مروری بر نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۹ دبی
کد مطلب: 15906
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۵
 
هفته پیش مرکز تجارت جهانی دبی میزبان نمایشگاه هفته فناوری امارات متحده عربی یا همان GITEX بود که بزرگ‌ترین رویداد منطقه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است و هر ساله با حضور غول‌های ICT جهان و با رویکرد توسعه‌محور برگزار می‌شود.
مروری بر نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۹ دبی
 
 
Share/Save/Bookmark
هفته پیش مرکز تجارت جهانی دبی میزبان نمایشگاه هفته فناوری امارات متحده عربی یا همان GITEX بود که بزرگ‌ترین رویداد منطقه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است و هر ساله با حضور غول‌های ICT جهان و با رویکرد توسعه‌محور برگزار می‌شود.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، هفته پیش مرکز تجارت جهانی دبی میزبان نمایشگاه هفته فناوری امارات متحده عربی یا همان GITEX بود. این نمایشگاه بزرگ‌ترین رویداد منطقه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است و هرساله با حضور غول‌های ICT جهان و با رویکرد توسعه‌محور برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه، آخرین دستاوردهای فنی و تکنولوژی و کاربردهای آن در صنعت، تجارت و زندگی روزمره به نمایش در می‌آید. به‌دلیل ماهیت فناوری اطلاعات و ارتباطات و رسوخ آن در دیگر صنایع و رشته‌ها به عنوان تسهیل‌گر و موتور محرک، این نمایشگاه حوزه وسیعی از کسب‌وکارها را با خود درگیر می‌کند.

کاربرد فناوری اطلاعات در بخش انرژی و نفت و گاز، فینتک و اینشورتک و رمزارزها در بخش پولی و مالی، حمل‌و‌نقل، شهر هوشمند و بهداشت و درمان باعث شده بازدید از هر بخش از نمایشگاه ضمن دارا بودن جذابیت فراوان، تخصص خاص خود را طلب کند.

همان‌طور که پیشبینی می‌شد با توجه به نزدیک بودن تجاری‌سازی فناوری 5G و امکانات گسترده‌ای که این فناوری در اختیار تولیدکنندگان کالا و خدمات قرار خواهد داد، Gitex2019 و حاضران در آن، خدمات قابل ارائه خود در بستر نسل پنجم اینترنت همراه را معرفی کرده‌بودند. این فناوری به‌ویژه در هوشمندسازی شهری، حمل‌ونقل خودران، درمان و شبیه‌سازی سه‌بعدی انقلابی ایجاد خواهدکرد و بسیاری از موانع فنی بر سر راه خلاقیت شرکت‌ها را رفع می‌کند.

در بخش دیگری از نمایشگاه که به نمایندگان دولتی اختصاص داشت، چگونگی حکم‌رانی بر مبنای فناوری اطلاعات و تأثیر آن در افزایش کارایی، کاهش هزینه‌های تحمیل‌شده بر مالیات‌دهندگان، افزایش شفافیت و به طبع آن کاهش فساد و توسعه دسترسی به خدمات دولتی در چارچوب حکم‌رانی خوب به نمایش گذاشته شده‌بود.

در بخشی دیگر با عنوان futurestars بیش از ۷۵۰ استارتاپ از ۷۵ کشور جهان طی رقابتی هدفمند سعی در ارائه دستاوردهای خود، جذب سرمایه‌گذار و معرفی توانمندی طرح خود در ارائه راهکارهای نوین بودند. در این راستا هر استارتاپ فرصتی برای ارائه گزارشی از نوع فعالیت خود داشت و با داوری انجام شده و طی چند مرحله طرح‌های برتر در حضور سرمایه‌گذاران بررسی و چینش شدند.

در بخش پاویون‌های ملی با تلاش صورت‌گرفته از سوی کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران و حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی، پاویون ملی ایران برای پنجمین سال پیاپی برپا و 10 شرکت دانش‌بنیان ایرانی به ارائه دستاوردها و توانمندی‌های فنی خود پرداختند. پاویون ایران در این دوره محلی برای برگزاری جلسات B2B شرکت‌های ایرانی حاضر در جای‌جای نمایشگاه با طرف‌های خارجی و همچنین محلی برای اطلاع‌رسانی از توانمندی‌های تولیدی داخل به نمایندگان خارجی در نمایشگاه بود.

همچنین سمینار سرمایه‌گذاری در صنعت فاوای ایران در حاشیه نمایشگاه جیتکس دبی برگزار شد. در این نشست که با حضور نمایندگان کشورهای کره جنوبی، هنگ‌کنگ، سری‌لانکا، امارات متحده عربی، هندوستان، روسیه، تایوان، لبنان، آذربایجان، ترکیه، سوریه و هلند برگزار شد پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در بخش فاوا در ایران از سوی فعالان بخش خصوصی و نمایندگان تشکل‌های تخصصی حوزه فاوا ازجمله اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار ایران، فدراسیون فاوا ارائه شد. همچنین نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صندوق توسعه صادرات و تبادل فناوری و کریدور صادرات حمایت‌های خود و امکانات قابل عرضه به سرمایه‌گذاران خارجی و تضامین تسهیل‌کننده فعالیت را ارائه دادند.

بر اساس مطالب مطرح شده از سوی نمایندگان کشورهای خارجی که در قالب ۲۰ سخنرانی در این سمینار انجام‌شد، هم‌اکنون علاقه بالایی برای حضور در اقتصاد ایران از سوی شرکت‌های کوچک و متوسط حوزه فاوا وجود دارد. مقایسه این نشست با همتای خود در سال گذشته نشان‌دهنده عبور این حوزه از فشار روانی تحریم‌ها و افزایش آمادگی طرف‌های خارجی برای حضور در اقتصاد فاوای کشور است.
مرجع : پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران