بزرگداشت هفته پدافند غیرعامل
هشتمین همایش ملی پدافند غیرعامل برگزار شد
کد مطلب: 15977
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۷
 
هشتمین همایش ملی پدافند غیرعامل امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد.
هشتمین همایش ملی پدافند غیرعامل برگزار شد
 
 
Share/Save/Bookmark
هشتمین همایش ملی پدافند غیرعامل امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، هشتمین همایش ملی پدافند غیرعامل با حضور آیت‌اله رئیسی، رئیس قوه قضاییه، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت و تنی چند از استانداران و مسئولان کشوری و لشکری در همایش‌های بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد.

سردار دکتر جلالی در آغاز این همایش، ضمن خوشامدگویی به میهمانان اظهار داشت: امروز در حالی هشتمین همایش ملی پدافند غیرعامل را در شانزدهمین سالگرد تاسیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به فرمان رهبر معظم انقلاب برگزار می کنیم که با رویکرد جدید دفاعی روبه‌رو هستیم. این رویکرد جدید دفاعی به خاطر تهدیدات جدیدی است که در قالب جنگ ترکیبی و چند لایه از سوی آمریکا علیه کشور ما آغاز شده‌است. ما با تهدیدات جدیدی به نام تهدیدات هیبریدی مواجه‌ایم که در ابعاد مختلفی شکل گرفته‌است. این به معنای حمله‌ای است که می‌تواند در چند وجه  سیاست، اقتصاد، قدرت نظامی، مسائل امنیتی و سایبری را در بر گیرد.

سردار جلالی افزود: سازمان پدافند غیرعامل کشور امسال تلاش کرده‌است تا بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب با هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح و سایر دستگاه‌های اجرایی، اقداماتی در جهت بازدارندگی تهدیدات انجام دهد. خوشبختانه حاصل این تلاش‌ها را در توفیقات دفاعی، اقتصادی، اجرایی و حتی فضایی شاهد هستیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تقدیر از عملکرد قوه قضاییه در مقابله با فساد، مفسد و فاسد خاطرنشان کرد: مجموعه این اقدامات سبب شد تا در مرحله اول این جنگ به توفیقات بسیاری دست یابیم. امروز به اعتراف تمامی استراتژیست‌های خارجی در فاز نخست این تهدیدات، موفقیت با ایران بوده‌است که توانست با یک نوع دفاع غیرفعال ترکیبی همراه با دفاع عامل مقتدر در این جنگ چند لایه پیروز شود.

آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه در این همایش با بیان اینکه بنای استکبار آن است که خود بزرگ بینی، خودمحوری و خودخواهی او نگذارد که ملتی روحیه استقلال داشته‌باشد؛ روی پای خود بایستند و بخواهد به داشته‌های خود اعتماد کند و با اتکای به خداوند زندگی کند، تصریح کرد: این هم در طول تاریخ همواره تهدیدی از ناحیه مستکبران نسبت به مردان بزرگ، زنان آزادیخواه و ملت‌ها بوده و جلوه‌های آن را ما در کشور خودمان دیده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه این تهدید از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته است، گفت: تهدیدات استکبار نسبت به جمهوری اسلامی ایران بیشتر جلوه تهدید نظامی داشته و تهدید سخت بوده است؛ اما امروز ما به گستردگی همه داشته‌هایمان تهدید می‌شویم. این تهدیدات شامل اقتصادی، فرهنگی، زیستی و تهدیدات از انواع مختلفی است که امروز در برای کشور و مردم عزیزمان وجود دارد.

آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به مصادیقی از تهدیدات استکبار برای سرمایه‌های کشورمان گفت: آنچه که داریم شامل نیروی انسانی کارآمد، دانشمندان فرهیخته، نوآوران و خلاقانِ به نام (نه فقط در سطح ایران بلکه در سطح منطقه و جهان)، داشته‌های صنعتی، کشاورزی و داشته‌های بسیار در حوزه‌های علم و فناوری، نانوتکنولوژی و بسیاری از داشته‌های مادی و معنوی که امروز کشور ما بحمدالله از داشته‌های بسیاری برخوردار است، همه در معرض تهدیدات استکباری قرار دارند.

