کارهایی که از عمر لپ‌تاپ‌تان می‌کاهد
کد مطلب: 16023
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۸
 
آشنایی با متداول‌ترین راه‌های خراب شدن لپ‌تاپ و اجتناب از آنها در نگهداری بهتر این دستگاه به شما کمک خواهدکرد.
کارهایی که از عمر لپ‌تاپ‌تان می‌کاهد
 
 
Share/Save/Bookmark
آشنایی با متداول‌ترین راه‌های خراب شدن لپ‌تاپ و اجتناب از آنها در نگهداری بهتر این دستگاه به شما کمک خواهدکرد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، قیمت گجت‌ها ازجمله موبایل و کامپیوتر به حدی رسیده که بعید است کسی به دنبال راهی برای نابود کردن لپ‌تاپ باشد، اما آشنایی با متداول‌ترین راه‌های خراب شدن لپ‌تاپ و اجتناب از آنها در نگهداری بهتر این دستگاه به شما کمک خواهدکرد.  در ادامه مطلب پنج دلیل خرابی لپ‌تاپ و راه‌های جلوگیری از آن را آورده‌ایم.

۱. نابودی لپ‌تاپ با حرارت بیش از حد
چیپست‌ها نسبت به گذشته قوی‌تر شده و به خاطر مصرف توان زیاد، حرارت نسبتا بالایی هم تولید می‌کنند. این حرارت از طریق دریچه فن‌ها دفع می‌شود، اما اگر این منافذ مسدود شده‌باشد، حرارت در داخل سیستم و پیرامون قطعات کلیدی باقی مانده و باعث افزایش بیش از حد دما می‌شود.

برخی لپ‌تاپ‌ها به صورت خودکار به این مشکل واکنش نشان داده و خاموش می‌شوند، اما مدل‌های دیگر از این قابلیت بی‌بهره بوده و آرام آرام به سوی مرگ پیش می‌روند. اگر منافذ فن زیر لپ‌تاپ تعبیه شده‌باشد، قرار دادن آن روی فرش، پتو و ابزارهایی از این دست مانع خروج حرارت می‌شوند. در صورتی که منفذ در لبه دستگاه کار شده‌باشد، حتی چند کتاب هم که به بیش از حد به آن نزدیک باشند، پتانسیل ایجاد مشکل را دارند. از طرف دیگر باید مراقب مسدود شدن فن توسط آلودگی و گرد و خاک هم باشید.

۲. نابودی هارد دیسک لپتاپ
این روزها اغلب لپ‌تاپ‌ها با درایو SSD عرضه می‌شوند که به لطف فقدان قطعات متحرک، مقاومت بالایی نسبت به جابه‌جایی دارد. مدل‌های قدیمی‌تر و ارزان اما هنوز از هارد درایو یا HDD بهره می‌برند که هد خواندن و نوشتن و خود دیسک در آنها به صورت فیزیکی حرکت می‌کنند. قطعاتی از این دست اینرسی را دارند و اگر حین روشن بودن لپ‌تاپ را جابه‌جا کنید، احتمال برخورد بین اجزای داخلی هارد و صدمه دیدن آنها افزایش می‌یابد.

ریسک این آسیب را می‌توان با جابه‌جایی آرام لپ‌تاپ و خودداری از این کار حین اجرای برنامه‌های با دسترسی متعدد به هارد کاهش داد. حتی اگر دستگاهی با SSD در اختیار دارید هم جابه‌جایی دستگاه زمانی که روشن است، ایده خوبی نیست.

۳. نابودی کابل شارژ لپ‌تاپ
شاید تصویر کنید کابل شارژ لپ‌تاپ بسیار مستحکم است و سال‌ها برایتان کار خواهدکرد، اما راه‌های زیادی برای نابودی سریع آن وجود دارد، برای مثال آن را دور هر چیزی که به دست‌تان رسید بپیچید یا با زوایای تند خم کنید تا قبل از اینکه فکرش را بکنید به دیار باقی بشتابد.

دلیل مقاومت پایین کابل شارژ این است که لپ‌تاپ اساسا به عنوان محصولی قابل حمل تولید می‌شود و در‌نتیجه شارژر آن هم باید تا حد امکان سبک و نازک باشد. پیچیدن سیم به دور اشیایی که لبه‌های تیز دارند، باعث آسیب به سیم و درنهایت پارگی آن می‌شود. برای حفاظت از شارژر بهتر است آن را دور خودش بپیچید و به جای اتصال مستقیم به پریز به آداپتور روی زمین وصل کنید تا فشار کمتری به آن وارد شود.

۴. نابودی لپ‌تاپ با حمل نامناسب
برخلاف آنچه در فیلم‌ها نمایش داده می‌شود، کار کردن با لپ‌تاپ پشت موتور و حین فرار از دست خلاف‌کاران یا پشت وانت در حال حرکت و زمانی که زیر باران گلوله و موشک هستید، اصلا ایده خوبی نیست چون حمل‌ونقل نامناسب به لپ‌تاپ آسیب زیادی می‌زند.


دلیل خرابی لپ‌تاپ‌ها
یکی از ایده‌های خوب برای حمل لپ‌تاپ استفاده از کیف‌های مخصوص است، اما باید در نظر داشته‌باشید که مدل‌های ارزان‌قیمت حفاظت چندانی را فراهم نمی‌کنند. در انتخاب کیف سراغ مدل‌هایی بروید که چند لایه کناری داشته و از قسمت‌های فوقانی و زیرین هم در برابر فشارها و ضربات روزمره محافظت می‌کنند. یک کیف خوب باید دارای چندین محفظه مجزا برای نگهداری لپ‌تاپ و اشیاء دیگر به صورت جدا از هم باشد.

۵. نابودی لپ‌تاپ با برداشتن نادرست
یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای نابودی سریع لپ‌تاپ برداشتن آن از قسمت نمایشگر است چون به پنل و لولاهای دستگاه فشار زیادی وارد می‌کند. جابه‌جایی دستگاه با در دست گرفتن گوشه‌های آن هم ریسک مشابهی را در پی داشته و باعث خمیدگی قسمت‌های ضعیف‌تر می‌شود.

زمانی که لپ‌تاپ خاموش است بهترین راه برای برداشتن آن از قسمت‌های عقب یا جلو و با دو دست است. در صورت روشن بودن دستگاه هم بهتر است آن را با دو دست بردارید. حین زمین گذاشتن نیز آن را روی سطحی صاف و محکم قرار دهید تا به مرور زمان، شکل ظاهری آن تغییر نکند.
مرجع : دیجیاتو