شرکت مدبران اطلاعیه داد
توضیح درباره بلاک شدن UTMهای Cyberoam و Sophos
کد مطلب: 15545
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
 
شرکت مدبران در اطلاعیه‌ای به ارائه توضیحاتی درباره بلاک شدن UTMهای Cyberoam و Sophos پرداخت.
توضیح درباره بلاک شدن UTMهای Cyberoam و Sophos
 
 
Share/Save/Bookmark
شرکت مدبران در اطلاعیه‌ای به ارائه توضیحاتی درباره بلاک شدن UTMهای Cyberoam و  Sophos پرداخت.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، شرکت مدبران در اطلاعیه‌ای به ارائه توضیحاتی درباره بلاک شدن UTMهای Cyberoam و Sophos پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

در فروردین‌ماه امسال شرکت‌های Cyberoam و Sophos تعداد قابل توجهی از UTMهای استفاده‌شده در ایران را بلاک کردند. به این معنا که لایسنس دستگاه غیرفعال شده و Appliance Key دستگاه نیز از دیتابیس تولید کننده حذف شده است و به این ترتیب روی این دستگاه ها دیگر امکان فعال سازی لایسنس های رسمی وجود نخواهد داشت.

نداشتن لایسنس باعث چه مشکلاتی خواهد شد؟
درصورتی‌که Firewallهای Cyberoam و Sophos فاقد لایسنس باشند امکان استفاده از ماژول‌هایی مثل WAF ، Antivirus ، AntiSpam و WebFilter و AppFilter و IPS و نیز سرویس پشتیبانی شرکت تولید کننده از بین خواهد رفت اما قابلیت‌هایی مثل اکانتینگ و VPN و Firewall و گزارشات و ... همچنان کار خواهد کرد.

از کجا بدانیم دستگاه ما Block شده یا خیر؟
با اکانتی که قبلا دستگاه را در سایت تولید کننده رجیستر کرده‌اید لاگین کنید. اگر Appliance Key را در لیست نمی بینید یعنی دستگاه شما بلاک شده‌است.

اگر دستگاه شما بلاک شده است چه باید بکنید؟
شرکت مدبران از ابتدای وقوع این اتفاق، به‌طور هم‌زمان بررسی راهکارهای متعددی را جهت حل مشکل استفاده‌کنندگان از این دستگاه‌ها در دستور کار قرار داد. خلاصه راه‌حل‌ها به شرح زیر است:

1. دستگاه های Cyberoam که بلاک شده‌اند:
راهکار اول: شرکت مدبران با روش مهندسی معکوس اقدام به راه اندازی لایسنس سرور اختصاصی UTMهای سایبروم در ایران کرده‌است و این امکان را دارد برای دستگاه‌های Cyberoam لایسنس تولید کند. برای فعال‌سازی این لایسنس‌ها فقط چند رکورد ساده به DNS های دستگاه بصورت موقت اضافه می‌شود و نیاز به تغییر خاصی در تنظیمات نیست. این لایسنس‌ها از نظر عملیاتی هیچ تفاوتی با لایسنس‌های رسمی ندارد و با فعال‌سازی این لایسنس‌ها، امکان دریافت و نصب Updateها مثل قبل فراهم می‌شود. این لایسنس‌ها با قیمت بسیار مناسبی ارائه می‌شود. جهت اطلاع از شرایط قیمتی می‌توانید با بخش فروش شرکت مدبران به نشانی www.modaberan.ir تماس بگیرید.

راهکار دوم: شرکت مدبران ضمن شناسایی و بررسی بیش از ۱۰ شرکت برتر تولید کننده UTM در آسیا که مشکل تحریم ایران را ندارند اقدام به امضای توافق‌نامه با شرکت Seqrite کرده‌است تا Firmwareهای رسمی این شرکت روی دستگاه های بلاک شده سایبروم و سوفوس نصب شوند. به این ترتیب مشتریان قادر خواهندبود روی همان سخت‌افزارهای بلاک شده، استفاده از محصول Seqrite را به‌صورت رسمی تجربه کنند. در این حالت دستگاه‌ها به‌صورت رسمی تحت پشتیبانی شرکت Seqrite درخواهند آمد و برای آنها لایسنس رسمی صادر شده و به‌روزرسانی‌ها نیز بدون مشکل تحریم انجام خواهدشد. این فرایند در لابراتوار شرکت مدبران و تحت نظارت شرکت Seqrite انجام شده و صحت کارکرد آن مورد تایید قرار گرفته‌است. شرکت Seqrite بزرگ‌ترین برند تولیدکننده محلی UTM در هند است و از نظر قابلیت‌ها و اینترفیس بسیار شبیه Cyberoam است. (تعدادی از کارشناسان R&D شرکت Seqrite قبلا در شرکت Cyberoam سابقه فعالیت داشته‌اند.)

2- دستگاه های Sophos بلاک شده:
این دستگاه‌ها در حال حاضر می توانند با استفاده از راهکار دوم توضیح داده شده در بند ۱ روی دستگاه های خود Firmware های رسمی شرکت Seqrite را نصب کنند و از لایسنس‌های معتبر Seqrite بدون دغدغه‌های تحریم و بصورت رسمی استفاده کنند. به موازات این روش راهکارهای دیگری نیز در دست مطالعه است که نتایج آن متعاقبا اعلام خواهدشد.

3- اگر دستگاه شما بلاک نشده چه باید بکنید؟
اگر دستگاه شما بلاک‌نشده می‌توانید مثل قبل نسبت به تهیه لایسنس‌های رسمی اقدام کنید، اما این ریسک وجود دارد که در یک مرحله دیگر لایسنس‌ها بلاک شوند. لذا به صلاحدید خود می توانید همچنان از لایسنس‌های رسمی استفاده کنید و یا از لایسنس‌های تولید‌شده داخلی استفاده کنید و یا به Seqrite مهاجرت کنید.

توضیح مهم: از آنجا که Firmwareهای Seqrite بر روی یک Storage جدید نصب می‌شود شما می توانید Storage قبلی را نیز همچنان در اختیار داشته‌باشید و در صورت نیاز با نصب مجدد آن روی دستگاه، به Sophos یا Cyberoam برگردید.

نکته پایانی: امیدواریم این نکات توانسته باشد ابهامات را برطرف کرده‌باشد. در صورت هرگونه ابهام و یا نیاز به توضیحات بیشتر می‌توانید با بخش فروش شرکت مدبران تماس بگیرید. همکاران ما پاسخگوی سئوالات شما خواهندبود.