آشنایی با استانداردهای محافظتی IP در گوشی‌های هوشمند
کد مطلب: 15788
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۷
 
گوشی‌های پرچمدار عرضه‌شده طی یکی دو سال اخیر به منظور اثبات میزان استحکام و مقاومت خود از استانداردهای حفاظتی با عنوان IP67 یا IP68 بهره می‌برند.
آشنایی با استانداردهای محافظتی IP در گوشی‌های هوشمند
 
 
Share/Save/Bookmark
گوشی‌های پرچمدار عرضه‌شده طی یکی دو سال اخیر به منظور اثبات میزان استحکام و مقاومت خود از استانداردهای حفاظتی با عنوان IP67 یا IP68 بهره می‌برند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، بسیاری از گوشی‌های هوشمند رده بالا و پرچمدار امروزی همراه با استانداردهای مقاومتی و حفاظتی موسوم به IP روانه بازار می‌شوند. به طور مثال در حال حاضر IP67 و IP68 محبوب‌ترین این استانداردها هستند که می‌توان آنها را در طیف وسیعی از گوشی‌های هوشمند پرچمدار یافت. اما این استانداردها به چه معنی هستند؟

گوشی‌های پرچمدار عرضه‌شده طی یکی دو سال اخیر به منظور اثبات میزان استحکام و مقاومت خود از استانداردهای حفاظتی با عنوان IP67 یا IP68 بهره می‌برند. به عنوان مثال هم‌اکنون کمپانی‌های سازنده محصولاتی نظیر سامسونگ گلکسی نوت ۹، ال جی G۷ ThinQ و هواوی P20 Pro در بخش اعظمی از تبلیغات خود برای معرفی این گوشی‌ها به کسب این استانداردهای حفاظتی اشاره دارند. اما به‌راستی این استانداردها نشانگر چه ویژگی‌های هستند و چه میزان از استحکام این گوشی‌های هوشمند را تایید می‌کنند؟

به‌طور کلی می‌توان گفت که استاندارد‌های IP، میزان استحکام یک دستگاه در برابر مایعات و جامدات را نشان می‌دهند. کلمه IP کوچک شده عبارت "Ingress Protection" با معنی «محافظت در برابر ورود» است. این کلمه با یک عدد دو رقمی معرفی می‌شود که رقم اول نشانگر میزان مقاومت در برابر ذرات جامد (مثل گرد و غبار، خاک و ...) است و می‌تواند بین اعداد 1 تا 6 متغیر باشد. رقم دوم نیز که در بازه اعداد 1 تا 8 انتخاب می‌شود نشانگر میزان استحکام دستگاه در برابر آب است و نشان می‌دهد که این محصول قادر است بدون آسیب دیدن تا چه حد در برابر این مایع مقاومت داشته‌باشد. طبق انتظار، هرچه عدد دو رقمی اعلام شده پس از کلمه IP، مقدار بزرگ‌تری باشد، آن دستگاه در برابر مواد مایع و جامد از مقاومت بهتری برخوردار است و می‌تواند با قدرت بیشتری از ورود آنها به درون بدنه خود جلوگیری کند.

یک گوشی دارای استاندارد مقاومتی IP67، به صورت کامل در برابر گرد و خاک مقاوم است و همچنین می‌تواند در مدت زمان کمتر از ۳۰ دقیقه در عمق یک متری آب دوام بیاورد و از ورود این مایع به درون بدنه خود جلوگیری کند. استاندارد IP68 که این روزها می‌توان حضور آن را در بسیاری از گوشی‌های پرچمدار شاهد بود نیز نشان می‌دهد که این دستگاه به‌صورت کامل در برابر گرد و خاک ایمن است و همچنین می‌تواند حداکثر به مدت ۳۰ دقیقه در عمق ۱.۵ متری آب، بدون آسیب رسیدن به اجزای داخلی، مورد استفاده قرار بگیرد.

حضور استانداردهای IP در گوشی‌های هوشمند به کاربران این اطمینان خاطر را می‌دهد که می‌توانند گوشی خود را حتی با دستان خیس حمل کرده و یا در زیر باران استفاده کنند. همچنین با حضور بهترین رده از این استانداردها، حتی با سقوط اتفاقی این دستگاه‌ها در چاله آب یا استخر، می‌توان از عملکرد مناسب آنها طی روزها یا هفته‌های آینده مطمئن بود. بدون حضور این استانداردها، گوشی‌های هوشمند می‌توانند به‌راحتی و با کمترین لمس قطرات آب با مشکل روبرو شوند و یا به‌طور کلی آسیب ببینند.

جدیدترین بررسی‌ها نشان می‌دهد که چیزی در حدود ۵۰ درصد کاربران گوشی‌های هوشمند در هنگام خرید این دستگاه‌ها توجهی به حضور این استانداردها ندارند. اما در عوض چیزی در حدود ۳۰ درصد این کاربران هیچگاه گوشی هوشمندی را نمی‌خرند که حداقل به استاندارد IP67 مجهز نباشد.
مرجع : تابناک