وی با تاکید بر لزوم صیانت از همه داشته‌هایمان، اذعان کرد: باید هم پیش‌بینی و پیشگیری کنیم و هم در صورت وقوع یک حادثه برخورد به‌موقع، زمان‌شناسانه و بسیار سریع انجام دهیم. هیچ‌کسی نمی‌تواند در کشور عذری بیاورد و بگوید که ما نمی‌دانستیم و پیش‌بینی نمی‌کردیم. حوادث، قضایا، تهدیدات، توطئه‌ها و فتنه‌ها در این رابطه بسیار است.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به فواید تشکیل سازمان پدافند غیرعامل از سوی رهبر انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: سازمان پدافند غیرعامل سازمانی است که بتواند با همکاری با همه دستگاه‌ها و همکاری متقابل دستگاه‌ها با این سازمان در حوزه‌های مختلف، مصون‌سازی و صیانت‌بخشی را از داشته‌‎های کشور در دستور کار خود قرار دهد و همه بخش‌ها را نسبت به داشته‌های خود و آنچه که از مراکز حیاتی، اسناد حیاتی، چهره‌های ارزشمند، داشته‌های علمی، فناورانه و کار دقیق در این رابطه حساس کند.

آیت الله رئیسی افزود: مسلم است که در این زمینه باید یک اقدام دانش پایه انجام گیرد و یک کار سلیقه‌ای، زودگذر و مقطعی کارساز نیست؛ بلکه یک کار کاملا دانش‌بنیان، علمی، فنی و کاملا مبتنی بر دانش دقیق باید مورد توجه قرار گیرد. نسبت به این کار گام‌هایی برداشته شده؛ اما ضرورت دارد باز هم با توجه به نوع تهدیداتی که نسبت به مردم عزیز و کشور ما وجود دارد، این مصون سازی صورت گیرد و باید این حساسیت را داشت.

در ادامه مراسم، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفت:  در این وزارت‌خانه همه نقش و مسئولیت ما با مردم است. در شورای عالی شهرسازی، مصوبه‌ای برای طرح‌ریزی شهری داریم که بر اساس آن باید ضوابط پدافند غیر عامل در این حوزه رعایت شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برای مصون‌سازی زیرساخت‌های ناوگان هوایی کشور در برابر حملات سایبری نیز برنامه‌های مفصلی برای پایداری سیستم‌های ناوبری هوایی داریم تا با ارتقای آنها بتوانیم خدماتی را که در این بخش ارائه می‌شود، بدون وقفه‌ای ادامه دهیم.

اسلامی در ادامه افزود: در زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای نیز سند پدافند غیرعامل را در دستور کار داریم تا ایمن‌سازی‌های لازم در بخش تعمیر و نگهداری رعایت شود.در بخش نیروی انسانی آمورش و فرهنگ‌سازی را از الزامات پدافند غیرعامل می‌دانیم که باید سرمایه‌گذاری بیشتری را برای آن انجام دهیم، بر این اساس در وزارت راه برنامه‌های آموزشی را با سرفصل‌های مختلف در دستور کار داریم تا ارتقای کیفی در عملکرد و باور ایجاد کنیم.

شایان ذکر است که هفته بزرگداشت پدافند غیرعامل با برنامه‌ها و رزمایش‌های گوناگون همراه بوده‌است. رزمایش پایداری شبکه ارتباطی استان تهران با حضور اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران، اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های مخابرات منطقه تهران و قزوین ازجمله رزمایش‌هایی بود که این روزها برگزار شد. در این رزمایش، استان قزوین به عنوان استان پیشرو و معین استان تهران معرفی شد و هدف از این رزمایش کسب تجربه لازم برای مواقع واقعی بحران بوده‌است که بتوان در حداقل زمان وضعیت شبکه را نرمال کرد.