حقایقی درباره معروف‌ترین سرقت‌های اطلاعاتی جهان
کد مطلب: 15783
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۷
 
حملات سایبری و سرقت‌های اطلاعاتی بزرگی در سراسر جهان رخ داده که منجر به ایجاد صدمات و خسارات جبران‌ناپذیری در زیرساخت شرکت‌های مختلف شده‌است.
حقایقی درباره معروف‌ترین سرقت‌های اطلاعاتی جهان
 
 
Share/Save/Bookmark
حملات سایبری و سرقت‌های اطلاعاتی بزرگی در سراسر جهان رخ داده که منجر به ایجاد صدمات و خسارات جبران‌ناپذیری در زیرساخت شرکت‌های مختلف شده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در سال‌های اخیر سرقت‌های اطلاعاتی که توسط هکرها و مجرمان سایبری صورت می‌گیرد، شدت گرفته‌است و با وجود پیشرفته شدن علم و تکنولوژی‌های مختلف به منظور شناسایی زودهنگام نفوذ هکرها به سرورها و سیستم‌های کاربران و شرکت‌های بزرگ برای دسترسی به اطلاعات محرمانه آنها، همچنان اخبار و گزارش‌های متعددی در این خصوص از گوشه و کنار جهان به گوش می‌رسد.

در این گزارش به مرور حقایقی خواهیم پرداخت که درباره بزرگ‌ترین و معروف‌ترین سرقت‌های اطلاعاتی در جهان بوده و به احتمال زیاد بسیاری از کاربران در فضای مجازی از آنها بی‌خبرند:

- از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون بالغ بر ۱۴ میلیارد و ۷۱۷ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۲۸۶ سرقت اطلاعاتی در سراسر جهان به ثبت رسیده‌است.

- در ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی یک هکر روسی تحت عنوان peace به بالغ بر ۱۱۷ میلیون آدرس پست الکترونیک و گذرواژه کاربران در شبکه اجتماعی لینکدین دسترسی پیدا کرد.

- در سال ۲۰۱۶ میلادی، موسسات تحقیقاتی و آماری فعال در حوزه امنیت سایبری اعلام کردند که ۴۵.۹ درصد از سرقت‌های اطلاعاتی که در ایالات متحده آمریکا رخ داده‌است، بخش تجارت و شرکت‌های فعال این حوزه را در این کشور هدف گرفته‌است.

- در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۲۹.۲ درصد از سرقت‌های اطلاعاتی در ایالات متحده آمریکا در بخش سلامت، بهداشت و درمان رخ داده‌است.

- ۱۰.۹ درصد از حملات سایبری آمریکا در سال گذشته میلادی نیز به بخش بانکداری و اقتصاد مالی اختصاص یافته‌است. این در حالی است که تنها هشت درصد از سرقت‌های اطلاعاتی در بخش دولتی و نظامی روی داده‌است.

- در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی بالغ بر سه‌میلیارد و ۳۵۳ میلیون و ۱۷۸ هزار و ۷۰۸ سرقت اطلاعاتی به ثبت رسید.

- در سال ۲۰۱۸ میلادی، اطلاعات بالغ بر ۵۰ میلیون کاربر فعال در شبکه اجتماعی فیس‌بوک تحت تاثیر همکاری با موسسه تحقیقاتی و مشاوره‌ای کمبریج آنالتیکا و حمله سایبری متعاقب آن به سرقت رفت.

- در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۸۶ درصد از سرقت‌های اطلاعات و حملات سایبری در منطقه آمریکای شمالی صورت گرفته‌است.

- این در حالی است که در اروپا و شرق آسیا و اقیانوسیه، این رقم شش درصد گزارش و اعلام شده‌است.

- یک درصد از حملات سایبری و سرقت‌های اطلاعاتی نیز در خاورمیانه و آفریقا صورت گرفته‌است.

- در جهان هزینه و خسارات هر سرقت اطلاعاتی به صورت متوسط ۶.۴ درصد گزارش و اعلام شده‌است.

- علت رخ دادن ۴۲ درصد از سرقت‌های اطلاعاتی در جهان، نفوذ هکرها و مجرمان سایبری است. این در حالی است که ۲۹ درصد از سرقت‌های اطلاعاتی به‌خاطر ضعف امنیتی و قطعی سیستم و سرورهای شرکت‌های مختلف رخ می‌دهد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا