چگونه مشکل داغ شدن لپ‌تاپ را حل کنیم
فریبا یاراحمدی
کد مطلب: 15948
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۱
 
بالا رفتن دمای لپ‌تاپ هنگام اجرای کارهای سنگین طبیعی است، اما گاهی داغ شدن آن علت دیگری دارد که خودتان هم می‌توانید آن را رفع کنید.
چگونه مشکل داغ شدن لپ‌تاپ را حل کنیم
 
 
Share/Save/Bookmark
بالا رفتن دمای لپ‌تاپ هنگام اجرای کارهای سنگین طبیعی است، اما گاهی داغ شدن آن علت دیگری دارد که خودتان هم می‌توانید آن را رفع کنید.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، بالا رفتن دمای لپ‌تاپ هنگام اجرای کارهای سنگین چون بازی کردن، ویرایش عکس یا ویدئو طبیعی است، اما گاهی داغ شدن لپ‌تاپ و نویز شدید فن آن علت دیگری دارد که در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین آنها آشنا شوید و خودتان مشکل دمای بالای لپ‌تاپ‌تان را حل کنید.

گرم شدن اجزای داخلی و حتی قاب بیرونی لپ‌تاپ طبیعی است، اما گاهی ممکن است به اندازه‌ای داغ شود که با خود بگویید هر آن ممکن است شعله‌ور شود یا صداهای عجیبی از آن بشنوید. هر دو علامت اشاره شده نشان از بالا رفتن بیش از حد دمای اجزای داخلی لپ‌تاپ هستند که می‌تواند عواقبی چون افت محسوس کارایی یا حتی خرابی زودرس داشته‌باشد. در صورتی که متوجه داغ شدن غیر عادی لپ‌تاپ یا چرخش فن آن با سرعت بالا آن هم در اجرای کارهای سبک و موقع بیکاری دستگاه شده‌اید، احتمال اینکه تهویه لپ‌تاپ شما مشکل داشته‌باشد زیاد است. در ادامه به علت‌ها و نشانه‌های داغ شدن غیر طبیعی لپ‌تاپ و راه‌های رفع آن می‌پردازیم.

چگونگی گردش هوا در لپ‌تاپ‌ها
هنگامی که از لپ‌تاپ خود برای کارهای سنگین چون بازی کردن یا کار با فوتوشاپ استفاده می‌کنید، اجزای داخلی آن گرمای بیشتری تولید می‌کنند که پردازنده مرکزی (CPU) و گرافیک دو منبع اصلی هستند. با هدف دفع گرما و رسیدن هوای خنک به اجزای داخلی لپ‌تاپ، معمولاً در زیر و کناره‌های آن دهانه‌های توری به منظور تبادل گرما با هوای محیط تعبیه شده‌است.

غالباً لپ‌تاپ‌های ضعیف (اقتصادی) امروزی فاقد فن هستند، اما باز هم در زیر، پشت و کناره‌های آنها شبکه‌های توری به منظور تبادل گرما با هوای محیط تعبیه شده‌است. برخی از لپ‌تاپ‌ها (به‌ویژه مدل‌های پرقدرت) نیز دارای بیش از یک فن هستند. به طور کلی لپ‌تاپ‌های مجهز به فن از یک سمت هوای تازه را مکش می‌کنند و پس از عبور آن از اجزای داخلی، هوای گرم از سمت دیگر خارج می‌شود.

لپ‌تاپ‌های بدون فن خیلی در دفع گرما مؤثر نیستند. در این لپ‌تاپ‌ها دمای محیط و سطحی که بر روی آن قرار می‌گیرند بر روی دمای اجزای داخلی تأثیر مستقیم می‌گذارد.

نشانه‌های داغ شدن بیش از حد لپ‌تاپ
با باریک‌تر شدن لپ تاپ‌ها طی چند سال اخیر و افزایش محبوبیت مدل‌های باریک و مدرن، دفع گرما دشوارتر از گذشته است. در عین حال اجزای داخلی لپ تاپ‌ها می‌توانند در دمای های بالاتری کار کنند، از این رو گاهی لپ‌تاپ‌های امروزی بیشتر گرم می‌شوند که لزوماً به معنای داغ شدن غیر طبیعی آنها نیست. با این حال نشانه‌های زیر می‌توانند در تشخیص داغ شدن غیر عادی لپ‌تاپ به شما کمک کنند:

- داغ شدن بدنه لپ‌تاپ که نمی‌توانید آن را بیش از چند ثانیه لمس کنید
- چرخش دائمی فن با حداکثر سرعت و تولید صداهای غیرعادی
- کار نکردن فن حتی حین استفاده سنگین از لپ‌تاپ
- خاموش شدن ناگهانی لپ‌تاپ بدون نمایش هرگونه پیغام هشدار قبلی
- بروز خطا و صفحه آبی مرگ حین استفاده سنگین
- کُند شدن لپ‌تاپ بدون علت مشخص
- هنگ کردن و فریز شدن صفحه که نشانگر ماوس هم جابه‌جا نمی‌شود

در صورتی که لپ‌تاپ شما هریک از نشانه‌های بالا را دارد، دیگر نباید آن را نادیده بگیرید و وقت آن فرا رسیده تا علت آن را بیابید. البته برخی از نشانه‌های بالا می‌تواند ارتباطی با گرم شدن بیش از حد لپ‌تاپ نداشته‌باشید. از این رو به شما می گوییم چگونه مطمئن شوید مشکل از گرماست.

چگونه دمای لپ‌تاپ را بخوانیم

راه‌های زیادی برای بررسی دمای لپ‌تاپ وجود دارد، اما ساده‌ترین آنها استفاده از برنامه‌هایی چون Core Temp ،HWiNFO و HWMONITOR است. این برنامه‌ها دمای اجزای داخلی لپ‌تاپ چون پردازنده، گرافیک و هارددیسک را به شما نشان می‌دهند و می‌توانید به غیر عادی بودن دما پی ببرید.

دمای نرمال لپ‌تاپ چقدر است
از آنجایی که بیش از یک نسل لپ‌تاپ وجود دارد، نمی‌توان به‌طور دقیق گفت چه دمایی نرمال و چه دمایی غیر نرمال است، با این حال اگر دمای CPU لپ‌تاپ به ۸۰ درجه سانتی‌گراد برسد، نشان از وجود مشکل در دفع گرماست. در نظر داشته‌باشید در اغلب لپ‌تاپ‌ها با رسیدن دمای CPU به یک آستانه مشخص (معمولاً ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد)، به‌طور خودکار بدون نمایش هیچ‌گونه پیغام هشداری خاموش می‌شوند، از این رو خاموش شدن ناگهانی لپ‌تاپ می‌تواند ریشه در دمای بالا و دفع نشدن گرما داشته‌باشد.

۱. تهویه ضعیف
احتمالاً علت اصلی دمای بالا و گرم شدن بسیاری از لپ‌تاپ‌ها تهویه ضعیف باشد. در صورتی که لپ‌تاپ خود را بر روی فرش، بالش، پتو یا پاهایتان می‌گذارید، ممکن است منافذ ورود و خروج هوا مسدود شود که باعث بالا رفتن دما می‌شود.

راه حل: همیشه از لپ‌تاپ خود بر روی سطوح صاف و سخت استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید از کول‌پدهای مجهز به فن استفاده کنید. چند سانتی‌متر فاصله گرفتن لپ‌تاپ از سطح هم می‌تواند سودمند باشد.

۲. گرفتگی مجرای هوا و فن‌ها
هرچقدر هم که در نگهداری لپ‌تاپ خود کوشا باشید، نمی‌توانید از شر گرد و خاک خلاص شوید. به مرور گرد و خاک و دیگر آلودگی‌های محیط بر روی مجاری هوا و اجزایی چون فن، حرارت‌گیر و دهانه‌های ورود و خروج هوا می‌نشینند که باعث کاهش گردش هوا و درنتیجه بالا رفتن دما می‌شود. در صورتی که صدای چرخش فن به‌خوبی شنیده می‌شود، اما حجم هوای خروجی از لپ‌تاپ بسیار کم است، شانس گرفتگی آن وجود دارد.

راه‌حل: از هوای فشرده برای تمیز کردن مجرای هوا استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از بلوور (دمنده) و کمپرسور هوای فشرده مورد استفاده برای تمیز کردن اتومبیل استفاده کنید. در صورتی که این توانایی را در خودتان می‌بینید، می‌توانید لپ‌تاپ قدیمی خود را باز و تمیز کنید. البته حواس‌تان باشد در مدت پوشش گارانتی نباید این کار را بکنید.

هشدار: هرگز از سشوار، جاروبرقی و اسپری‌های شیمیایی (اسپری ناهید و...) برای تمیز کردن لپ‌تاپ استفاده نکنید.

