استفاده از لیزر برای هک گوشی‌ها و بلندگوهای هوشمند
کد مطلب: 15981
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۶
 
دانشمندان امنیت سایبری توانستند برای نخستین‌بار به هک مخفی گوشی‌ها و بلندگوهای هوشمند با لیزر بپردازند.
استفاده از لیزر برای هک گوشی‌ها و بلندگوهای هوشمند
 
 
Share/Save/Bookmark
دانشمندان امنیت سایبری توانستند برای نخستین‌بار به هک مخفی گوشی‌ها و بلندگوهای هوشمند با لیزر بپردازند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، محققان امنیتی به روشی جدید برای هک گوشی‌ها و بلندگوهای هوشمند دست یافته‌اند که در قالب آن از لیزر برای صدور مخفیانه فرامین صوتی برای فعال کردن بلندگوهای مذکور استفاده می‌شود.

با استفاده از این روش می‌توان برخی گوشی‌های مجهز به دستیار صوتی و هر بلندگوی هوشمندی را هک کرد، حتی اگر فاصله منبع منتشرکننده لیزر از بلندگو بیش از صد متر باشد.

نشانگرهای لیزری که برای انتشار نور لیزر به کار می‌روند، قابلیت فریب دادن بلندگوهای هوشمند، گوشی‌های همراه و تبلت‌ها را دارند و می‌توانند از قابلیت درک فرامین صوتی این دستگاه‌های الکترونیک برای فعال کردن آنها و اجرای برنامه‌ها و دستورات مختلف سوءاستفاده کنند.

حالا این ضعف برای سوءاستفاده گسترده به کار گرفته شده و محققان ژاپنی و آمریکایی با همکاری یکدیگر از این روش برای خرید اقلام مختلف از طریق بلندگوهای هوشمند بهره گرفته‌اند.

آنان با فعال کردن دستیار صوتی شرکت‌های گوگل، آمازون و اپل از طریق تاباندن اشعه لیزر نشانگرهای لیزری بر روی میکروفون بلندگوهای مختلف هوشمند، برای خرید غیرقانونی و مخفیانه اقدام کرده‌اند.

پژوهشگران مذکور بعد از هفت‌ماه کار تحقیقاتی موفق به هک کردن ده‌ها بلندگو در فواصل ۷۰ تا ۱۱۰ متری از منبع انتشار لیزر شده‌اند. برای متمرکز کردن لیزر بر روی میکروفون بلندگوهای هدف از لنزهای تله‌فوتو استفاده شده‌است. به همین شیوه بلندگوی گوگل‌هوم فریب داده‌شد تا درب پارکینگ یک منزل را با صدور فرمان صوتی باز کند.

به گفته محققان یک صفحه کوچک به نام دیافراگم در داخل میکروفون این دستگاه‌ها وجود دارد که در صورت برخورد صدا حرکت می‌کند و لیزر می‌تواند این حرکت را تکرار کرده و آن را به علائم برقی تبدیل کند که دستگاه قادر به درک آن باشد. از این روش می‌توان برای باز کردن قفل هوشمند درها هم استفاده‌کرد.

پژوهشگران مذکور می‌گویند این موضوع را به اطلاع شرکت‌های تسلا، فورد، آمازون، اپل و گوگل رسانده‌اند تا آنها هرچه سریع‌تر شیوه طراحی میکروفون بلندگوهای هوشمند خود را تغییر دهند.

این روش تا به حال برای هک بلندگوی گوگل‌هوم، نست، بلندگوی اکو پلاس / شو / دات، پرتال مینی فیس‌بوک، فایرکیوب تی‌وی، اکو بی ۴، دستیار صوتی سیری آیفون ایکس آر، آی‌پد 6th Gen، دستیار صوتی گوشی‌های گلکسی اس ۹ و پیکسل ۲ گوگل استفاده شده‌است.
مرجع : خبرگزاری مهر