توسط پژوهشگران دانشگاه ملی یوکوهاما انجام شد
انتقال داده‌های کوانتومی در داخل الماس
کد مطلب: 15509
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۵
 
پژوهشگران موفق شدند فرایند تله‌پورت کوانتومی را در بستر الماس انجام دهند و به انتقال داده‌های کوانتومی در داخل الماس برسند.
انتقال داده‌های کوانتومی در داخل الماس
 
 
Share/Save/Bookmark
پژوهشگران موفق شدند فرایند تله‌پورت کوانتومی را در بستر الماس انجام دهند و به انتقال داده‌های کوانتومی در داخل الماس برسند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، پژوهشگران دانشگاه ملی یوکوهاما ادعا می‌کنند موفق شده‌اند اطلاعات کوانتومی را در داخل محدوده یک الماس تله‌پورت کنند. آن‌ها بیان می‌کنند دستاورد آن‌ها توانایی ایجاد تحول در رایانش و محاسبات کوانتومی را دارد.

هیدئو کوساکا (Hideo Kosaka)، یکی از پژوهشگران این تحقیق، گفت: موفقیت در ذخیره‌سازی یک فوتون در گره‌ای دیگر، باعث به وجود آمدن درهم تنیدگی کوانتومی بین دو  گره می‌شود.

کوساکا از مسئله یاد شده به عنوان «تکرارکننده‌های کوانتومی» (quantum repeaters) یاد کرد که امکان انتقال اطلاعات فردی را از گره‌ای به گره دیگر و در سرتاسر میدان کوانتومی فراهم می‌آورد.

این پژوهشگر ادامه داد: هدف نهایی ما ایجاد تکرارکننده‌ای مقیاس‌پذیر برای ارتباطات کوانتومی در فواصل طولانی و رایانه‌های کوانتومی توزیع شده برای محاسبات عظیم و پیچیده است.

در فناوری اطلاعات کوانتومی، تله‌پورت کوانتومی (Quantum teleportation)، یک مفهوم کلیدی به‌حساب می‌آید. این مفهوم امکان انتقال داده‌ها را به فضایی خارج از دسترس فراهم می‌کند. به علاوه می‌تواند اطلاعات روی فوتون را بدون آشکارسازی یا از بین رفتن روی حافظه‌ی کوانتومی ذخیره کند.

از تله‌پورت کوانتومی در زمینه‌های بسیاری مانند ارتباطات و محاسبات کوانتومی بهره گرفته می‌شود. همچنین برقراری ارتباطات کوانتومی در فواصل دور دست به تکرارکننده‌های کوانتومی بر پایه این مفهوم نیاز دارد؛ زیرا به کمک آن می‌توان بدون آن که پایداری کیوبیت‌ها را از بین بروند، داده‌ها را منتقل کرد. در زمینه محاسبات کوانتومی نیز به منظور انجام پردازش‌های یک‌طرفه و ایمن‌سازی انتقال اطلاعات به کار گرفته می‌شود. درنهایت می‌تواند به رمزنگاری و ذخیره‌سازی داده‌های محرمانه و بسیار مهمی مانند ساختار DNA به کمک آن و روی فوتون‌ها اشاره کرد.
مرجع : سایبربان