قابلیت جدید در فایرفاکس 69
مسدودسازی پیش‌فرض کوکی ها و کریپتوماینرها
کد مطلب: 15753
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰
 
فایرفاکس ۶۹ به صورت پیشفرض کوکی‌ها و کریپتو ماینرها را مسدود می‌کند.
مسدودسازی پیش‌فرض کوکی ها و کریپتوماینرها
 
 
Share/Save/Bookmark
فایرفاکس ۶۹ به صورت پیشفرض کوکی‌ها و کریپتو ماینرها را مسدود می‌کند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، فایرفاکس از این پس کوکی‌های ثالث را بلاک کرده و همچنین از دسترسی پیدا کردن کریپتوماینرها به سخت‌افزار کاربران جلوگیری به عمل می‌آورد. این قابلیت‌ها در فایرفاکس ۶۹ که تازه منتشر شده به‌صورت پیش‌فرض برای کاربران اجرا خواهدشد.

در واقع موزیلا این قابلیت‌ها را ژوئن امسال معرفی کرده‌بود و حالا آن را برای کاربران ویندوز، مک، لینوکس و اندروید به اجرا در آورده‌است. این شرکت در رابطه با امکانات امنیتی جدید مرورگرش گفت: هدف قابلیت محافظت بهبودیافته ردگیری (Enhanced Tracking Protection) این است که در پشت پرده از اطلاعات شما محافظت کرده و مانع شود تا شرکت‌های مختلف با استفاده از ردگیری رفتار آنلاین شما در زمان وب‌گردی برایتان پروفایلی تشکیل دهند. این پروفایل‌ها و اطلاعات جمع‌آوری شده توسط آنها، می‌تواند بعدا به فروش برسد یا در زمینه‌هایی مورد استفاده قرار بگیرد که شما هیچ اطلاعی از آنها ندارید.

علاوه‌بر این فایرفاکس لیستی از کوکی‌ها و کریپتوماینرهای بلاک شده نگه می‌دارد تا کاربران از اینکه چه کسی برای جمع‌آوری داده‌های مرتبط با رفتار آنلاین آنها اقدام کرده اطلاع پیدا‌کنند. این لیست همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا ردیاب‌ها برای برای سایت‌های مدنظرش آنبلاک کند.

با اینکه در حال حاضر بیشتر کاربران حداقل اطلاعاتی در مورد کوکی‌ها دارند، اما کریپتوماینرها پدیده‌های جدیدتری هستند و می‌توانند با در دست گرفتن کنترل سخت‌افزار، توان پردازشی آن را برای استخراج رمزارز برای شخص یا اشخاص دیگری به‌کار بگیرند. با این کار عمر باتری دستگاه‌های قابل حمل کاهش پیدا کرده و روی عملکرد دستگاه تأثیر منفی می‌گذارد.

فایرفاکس همچنین اسکریپت‌هایی که اطلاعات دستگاه کاربر را در زمان اتصال به وب‌سایت‌های مختلف ذخیره می‌کنند غیر فعال کرده‌است. د واقع با استفاده از چنین اسکریپت‌هایی دستگاه کاربر در پهنه اینترنت ردیابی می‌شود.

در مرورگر فایرفاکس ۶۹ بهبودهای دیگری هم اعمال شده مثل توانایی بلاک کردن تمام ویدئوهایی که به‌صورت خودکار هنگام باز کردن وب‌سایت‌ها اجرا می‌شوند. علاوه‌بر این فایرفاکس، ویندوز را برای اولویت‌بندی بهتر تسک‌های فعال راهنمایی خواهدکرد و با این حساب کاربران این سیستم‌عامل شاهد بهبود عملکرد محسوسی در هنگام کار با مرورگر خواهندبود.

از آن‌سو برای کاربران مک هم تمهیداتی اندیشیده شده‌است، ازجمله اینکه فایرفاکس در دستگاه‌هایی که از دو پردازشگر گرافیکی بهره می‌گیرند (مثل مک‌بوک پرو) با تناوب بیشتری از حالت پردازش گرافیکی کم‌مصرف استفاده می‌کند تا عمر باتری این دستگاه‌ها کاهش پیدا کند.
مرجع : تابناک