نشست خبری رئیس سازمان پدافند غیرعامل
برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل تشریح شد
اختصاصی افتانا-فریبا یاراحمدی
کد مطلب: 15925
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۴
 
سردار جلالی در نشست خبری روز دوشنبه ۲۹ آبان‌ماه به تشریح دستاوردهای پدافند غیرعامل در سال گذشته و برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل در روزهای ۸ تا ۱۴ آبان‌ماه ۱۳۹۸ پرداخت.
برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل تشریح شد
 
 
Share/Save/Bookmark
سردار جلالی در نشست خبری روز دوشنبه ۲۹ آبان‌ماه به تشریح دستاوردهای پدافند غیرعامل در سال گذشته و برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل در روزهای ۸ تا ۱۴ آبان‌ماه ۱۳۹۸ پرداخت.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، نشست خبری سردار دکتر غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، صبح امروز با حضور جمعی از خبرنگاران رسانه‌های مختلف خبری در سالن شهید آبشناسان مجتمع فرهنگی و آموزشی شهید طهرانی‌ مقدم سازمان پدافند غیرعامل برگزار شد.

وی درباره دستاوردهای پدافند غیرعامل در سالی که گذشت، اظهار کرد: طی این یک سالی که گذشت تا به امروز درپنج حوزه پدافند سایبری، زیستی، شیمیایی، هسته‌ای، پایداری مولد برق و حفاظت از مردم رزمایش‌هایی داشتیم. حدود ۱۰۳ مانور در زمینه پایداری زیرساخت سایبری و دسترسی به اینترنت داشتیم که پایش آنها قطع وابستگی ما را از اینترنت جهانی نشان می‌دهد. تا کنون ۱۵ رزمایش برای پایش قطع وابستگی در این زمینه انجام داده‌ایم و ۶۴ مورد با زمان‌بندی‌های مشخص برای تست نفوذ در همه زیرساخت‌های کشور را انجام خواهیم داد. همچنین تا به امروز ۳۸۰ رزمایش در مدارس با هدف ارتقای اگاهی و آموزش، هزار رزمایش قطع برق مولد اضطراری، ۲ رزمایش قطع سیگنال ماهواره‌ای و ۵۰ رزمایش استانی برگزار کردیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: در رزمایش‌های سایبری، آسیب‌پذیری‌های فنی، نصبی، معماری و پروتکل و اشکالات فیزیکی و امنیتی را کشف کردیم و به جاهای مربوطه گزارش دادیم و در صدد رفع آنها برآمدیم.

سردار جلالی در باره فعالیت‌های سازمان در استان‌ها گفت: ما طرح جامع پدافند غیرعامل استان‌ها را برای شناسایی تهدیدات پایه در هر استان پیاده‌سازی کرده‌ایم که این طرح تا پایان امسال در سراسر استان‌ها به جز تهران، اصفهان و کرمانشاه تکمیل می‌شود.

وی به برگزاری ششمین دوره نمایشگاه صنعت بومی پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: امسال برای نخستین بار در ۵ حوزه برگزار می شود و پدافند شیمیایی و هسته‌ای نیزبه آن افزوده شده‌است. ۲۲۵ غرفه در این رویداد برپا می‌شود که ۵۰ مورد آن به پدافند سایبری اختصاص دارد. این نمایشگاه ۱۸ تا ۲۱ آبان‌ماه در سالن‌های ۱۰ تا ۱۳ محل دائمی نمایشگاه‌هی بین‌المللی تهران برپا می‌شود. این نمایشگاه بخشی از توان اجرایی شرکت‌های دانش‌بنیان را پوشش می‌دهد. امرزو خوشبختانه محصولات استراتژیک سایبری موفقی توسط این شرکت‌ها ارائه می‌شود که از فیلتر سخت‌گیرانه آزمایشگاه‌های سازمان پدافند غیرعامل هم عبور کرده‌اند و قابل به‌کارگیری در زیرساخت‌های مهم کشور هستند. برای مثال ۵ مورد اسکادا را در این زمینه تایید کرده‌ایم و سال گذشته دیسپچینگ گاز در اصفهان را با اسکادای ایرانی پیاده‌سازی کردیم. اینها نشان‌دهنده موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان کشور ما در زمینه سایبری است.

سردار جلالی همچنین بر ضرورت ایجاد اکوسیستم مناسب برای استفاده از فرصت رمزارزها و کاهش تهدیدات این فناوری نو تاکید کرد.

وی در تشریح برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل گفت: شعار امسال ما «پدافند غیرعامل، مقاومت، بازدارندگی با رونق تولید (دفاع همه‌جانبه نظامی-غیرنظامی)» است که با هدف تبیین نقش، جایگاه و معرفی ضرورت‌ها، کارکردها و دستاوردهای پدافند غیرعامل با گفتمان‌سازی عمومی و تخصصی و نهادینه‌سازی آن در سطح جامعه در روزهای هفته پدافند غیرعامل با برنامه‌های مختلف در تهران و سایر استان‌ها همراه است.

شایان ذکر است که هفته بزرگداشت پدافند غیرعامل طی روزهای ۸ تا ۱۴ آبان‌ماه ۹۸ در سراسر کشور با سمینارها و رزمایش‌های مختلف برپا خواهد شد.