هشدار یک شرکت بیمه درباره حملات سایبری به زیرساخت‌ها
میلیاردها خسارت حاصل یک حمله سایبری به بنادر شرق آسیاست
کد مطلب: 15961
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۴
 
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد فقط وقوع یک حمله سایبری حساب‌شده به بنادر منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه می‌تواند خسارتی ۱۱۰ میلیارد دلاری به بار آورد.
میلیاردها خسارت حاصل یک حمله سایبری به بنادر شرق آسیاست
 
 
Share/Save/Bookmark
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد فقط وقوع یک حمله سایبری حساب‌شده به بنادر منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه می‌تواند خسارتی ۱۱۰ میلیارد دلاری به بار آورد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، بررسی‌های موسسه بیمه لیوید نشان می‌‌دهد خسارت‌های ناشی از وقوع حملات سایبری به زیرساخت‌های بنادر منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه بسیار گسترده خواهدبود و رقم ۱۱۰ میلیارد دلاری برآورد شده برابر با نیمی از خسارات ناشی از بلایای طبیعی در کل جهان در سال جاری میلادی است.

البته این خسارت در بدترین حالت و در زمانی رخ می‌دهد که یک ویروس رایانه‌ای فوق‌العاده خرابکار بتواند به پانزده بندر مهم و اصلی در کشورهای سنگاپور، چین، ژاپن، کره جنوبی و مالزی نفوذ کند.

بررسی مذکور همچنین نشان می‌دهد که ۹۲ درصد از هزینه‌های اقتصادی چنین حمله‌ای بیمه‌نشده باقی مانده و لذا ۱۰۱ میلیارد دلار از ارزش مالی این خسارت غیرقابل جبران باقی می‌ماند. گفتنی است که این بررسی با همکاری دانشگاه کمبریج و دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور صورت پذیرفته‌است.

بر همین اساس، حمله سایبری به زیرساخت‌های بنادر می‌تواند موجب نفوذ ویروس به پایگاه داده حاوی اطلاعات کشتی‌های باری شده و اختلال اساسی به وجود آورد. نتیجه طولانی‌مدت‌تر چنین حملاتی کاهش بهره‌وری و افزایش زمان و هزینه‌های پهلوگیری کشتی‌ها و تخلیه بارهای آنهاست که می‌تواند تعاملات جهانی را در حوزه دریانوردی بسیار کُند سازد.

البته این نوع حملات سایبری می‌تواند علیه صنایع حمل‌ونقل زمینی، هوایی و هوافضا نیز رخ دهد و در مجموع باعث ۲۸.۲ میلیارد دلار خسارت اقتصادی سالانه شود. چنین حملاتی به صنعت تولید هم ۲۳.۶ میلیارد دلار خسارت و به صنعت خرده‌فروشی ۱۸.۵ میلیارد دلار خسارت می‌زند.

حملات سایبری این‌چنینی بیش از هر چیز به کشورهای آسیایی خسارت می‌زند و کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
مرجع : خبرگزاری مهر