اطلاعیه بانک مرکزی
انتشار رمزارز در انحصار بانک مرکزی است
کد مطلب: 15543
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۷
 
بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که انتشار رمز ارز در کشور غیرمجاز بوده و در انحصار بانک مرکزی است.
انتشار رمزارز در انحصار بانک مرکزی است
 
 
Share/Save/Bookmark
بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که انتشار رمزارز  در کشور غیرمجاز بوده و در انحصار بانک مرکزی است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه‌ای، بار دیگر تاکید کرد که فعالیت رمزارزها در کشور غیرمجاز است و انتشار رمزارز با پشتوانه ریال، طلا، فلزات گران‌بها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.

با استناد به قانون پولی و بانکی کشور (مصوب سال ۱۳۵۱ و اصلاحات بعدی آن) که تولید و انتشار پول رایج و تعیین ابزارهای پرداخت را در انحصار بانک مرکزی قرار داده‌است، این بانک ضمن تاکید مجدد به فعالان حوزه پولی و بانکی کشور مبنی بر رعایت و اجرای مصوبه مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۹ سی‌امین جلسه «شورای عالی مبارزه با پول‌شویی» در خصوص رمزارزها و با اشاره به مخاطرات ناشی از معرفی و استفاده از رمزارزها، موارد و نکات زیر را به آگاهی می‌رساند:

۱- انتشار رمزارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گران‌بها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.

۲- تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز محسوب می‌شود. بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می‌کنند را برای خود محفوظ می‌داند.

۳- هرگونه ضرر و زیان ناشی از فعالیت بر اساس شبکه‌های پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره‌ای بلوک و کسب و کارهای مرتبط با آن، متوجه ناشر (ین)،‌ پذیرنده (گان) و یا متعاملان آن است.

۴- موضوع استخراج رمزارزهای جهان روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضوابط آن مطابق با مقررات و مصوبه فوق ابلاغ می‌شود.
مرجع : خبرگزاری مهر