آلوده‌شدن تلفن‌های هوشمند با تراشه NFC ممکن است
کد مطلب: 15971
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۸
 
کارشناسان امنیتی هشدار دادند تلفن‌های هوشمند اندرویدی را می‌توان به‌واسطه تراشه NFC به بدافزار آلوده کرد.
آلوده‌شدن تلفن‌های هوشمند با تراشه NFC ممکن است
 
 
Share/Save/Bookmark
کارشناسان امنیتی هشدار دادند تلفن‌های هوشمند اندرویدی را می‌توان به‌واسطه تراشه NFC به بدافزار آلوده کرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)،تقریباً همه‌ تلفن‌های هوشمند اندرویدی امروزی به تراشه NFC مجهز هستند. از این قطعه به منظور انتقال بی‌سیم محتواهای مختلف مانند عکس، فیلم، برنامه و انواع فایل‌های دیگر میان دو ابزار استفاده‌می‌شود.

کارشناسان امنیتی به‌تازگی باگی را شناسایی کرده‌اند که امکان کاشت بدافزار در تلفن‌های هوشمند مجهز به اندروید ۸.۰ یا بالاتر را به واسطه NFC فراهم می‌کند.

به‌طور عادی زمانی که یک فرد از طریق NFC شروع به ارسال محتوا می‌کند، پیامی در تلفن هوشمند کاربر ظاهر می‌شود که اجازه‌ نصب برنامه را از منبعی نامعتبر و ناشناخته می‌گیرد. با وجود این اگر این انتقال در اندروید ۸ به بالا صورت گیرد، هیچ اعلانی به کاربر نمایش داده نمی‌شود و وی می‌تواند بلافاصله و فقط با یک کلیک، اقدام به نصب برنامه بکند.

گوگل به‌طور طبیعی زمانی که یک فرد سعی کند برنامه‌ای را که از گوگل‌پلی دریافت نشده، نصب کند، پیام هشداری را نمایش می‌دهد؛ اما تعدادی از بسترها مانند برنامه دراپ‌باکس اندروید و گوگل کروم آن در فهرست سفید قرار داشته و هشدار نمی‌دهند.

البته باگ یاد شده در اکتبر ۲۰۱۹ توسط گوگل برطرف شود. این کار در حقیقت با خارج کردن NFC از فهرست سفید اندروید صورت گرفت.

گوگل پیشنهاد می‌کند که کاربران علاوه‌بر به‌روزرسانی تلفن‌های هوشمند، ابزار خود را در محدوده‌ قابل‌قبول NFC دیگر تجهیزات قرار ندهند.
مرجع : سایبربان