فایرآی گزارش داد
افزایش حملات سایبری دولتی در آسیای غربی
کد مطلب: 15768
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۴
 
با توجه به گزارش فایرآی، شدت حملات سایبری تحت حمایت دولت‌ها در آسیای غربی در چند سال گذشته به بیشترین میزان خود در جهان رسیده‌است.
افزایش حملات سایبری دولتی در آسیای غربی
 
 
Share/Save/Bookmark
با توجه به گزارش فایرآی، شدت حملات سایبری تحت حمایت دولت‌ها در آسیای غربی در چند سال گذشته به بیشترین میزان خود در جهان رسیده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، افزایش حملات سایبری دولتی در آسیای غربی از نظر متخصصان امنیت سایبری فایرآی بسیار مشهود است. آنها معتقدند حملات سایبری پشتیبانی‌شده که از سوی دولت‌ها با هدف ایجاد اختلال اجتماعی و اقتصادی انجام می‌گیرند در طول پنج سال گذشته گسترش یافته و پیچیده‌تر شده‌اند.

محمد ابوخاطر، معاون مدیر شعبه آفریقا و آسیای غربی فایرآی گفت: تعداد نوع حملات یاد شده در آسیای غربی در مقایسه با دیگر نقاط جهان به بالاترین حد خود رسیده‌است. این منطقه شامل کشورهای بسیاری می‌شود که قصد دارد ثبات اقتصادی و جغرافیای سیاسی را برهم بزنند.

فایرآی در گذشته گروه‌های هکری بسیاری را شناسایی و ادعا کرده‌بود متعلق به کره شمالی، چین و ایران هستند. کارشناسان معتقدند هکرهای تحت حمایت دولت به‌منظور سرقت مالکیت معنوی، جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات محرمانه از نرم‌افزارها و کمپین‌های مخرب بهره می‌گیرند تا آماده‌ یک عملیات تهاجمی شوند.

ابوخاطر ادامه داد: هکرها در گذشته فقط به حوزه‌هایی مانند هوافضا حمله می‌کردند؛ اما هم‌اکنون مراکز تحقیقاتی، آموزشی، نفت و گاز و نهادهای دولتی را نیز هدف قرار می‌دهند. آنها همچنین اقدامات وزارتخانه‌های مختلف مانند دفاع و خارجه را نیز تحت نظر می‌گیرند.

برای مثال مطرح شد که شرکت دارک متر (Dark Matter) در امارات بر پایه قراردادی با دولت، زیرساخت‌های حیاتی را مورد حمله قرار داده، اقدام به جاسوسی از اهداف خاص می‌کرد. همچنین شرکت مایکروسافت نیز ادعا کرده‌بود هکرهای وابسته به ایران به بیش از ۱۰ هزار نفر از حداقل ۲۰۰ شرکت در سراسر جهان حمله سایبری کرده‌اند.

کرود استرایک (CrowdStrike) مدعی شد که با توجه به موج حملات شکل گرفته در آسیای غربی دولت‌ها و سازمان‌های دفاعی کشورهایی مانند امارت و عربستان در حال سرمایه‌گذاری و تقویت خود هستند؛ زیرا از اهداف اصلی ایران به شمار می‌آیند.
مرجع : سایبربان