استقبال وزیر ارتباطات از بررسی‌های داخلی و بین‌المللی
«اندروید ایرانی» در آزمایشگاه‌های دنیا قابل تست است
کد مطلب: 15536
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۴
 
وزیر ارتباطات گفت: سیستم عامل «اندروید ایرانی» در اختیار همه است و قابلیت بررسی در همه آزمایشگاه‌های امنیت سایبری دنیا را دارد.
«اندروید ایرانی» در آزمایشگاه‌های دنیا قابل تست است
 
 
Share/Save/Bookmark
وزیر ارتباطات گفت: سیستم عامل «اندروید ایرانی» در اختیار همه است و قابلیت بررسی در همه آزمایشگاه‌های امنیت سایبری دنیا را دارد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، محمدجواد آذری جهرمی در مورد دلایل طراحی سیستم عامل اندروید داخلی، گفت: در یک‌سال گذشته، تعدادی از نرم افزارهای ایرانی از گوشی‌های تلفن همراه، توسط شرکت‌های آمریکایی به بهانه‌های مختلف حذف شدند. ضربه بزرگی به کسب‌و ‌کارهای ایرانی وارد شد، این اقدام از شرکت اپل آغاز و به گوگل نیز تسری پیدا کرد. آیا باید دست روی دست گذاشت تا کسب و کار جوانان ایرانی از دست برود؟!

وی در مورد صحبت‌هایی درباره حذف نرم‌افزارهای ایرانی توسط گوگل به‌دلیل عدم رعایت امنیت کاربران، ادامه داد: در خصوص پوسته‌های تلگرام، وزارت ارتباطات در دی‌ماه ۹۶ بیانیه داد و اعلام کرد که امنیت این پوسته‌ها را تأیید نمی‌کند، هم‌اینک نیز با پایان مهلت قضایی فعالیت آنها خاتمه یافته‌است. اما سوال این است که آیا گوگل در خصوص بدافزارهایی که با نصب روی گوشی تلفن همراه، تحت عنوان ستاره مربع‌ها و خدمات ارزش افزوده جیب مردم و نیز اطلاعات آنها را هم سرقت می‌کند، همین برخورد را می‌کند؟ سیاست حفاظت از داده‌ها باید همواره مورد احترام باشد و نه سلیقه‌ای.

وزیر ارتباطات در مورد محدودیت سیستم عامل اندروید ایرانی در دسترسی به سرویس‌های بین‌المللی، توضیح داد: با این سیستم عامل، شما قادر به استفاده از تمام نرم‌افزارهای بین‌المللی هستید، اما به عکس، گوگل قادر به دست‌کاری گوشی شما نخواهدبود. به دیگر سخن، جاده یک‌طرفه شده و ایرانی‌ها قادر به استفاده از همه خواهندبود، اما دیگر قابلیت تحریم و حذف ایرانی‌ها وجود نخواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه این سیستم عامل در اختیار همه است و قابلیت بررسی در همه آزمایشگاه‌های امنیت سایبری دنیا را دارد، گفت: ارزیابی مرکز امنیت سازمان فناوری اطلاعات، سلامت سیستم را نشان می‌دهد. از بررسی‌های داخلی و بین‌المللی نیز استقبال می‌کنیم.

جهرمی با بیان اینکه عرضه آزمایشی از امروز آغاز شده و در سطح انبوه تا شهریورماه صورت خواهد گرفت، در مورد اینکه سرنوشت این سیستم عامل مانند پیام رسانه‌ای داخلی خواهدبود یا خیر، گفت: اصولاً تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد، تصور کنید یک روز صبح متوجه شوید نرم‌افزار حمل‌ونقل عمومی، سفارش غذا، بانک‌داری و بسیاری خدمات دیگر ایرانی را که روی گوشی خود استفاده می‌کردید دیگر روی گوشی شما نباشند و با دخالت کشوری دیگر حذف شده‌باشند. توسعه این سیستم عامل کمک می‌کند در آن روز درمانده نباشیم.
مرجع : خبرگزاری مهر