۳. خرابی یا ضعیف‌شدن فن، خشک شدن خمیر رسانای گرما
بسیاری مواقع با گذشت چند سال از تولید، فن لپ‌تاپ و همچنین خمیر ناقل گرما کارایی اولیه خود را از دست می‌دهد که باعث افزایش دما می‌شود. صدای غیرعادی فن علی‌رغم تمیز بودن نیز می‌تواند نشان از خرابی آن باشد. همچنین اگر بیش از ۳-۵ سال از تولید لپ تاپ می‌گذرد و آن را سرویس نکرده‌اید، وقت آن فرا رسیده‌است.

راه‌حل: در صورتی که مدت پوشش گارانتی به اتمام رسیده‌است، شما می‌توانید فن لپ‌تاپ را با یک نمونه نو تعویض کنید. همچنین تعویض خمیر رسانای گرما می‌تواند سودمند باشد.

هشدار: هرگز از خمیرهای متفرقه چینی استفاده نکنید، چراکه خیلی زود کارایی خود را از دست می‌دهند یا از همان ابتدا عملکرد خوبی ندارند. برای این کار از خمیرهای شناخته‌شده چون دیپ‌کول، کولرمستر، گرین و... استفاده کنید.

۴. نصب نبودن درایور یا استفاده از درایور قدیمی

نصب نبودن درایور مناسب و به‌روز می‌تواند باعث شود اجزای لپ‌تاپ (مانند CPU و گرافیک) همواره با حداکثر توان خود یا در حالت غیر بهینه کار کنند که خود باعث بالا رفتن دما و مصرف باتری می‌شود. البته گاهی درایورهای جدید خود می‌توانند علت افزایش دما باشند، در این صورت به نسخه قبلی آن بازگردید.

راه‌حل: همواره جدیدترین نگارش از درایور اجزای لپ‌تاپ را از وب سایت سازنده دریافت و نصب کنید. هرگز از درایورهای غیر اختصاصی و قدیمی استفاده نکنید.

۵. مشکلات نرم افزاری و کُهنگی سیستم عامل
گاهی خطاهای نرم‌افزاری و برنامه‌های معیوب باعث می‌شوند CPU لپ‌تاپ شما همواره درگیر باشد که خود باعث افزایش دمای آن می‌شود. همچنین اجرای ناخواسته برنامه‌ها با راه‌اندازی ویندوز می‌تواند باعث افزایش لود پردازنده و درنتیجه آن افزایش دما شود.

راه‌حل: برنامه‌های ناقص یا معیوب را به‌طور کامل پاک کنید. با بررسی لیست StartUp ویندوز مانع از اجرای ناخواسته برنامه‌های غیر ضروری شوید. در صورت خرابی سیستم‌عامل یا سپری شدن مدت طولانی از نصب ویندوز، مجدداً نسبت به نصب ویندوز و برنامه‌ها اقدام کنید.

۶. استفاده از آنتی‌ویروس‌های سنگین
از آنجایی که معمولاً سخت افزارهای لپ‌تاپ ضعیف‌تر از PC هستند، برخی از آنتی‌ویروس‌ها و برنامه‌های امنیتی برای نصب بر روی لپ‌تاپ مناسب نیستند و باعث لود شدید CPU می‌شوند که یکی از عواقب آن افزایش دمای CPU است.

راه‌حل: همواره از آنتی‌ویروس‌های سبک و کم‌حجم بر روی لپ‌تاپ استفاده کنید.

۷. آلودگی به بدافزار
در صورتی که Task Manager ویندوز استفاده شدید از منابع سخت‌افزاری چون CPU و گرافیک را نشان می‌دهد، اما پردازش‌های آن برای شما آشنا نیست، آلودگی به بدافزارها، به‌ویژه بدافزارهای CryptoMining مطرح است. این بدافزارها از قدرت پردازشی لپ‌تاپ شما برای استخراج ارزهای مجازی و کسب درآمد استفاده‌می‌کنند. البته بدافزارهای CryptoMining تنها گونه بدافزارها نیستند که می‌توانند باعث افزایش دمای لپ‌تاپ شما شوند. بسیاری از بدافزارهای معمولی نیز می‌توانند به‌شدت CPU لپ‌تاپ شما را تحت فشار بگذارند.

راه‌حل: با نصب یک آنتی‌ویروس قوی و به‌روز لپ‌تاپ خود را اسکن کنید. در صورتی که از آنتی‌ویروس‌های متفرقه یا آنتی‌ویروس خود ویندوز استفاده‌می‌کنید، یک آنتی‌ویروس دیگر را امتحان کنید.

اینها رایج‌ترین دلایل داغ شدن لپ‌تاپ هستند که می‌توانید از راه‌حل‌های ارائه شده برای رفع آن استفاده کنید.