در کنفرانس بلک‌هت مطرح شد
اندروید با میلیون‌ها بدافزار همراه است
کد مطلب: 15668
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۸
 
پژوهشگران امنیتی می‌گویند سیستم‌عامل اندروید، میزبان میلیون‌ها بدافزار است.
اندروید با میلیون‌ها بدافزار همراه است
 
 
Share/Save/Bookmark
پژوهشگران امنیتی می‌گویند سیستم‌عامل اندروید، میزبان میلیون‌ها بدافزار است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، کارشناسان امنیتی گوگل در جریان کنفرانس black Hat به‌تازگی هشدار داده‌اند که روی بیش از ده‌ها میلیون گوشی هوشمند و دستگاه اندرویدی، بدافزارهای از پیش‌نصب شده وجود دارد.

به‌تازگی تیم تحقیقاتی بخش امنیت سایبری شرکت گوگل در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی Black Hat لاس‌وگاس اعلام کردند که میلیون‌ها گوشی هوشمند و دستگاه اندرویدی به صورت پیش‌فرض میزبان بدافزارهای خطرناک از پیش‌نصب شده هستند.

از آنجایی که اندروید یک سیستم‌عامل متن‌باز است به هکرها و مجرمان سایبری اجازه می‌دهد تا به صورت پیش‌فرض بر روی هر اپلیکیشنی که بخواهند، بدافزارهای پنهان نصب کنند که وضعیت این اپلیکیشن‌ها نیز معمولاً تحت بررسی نیز قرار نخواهد گرفت، بنابراین کاربران ممکن است هرگز متوجه خطری که آنها را تهدید می‌کند، نشوند.

بر اساس گزارش مجله فوربس، مدی استون، به عنوان یکی از پژوهشگران امنیتی گوگل به تازگی نتایج تحقیقات خود و تیم تحقیقاتی مربوطه را در جریان کنفرانس امنیتی black hat به اشتراک گذاشت و هشدار داد در صورتی که بدافزارها و نقص‌های امنیتی به‌صورت پیش‌فرض در اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل اندروید وجود داشته‌باشند و فکری به حال آنها نشود، باید منتظر خطرات و صدمات بسیار بزرگ‌تر و جبران‌ناپذیرتری نسبت به قبل باشیم.

وی در ادامه سخنان خود همچنین خاطرنشان کرد که هکرها و مجرمان سایبری به جای تلاش کردن برای نفوذ به دستگاه هزاران کاربر و متقاعد کردن آنها برای دسترسی دادن به هکرها، فقط کافی است یک شرکت توسعه‌دهنده اپلیکیشن را به سمت‌وسوی خود بکشانند تا بتوانند بدافزارهای موردنظر خود را به‌صورت پنهان در اپلیکیشن مربوطه قرار داده و نصب کنند و بدین‌ترتیب به هدف خود دست یابند.

دو کمپین از این بدافزارهای بسیار خطرناک تحت‌ عنوان‌های chamois و triada مدت‌ها موجب نگرانی شرکت گوگل به عنوان توسعه‌دهنده سیستم‌عامل اندروید شده‌بودند که اقداماتی همچون کلاهبرداری‌های تبلیغاتی نصب اپلیکیشن‌های پس‌زمینه دانلود پلاگین و ارسال پیام‌های گزاف همچنین نصب بدافزارهای خطرناکی که اطلاعات شخصی کاربران را به سرقت می‌برد، انجام می‌دادند.

البته گوگل در تمام این سال‌ها در تلاش بی‌وقفه و مداومی سعی کرده تا نفوذپذیری دستگاه‌های مبتنی‌بر اندروید را به‌شدت کاهش دهد. به‌عنوان مثال گفته‌می‌شود در طول یک سال یعنی مارس ۲۰۱۸ تا مارس ۲۰۱۹ میلادی، رصد و بررسی‌های دقیق گوگل موجب کاهش تعداد گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های آلوده به بدافزار chamois از ۷.۴ میلیون به تنها ۷۰۰ هزار دستگاه شده‌است.
مرجع : خبرگزاری ايسنا