«پایتون» دومین زبان محبوب دنیای برنامه‌نویسی شد
کد مطلب: 16024
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۹
 
زبان برنامه‌نویسی «پایتون» به‌عنوان دومین زبان محبوب جهان شناخته‌شد.
«پایتون» دومین زبان محبوب دنیای برنامه‌نویسی شد
 
 
Share/Save/Bookmark
زبان برنامه‌نویسی «پایتون» به‌عنوان دومین زبان محبوب جهان شناخته‌شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در عرصه محبوب‌ترین پلتفرم‌های برنامه‌نویسی، زبان پایتون یک حرکت صعودی را تجربه کرد و  موفق شد با پشت سر گذاشتن جاوا به عنوان دومین زبان برنامه‌نویسی محبوب خود را معرفی کند تا کدهای آن در پلتفرم متن‌باز GitHub مخصوص به اشتراک‌گذاری کدها که تحت نظر مایکروسافت مدیریت می‌شود، رتبه دوم را از آن خود کند.

زبان برنامه‌نویسی پایتون بر اساس تعداد مشارکت‌کنندگان برای توسعه ابزارها توانسته‌است جاوا را پشت سر بگذارد و هم‌اکنون پس از جاوااسکریپت دومین زبان برنامه‌نویسی است. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی GitHub جاوااسکریپت از سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی را برای خود حفظ کرده‌است.

این اتفاق یک نقطه عطف برای پایتون ۳۰ ساله محسوب می‌شود که البته گوئیئو ون‌راسوم، خالق این زبان، هفته جاری در شرکت خدمات پردازش ابری دراپباکس بازنشسته شد و بیشتر اپلیکیشن‌های پشتیبان و برنامه‌های کاربردی مخصوص دسکتاپ‌ در شرکت دراپ‌باکس را با پایتون ساخت.

یکی دیگر از بخش‌های جالب توجه در گزارش GitHub رتبه‌بندی آن بر اساس سرعت رشد زبان‌های برنامه‌نویسی بود.

بر این اساس گزارش شد که زبان برنامه‌نویسی Dart گوگل و Flutter برای توسعه اپلیکشن‌های کاربردی مبتنی بر iOS و اندروید در سیستم GitHub بیشترین توجه را به خود جلب کرده‌اند.

بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ میلادی Dart بیشترین رشد را بین تمام زبان‌های برنامه‌نویسی داشت و میزان به‌کارگیری آن توسط توسعه‌دهندگان نرم‌افزار ۵۳۲ درصد بیشتر شد. پس از آن زبان برنامه‌نویسی Rust که توسط شرکت موزیلا توسعه می‌یابد رشد ۲۳۵ درصدی را تجربه کرد.
مرجع : همکاران سیستم