مخترع پسورد رایانه از دنیا رفت
کد مطلب: 15556
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۶
 
فرناندو کورباتو، مخترع پسورد رایانه در سن ۹۳ سالگی درگذشت.
مخترع پسورد رایانه از دنیا رفت
 
 
Share/Save/Bookmark
فرناندو کورباتو، مخترع پسورد رایانه در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، حوزه امنیت رایانه یکی از بنیان‌گذاران خود را از دست داد. فرناندو کورباتو که مخترع پسورد رایانه بود در سن ۹۳ سالگی فوت کرد.

این محقق دانشگاه MIT هنگام ایجاد «سیستم اشتراک‌گذاری زمان همسان» ( Compatible Time-Sharing System) کانسپت حساب‌های کاربری را طراحی کرد که به‌وسیله پسوردهایی از آنها محافظت می‌شود. سیستم CTSS به افراد مختلف اجازه می‌داد هم‌زمان از یک رایانه استفاده کنند.

البته اختراع پسورد، تنها تلاش نوآورانه و پیشرو کورباتو نبود. مدل استفاده هم‌زمان CTSS مدت زمان انتظار برای پاسخگویی رایانه را از چند ساعت به چند ثانیه رساند و به این ترتیب فناوری رایانه قابل استفاده‌تر شد.

از سوی دیگر این سیستم، مسیر را برای توسعه سیستم‌های عامل آینده مانند لینوکس فراهم کرد. وی همچنین انگیزش اصلی ایجاد «قانون کورباتو» بود که طبق آن برنامه‌نویسان بدون در نظر گرفتن زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده باید یک میزان کد بنویسند.

کورباتو این اواخر از وجود مشکلاتی در پسوردها نیز نگران بود و در سال ۲۰۱۴ در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال گفته‌بود: ظهور اینترنت سبب شده‌است لاگین‌های ورودی به هر سایت و دستگاهی به یک کابوس تبدیل شوند.
مرجع : خبرگزاری مهر