در دانشگاه فردوسی مشهد
برگزاری پیش‌رویداد شانزدهمین کنفرانس بین‌‌المللی انجمن رمز
علیرضا صالحی
کد مطلب: 15603
تاریخ انتشار : شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۶
 
نشست پیش‌رویداد شانزدهمین کنفرانس بین‌‌المللی انجمن رمز ایران در امنیت اطلاعات و رمزشناسی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
برگزاری پیش‌رویداد شانزدهمین کنفرانس بین‌‌المللی انجمن رمز
 
 
Share/Save/Bookmark
نشست پیش‌رویداد شانزدهمین کنفرانس بین‌‌المللی انجمن رمز ایران در امنیت اطلاعات و رمزشناسی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، نشست پیش‌رویداد شانزدهمین کنفرانس بین‌‌المللی انجمن رمز ایران در امنیت اطلاعات و رمزشناسی با حضور مدیران و کارشناسان سازمان‌های دولتی و شرکت‌های بخش خصوصی روز سه‌شنبه اول مرداد ۱۳۹۸ در سالن شورای سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این نشست دکتر قائمی بافقی، مدیر گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر شانزدهمین کنفرانس بین‌‌المللی انجمن رمز ایران در امنیت اطلاعات و رمزشناسی، مهندس حبیبی، عضو شورای اجرایی و دبیر کمیته ارتباط با صنعت انجمن رمز ایران، دکتر حسینی سنو، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و دبیر کمیته اجرایی کنفرانس، مهندس زارع، مدیر منطقه شمال شرق مرکز شهید فهمیده و خانم دکتر امین‌طوسی، دبیر کمیته علمی کنفرانس حضور داشتند.

دکتر قائمی بافقی در ابتدای نشست، هدف اصلی از برگزاری پیش ‌رویداد را هم‌اندیشی و هم‌افزایی صنعت و دانشگاه در جهت توسعه و ارتقای امنیت صنایع مرتبط با فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی و ترویج مفاهیم و اصول امنیت و رمز در راستای برنامه‌های اصلی و جانبی کنفرانس شانزدهم انجمن رمز ایران عنوان کرد.

وی گفت: سابقه علمی و پژوهشی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه فردوسی مشهد در فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه و همچنین برگزاری کنفرانس‌ها و رویدادهای علمی، بسیار درخشان است و امیدواریم با مشارکت تمامی ذی‌نفعان شاهد برگزاری مطلوب شانزدهمین کنفرانس بین‌‌المللی انجمن رمز ایران در امنیت اطلاعات و رمزشناسی باشیم.

قائمی افزود: محورهای کنفرانس شانزدهم شامل هشت محور اصلی مبانی رمزشناسی، پیاده‌سازی الگوریتم‌های رمزنگاری و حملات مرتبط، امنیت شبکه، پروتکل‌های امنیتی، امنیت رایانش، مهندسی امنیت و امنیت خدمات الکترونیکی، نهان‌سازی اطلاعات و جرم‌یابی در فضای مجازی و دو محور ویژه علمی-ترویجی «امنیت اینترنت اشیاء» و «تنظیم مقررات در امنیت سامانه‌‌های کنترل صنعتی» است.

دکتر قائمی بافقی با اشاره به اهتمام برگزارکنندگان کنفرانس به ارتقای امنیت در سطح کاربردی و حل چالش‌های متن جامعه افزود: برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی از برنامه‌های جانبی مهم و تاثیرگذار در میان برنامه‌های کنفرانس شانزدهم است.

وی افزود: ایجاد فضای نمایشگاهی و امکان ارائه و انتقال تجربه‌ها و محصولات صنایع، مراکز پژوهشی و پژوهشگران از دیگر برنامه‌های کنفرانس شانزدهم است.

دبیر کنفرانس شانزدهم انجمن رمز ایران در امنیت اطلاعات و رمزشناسی گفت: فناوری‌های نوین همراه با ایجاد فضای جدید کاربری و کسب‌وکاری، چالش‌های مختلفی را در حوزه‌های ایجاد، دسترسی‌ها و محدودیت‌ها، مقررات، حریم خصوصی و ... سبب می‌شوند، لذا در کنفرانس برگزاری نشست‌های مسئله محور با هدف شناسایی چالش‌ها با مشارکت پژوهش‌گران دانشگاهی و مدیران صنایع مرتبط نیز اندیشیده شده‌است.

دکتر قائمی بافقی افزود: در میان برنامه‌های کنفرانس، ایجاد فضایی برای دولت‌مردان برای شنیدن مشکلات پژوهشگران ضروری است. از این رو اجرای میزگردهای تحلیل و بررسی چالش‌های کاربری و سیاست‌گذاری حوزه‌های مرتبط کنفرانس با این هدف پیش‌بینی شده‌است و به یاری خدای بزرگ اجرایی می‌شود.

دبیر کمیته ارتباط با صنعت انجمن رمز ایران نیز در این نشست با مرور اهداف و دستاوردهای انجمن بر ارتباط پویا و کارای جامعه دانشگاهی و صنایع مرتبط، با اجرای برنامه‌های شانزدهمین کنفرانس بین‌‌المللی انجمن رمز ایران در امنیت اطلاعات و رمزشناسی تاکید کرد.

مهندس حبیبی افزود: در انجمن رمز ایران در تلاش هستیم فضای فکری و حاکمیتی را به محیط عملیاتی صنایع و سازمان‌ها نزدیک کنیم. محیط و برنامه‌های شانزدهمین کنفرانس بین‌‌المللی انجمن رمز ایران در امنیت اطلاعات و رمزشناسی، فرصت مناسبی برای ارتباط کارشناسان و مدیران صنایع با تصمیم‌سازان دولتی و جامعه دانشگاهی و پژوهش‌گران است.

وی با اشاره به تقویت فضای هم‌افزایی در انجمن رمز ایران و کنفرانس‌های سالانه آن، گفت: عضویت مشارکت صنایع، سازمان‌ها و شرکت‌های مرتبط در انجمن سبب‌ساز ارتقای اثرگذاری آن می‌شود.

خانم دکتر امین‌طوسی، دبیر کمیته علمی شانزدهمین کنفرانس بین‌‌المللی انجمن رمز ایران در امنیت اطلاعات و رمزشناسی نیز ضمن تشریح برنامه‌های علمی کنفرانس گفت: مقاله‌های کنفرانس با توجه به زبان ارائه شده در نهادهای IEEE، ISC و سیویلیکا نمایه می‌شوند.

شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن رمز ایران در امنیت اطلاعات و رمزشناسی روز ۶ و ۷ شهریورماه ۱۳۹۸ در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت کنفرانس سر بزنید.