حریم شخصی آمریکایی‌ها زیر تیغ دستورهای قضایی شنود
کد مطلب: 15519
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۸
 
شنودهای مخابراتی تهاجمی‌ترین نوع نظارت قانونی است که می‌تواند توسط دادستان‌های آمریکا صادر شود.
حریم شخصی آمریکایی‌ها زیر تیغ دستورهای قضایی شنود
 
 
Share/Save/Bookmark
شنودهای مخابراتی تهاجمی‌ترین نوع نظارت قانونی است که می‌تواند توسط دادستان‌های آمریکا صادر شود.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، به مدت چهارماه در سال ۲۰۱۸، مقامات ایالت تگزاس بیش از ۹.۲ میلیون پیام را فقط با یک دستور قضایی شنود کردند. این دستور که توسط یک قاضی در بخش جنوبی ایالت تگزاس برای روند تحقیق در یک پرونده مواد مخدر صادر شده، باعث ثبت رکوردی در این سال شد.

اطلاعات دقیق‌تری از این پرونده در دسترس نیست با این حال اخبار حاکی از این هستند که ۱۴۹ نفر مرتبط با پرونده، هدف این عملیات بودند. مجوز برای این شنود سال گذشته منقضی شد و مسئولان قضایی این پرونده را مختومه اعلام کردند. تا به امروز هیچ مورد دستگیری در پرونده مذکور انجام نشده‌است.

شنودهای مخابراتی تهاجمی‌ترین نوع نظارت قانونی است که می‌تواند توسط دادستان‌های آمریکا صادر شود. در حالی که انواع دیگر نظارت می‌توانند مبداء و مقصد و زمان تماس را ردیابی کنند، شنود امکان دسترسی هم‌زمان به مکالمات تلفنی و پیام کوتاه شخص هدف را برای پلیس فراهم می‌کند.

البته با توجه به ماهیت ضد حریم شخصی این نوع از شنود، معیارها برای اخذ دستور قضایی برای آن بسیار سخت‌گیرانه‌تر از اقسام دیگر نظارت است.

از آن‌سو به گفته دادگستری آمریکا، تعداد شنودهای قانونی در سال ۲۰۱۸ افت محسوسی داشته و ۲۹۳۷ دستور شنود در این سال صادر شده‌است. در مقایسه با سال ۲۰۱۷ این تعداد ۲۲ درصد افت را نشان‌می‌دهد.

از آنجایی که سیستم‌های رمزگذاری امروزه کار شنود را سخت‌تر کرده‌اند، اخیرا در خبرها گفته شده که دولت ترامپ هم در پی ممنوع کردن ارتباطات امن یا همان End-To-End است و اعضای شورای ملی امنیت ایالات متحده این موضوع را در جلسه‌ای غیر علنی مورد مشورت قرار داده‌اند. با این اوصاف به نظر می‌رسد بحث حریم شخصی این روزها به موضوع داغی در این کشور تبدیل شده‌است.
مرجع : سایبربان