‌منظور ادغام بخشی از شبکه‌های نظامی خود قصد دارند بستر اینترنتی مشترکی را راه‌اندازی کنند.
نخستین اینترنت نظامی مشترک دنیا راه‌اندازی شد
 
 
Share/Save/Bookmark
آلمان و هلند به‌منظور ادغام بخشی از شبکه‌های نظامی خود قصد دارند بستر اینترنتی مشترکی را راه‌اندازی کنند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، مقامات دولتی آلمان و هلند این هفته توافقی را برای راه‌اندازی نخستین اینترنت نظامی مشترک با یکدیگر به امضا رساندند. این پیمان روز چهارشنبه هفته گذشته در بروکسل پایتخت بلژیک به امضا رسید؛ یعنی جایی که وزرای دفاع ناتو در آن با یکدیگر دیدار کردند.

اسم این اینترنت مشترک Tactical Edge Networking یا به اختصار TEN است و به‌موجب آن برای نخستین‌بار دو کشور بخش‌هایی از شبکه‌های نظامی خود را با یکدیگر ادغام می‌کنند. همچنین این پروژه را می‌توان آزمونی برای یکپارچه‌سازی دیگر شبکه‌های نظامی اعضای ناتو در آینده دانست.

طرح نهایی این است که اعضای ناتو شبکه‌های نظامی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا امکان توسعه استانداردهای مشترک جدید و بهبودیافته و درنهایت به‌کارگیری این استانداردها برای تمامی اعضا میسر شود.

مقر TEN نیز شهر Koblenz در آلمان خواهدبود و یک مرکز طراحی و نمونه‌سازی اولیه نیز قرار است که در یکی از شهرهای اوترخت هلند مستقر شود. شبکه TEN قرار است که ارتباطات واحدهای عملیاتی زمینی آلمان را با پروژه ارتباطات تاکتیکی FOXTROT وزارت دفاع هلند (که توسط ارتش این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد) ادغام کند.

به این ترتیب نیروهایی که از شبکه TEN استفاده‌می‌کنند به رایانه‌ها، رادیوها، تبلت‌ها و تلفن‌های یکسانی دسترسی دارند و فرقی ندارد که به ارتش کدام کشور تعلق داشته‌باشند.

پیش‌بینی شده‌است که اجرای این شبکه اینترنتی مشترک و خرید هزاران قطعه تجهیزات برای سربازان و وسایل نقلیه مورداستفاده آنها میلیون‌ها دلار هزینه را بر این دو کشور تحمیل کند.

این اقدام آلمان و هلند را می‌توان در نقطه مقابل به چین و روسیه دانست. ماه گذشته چین اعلام کرد که سیستم‌عامل اختصاصی خود را برای جایگزین‌کردن با ویندوز و استفاده در ارتش خود طراحی می‌کند.

چند روز بعد روسیه از طرح‌های خود برای جایگزین کردن ویندوز با یک توزیع سفارشی از لینوکس به نام Astra Linux خبر داد. روسیه اعلام کرد ویندوز ممکن است حاوی back Door باشد تا سازمان‌های جاسوسی آمریکا از آن برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده‌کنند.
مرجع : سایبربان