اختراع جدید مایکروسافت
شیشه‌ای که اطلاعات را ذخیره می‌کند
کد مطلب: 15980
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۷
 
شرکت مایکروسافت با استفاده از شیشه نشکن کوارتز، ابزار جدیدی برای ذخیره اطلاعات ابداع کرده‌است که تحت هر شرایطی داده‌های حک‌شده بر روی خود را در همان کیفیت اولیه حفظ خواهدکرد.
شیشه‌ای که اطلاعات را ذخیره می‌کند
 
 
Share/Save/Bookmark
شرکت مایکروسافت با استفاده از شیشه نشکن کوارتز، ابزار جدیدی برای ذخیره اطلاعات ابداع کرده‌است که تحت هر شرایطی داده‌های حک‌شده بر روی خود را در همان کیفیت اولیه حفظ خواهدکرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، چه بخواهیم و چه نخواهیم ما همیشه به راهکارهای تازه برای ذخیره اطلاعات نیاز داریم. ابداعات جدید در حوزه فناوری چون 5G و وای‌فای ۶ به کاربران اجازه می‌دهد تا با سرعت بیشتر کیفیت بالاتری از محتوای موجود در اینترنت را دانلود کنند. علاوه‌بر موسیقی، بازی‌، فیلم و سریال‌هایی که بر روی گوشی خود ذخیره می‌کنید به فضایی نیز برای ذخیره خاطرات خانوادگی، اطلاعات مربوط به کار و سیستم عامل دستگاه و نرم‌افزارهای موجود بر روی آن نیاز دارید. اگرچه گوشی‌های هوشمند امروزی ظرفیت بالایی برای ذخیره اطلاعات دارند، اما معمولا باید به‌طور مرتب از این اطلاعات ذخیره‌شده نسخه پشتیبان تهیه کنید. درایوهای حالت جامد یا همان SSDها به‌طور قطع به رفع نیاز به محلی برای ذخیره اطلاعات و الزام تهیه نسخه‌های پشتیبان کمک می‌کنند. اگرچه این درایوها امروز از هر زمان دیگری ارزان‌ترند، اما همچنان نسبت به هارد درایوهای قدیمی گران بوده و همچنین عمرشان نیز نامحدود نیست.

مایکروسافت به دنبال آن است تا با استفاده از شیشه نشکن کوارتز که می‌تواند رونوشتی از داده‌ها را برای همیشه در خود نگه دارد، بخشی‌ از نیاز بی‌پایان جهان به ذخیره اطلاعات را رفع کند.

این طرح پروژه سیلیس (Project Silica) نام دارد و مایکروسافت مدتی است که بر روی آن کار می‌کند. این غول فناوری در یک پست وبلاگی در مورد این طرح و این که چرا کمپانی‌ها در آینده به آن علاقه نشان خواهند داد، توضیح داده‌است.

رونوشت‌های کوارتزی را فقط یک‌بار و با کمک لیزرهای فمتوثانیه که در عمل‌های جراحی لیزیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان نوشت. این لیزرها واکسل‌ها یا همان تصویر سه بعدی از پیکسل‌ها را بر روی شیشه کوارتز حک می‌کنند، هر واکسل منحصربه‌فرد است. سپس الگوریتم‌های یادگیری ماشینی می‌توانند این الگوهای متفاوت را خوانده و از اطلاعات رمزگشایی کنند. به گفته مایکروسافت، یک شیشه کوارتز ۲ میلی‌متری می‌تواند بیش از ۱۰۰ لایه واکسل را در خود جای دهد البته هنوز نمی‌دانیم این تعداد لایه از واکسل دقیقا چه حجمی از اطلاعات را شامل می‌شود.

استودیوهای فیلم‌سازی و هر ارگان یا شرکتی که می‌خواهد حجم زیادی از اطلاعات را ذخیره کرده و اطمینان حاصل کند که این اطلاعات به مرور زمان از بین نخواهند رفت، از مشتریان این ابزار ذخیره اطلاعات خواهندبود.

مایکروسافت این شیشه را داخل فر و مایکروفر قرار داد، آن را در آب انداخت و همه نوع تستی را بر روی آن انجام داد تا اطمینان حاصل کرد که واکسل‌ها تحت هر شرایطی صحیح و سالم باقی می‌مانند و اطلاعات حک شده بر روی شیشه تحت هر شرایطی قابل استفاده است. این شیوه جدید ذخیره اطلاعات همان چیزی است که احتمالا کمپانی‌هایی چون وارتر بروس برای نسل جدید سرویس‌های رایانش و استریم خود در نظر خواهند گرفت، زیرا رونوشت‌های شیشه‌ای همان‌طور که سازندگان می‌خواهند، همیشه کیفیت اصلی فیلم را حفظ خواهندکرد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا