معرفی چند برنامه
کنترل دستگاه‌های اندرویدی با کامپیوتر شخصی
کد مطلب: 16049
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
 
این روزها روش های کنترل PC از طریق دستگاه های اندرویدی نزد کاربران بسیار محبوب شده‌است؛ چرا که به آنها اجازه می دهد قدرت یک سیستم خانگی را در همه شرایط در اختیار داشته‌باشند.
کنترل دستگاه‌های اندرویدی با کامپیوتر شخصی
 
 
Share/Save/Bookmark
شاید تاکنون به ذهن‌تان خطور کرده‌باشد که به منظور انجام فعالیتی خاص، نظیر اجرای بازی های اندرویدی بر روی سیستم های خانگی، کنترل گوشی  هوشمند و یا تبلت  خود را از طریق PC در دست بگیرید. در حال حاضر برای انجام این کار ابزارهای گوناگونی وجود دارد که ما قصد داریم در این مطلب به معرفی هفت مورد از بهترین آنها بپردازیم.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، این روزها روش های کنترل PC از طریق دستگاه های اندرویدی نزد کاربران بسیار محبوب شده‌است؛ چرا که به آنها اجازه می دهد قدرت یک سیستم خانگی را در همه شرایط در اختیار داشته‌باشند. اما روش‌هایی برای کنترل دستگاه های اندرویدی توسط سیستم های خانگی نیز وجود دارد. با استفاده از این روش ها می توانید بازی های اندرویدی محبوب خود را بر روی یک نمایشگر بزرگ به اجرا درآورید یا بدون اینکه کار خود را رها کنید به پیام های دریافتی پاسخ دهید.

بدون شک استفاده از این ابزارها می تواند به شما کمک کند که سریع تر و با تمرکز بیشتری کارهای روزانه خود را انجام دهید. به همین مقدمه کوتاه اکتفا کرده تا در زیر هفت مورد از بهترین روش ها و برنامه‌های موجود برای کنترل گوشی های هوشمند با استفاده از سیستم های خانگی را به شما معرفی کنیم.

برنامه Join
Join یکی از محبوب ترین ابزارهای موجود برای کنترل گوشی های اندرویدی با استفاده از سیستم های PC است. اگر قصد دارید مطالعه صفحه وب سایتی را که بر روی PC خود بازکرده بودید از طریق دستگاه های اندرویدی ادامه دهید؛ این برنامه  می تواند یکی از بهترین انتخاب های موجود باشد. البته Join، قابلیت های انبوه دیگری را هم در خود جای داده‌است.

در اصل باید Join را به عنوان یک برنامه قابل نصب بر روی مرورگر کروم معرفی کنیم که قادر است دستگاه‌های اندرویدی را با سیستم های PC در وضعیت جفت یا Pair قرار دهد. برای استفاده از این برنامه باید نسخه اندرویدی از آن را هم بر روی گوشی یا تبلت خود نصب کنید.

پس از انجام این کار می توانید صفحه وبی را که مشغول مطالعه آن هستید به دستگاه های اندرویدی منتقل کنید، از Clipboard برای کپی و Paste کردن متون استفاده کنید، متنی را وارد یکی از برنامه های نصب شده بر روی دستگاه های اندرویدی خود کنید، پیامک ارسال کنید، فایل های گوناگون را ارسال کنید یا حتی از صفحه گوشی یا تبلت خود اسکرین‌شات بگیرید.

اگرچه برنامه Join، کنترل کامل گوشی های هوشمند را ممکن نمی کند، اما برای بسیاری از کاربردها که در بالا به بعضی از آنها اشاره شد، بهترین گزینه موجود است. با توجه به اینکه این برنامه کوچک است و حجم کمی را اشغال می کند، از منابع سخت‌افزاری سیستم PC شما کمترین استفاده را دارد و سبب کندی آن نمی شود. عملکرد پایدار و بدون مشکل را هم می توان به عنوان یکی از دیگر ویژگی های مهم این برنامه معرفی کرد. Join، به گونه ای طراحی شده است که به صورت دوطرفه کار کند و به کاربران اجازه دهد حتی اطلاعات مختلف را از گوشی های خود به سیستم های خانگی منتقل کنند.

برنامه Pushbullet
این برنامه به کاربران اجازه می دهد که چند دستگاه را با یکدیگر همگام‌سازی کنند تا امکان به اشتراک‌گذاری فایل ها و ارسال پیام میان آ نها وجود داشته‌باشد. Pushbullet همچنین از برنامه پیام رسان واتس‌اپ پشتیبانی می کند و به کاربران اجازه می دهد از طریق این برنامه برای یکدیگر پیام ارسال کنند. این برنامه همچنین قابلیت نمایش اعلان برای پیام های دریافتی را هم در اختیار دارد؛ اما اجازه دسترسی به تاریخچه پیام ها را فراهم نمی کند.

هر کاربر فقط قادر است با استفاده از برنامه Pushbullet حداکثر تعداد ۱۰۰ پیام (چه پیامک و چه پیام واتس‌اپ) را برای دیگران ارسال کند. با به پایان رسیدن این محدودیت، کاربران باید حساب کاربری خود را به نسخه Pro ارتقا دهند. این کار ماهانه در حدود ۴.۹۹ دلار هزینه در پی دارد.

Pushbullet از این بابت برنامه مهمی محسوب می شود که دارای چند قابلیت اختصاصی و بدون همتا است. به عنوان مثال با استفاده از آن می توان به صورت هم‌زمان کنترل چند دستگاه  را برعهده گرفت و میان آنها پیام ارسال کرد. می توان گفت که Pushbullet برنامه ای عالی برای استفاده توسط مراکز اداری و شرکت ها است و اگر قصد دارید از آن تنها برای ارتباط گوشی هوشمند و سیستم PC خود استفاده کنید، گزینه های بهتر و ارزان قیمت تری نیز در این لیست وجود دارد.

برنامه Scrcpy
اگر به برنامه ای نیاز دارید که امکان کنترل کامل دستگا های اندرویدی توسط سیستم های خانگی را فراهم کند، مطمئناً دو پیشنهاد قبلی شما را مایوس کرده است. به این دسته از کاربران توصیه می کنیم برنامه Scrcpy را بر روی دستگاه های خود نصب کنند، به ویژه اگر از گوشی های سامسونگ استفاده می‌کنند.

Scrcpy یک برنامه رایگان و متن‌باز است که برای استفاده از آن نیازی به Root کردن دستگاه خود ندارید. این برنامه قادر است خروجی نمایشگر گوشی های هوشمند را بر روی صفحه نمایش PC شما به نمایش درآورد و از طریق ارتباط USB یا WiFi، امکان کنترل کامل آن را فراهم کند. عملکرد برنامه Scrcpy واقعاً سریع است و قابلیت های گوناگونی را هم در اختیار کاربران خود می گذارد.

شاید بتوان تنها ایراد این برنامه را رابط کاربری نه چندان قدرتمند آن دانست که کمی کار با آن را سخت می کند. طراحان این نرم‌افزار توصیه می کنند که کاربران حرفه ای بنا به سلیقه خود در رابط کاربری آن تغییر ایجاد کنند؛ اما در حال حاضر نسخه های آماده ای از این نرم افزار قابل یافت است که به یک رابط کاربری سفارشی مجهز هستند و به سادگی دسترسی به قابلیت های مهم این برنامه را ممکن می‌کنند.

برنامه Vysor
اگر به هر دلیلی به استفاده از برنامه Scrcpy علاقه ای ندارید، می توانید به عنوان جایگزین از برنامه Vysor استفاده کنید. این برنامه نیز قادر است با کمک مرورگر کروم، خروجی نمایشگر گوشی های هوشمند را بر روی سیستم های PC به نمایش درآورد. Vysor عملکردی سریع و پایدار دارد و کاربران می توانند آن را به گونه ای تنظیم کنند که بهترین عملکرد یا بهترین سرعت ممکن را فراهم کند.

این برنامه حتی قابلیت آن را دارد که به صورت بی سیم به گوشی های هوشمند متصل شود و در این حالت نیز سرعت عملکرد بسیار خوبی داشته باشد. یکی دیگر از مهم ترین قابلیت های این برنامه، امکان کنترل یک دستگاه اندرویدی توسط چند سیستم PC و چند کاربر مختلف است که استفاده از آن می تواند در مکان های اداری بسیار عالی باشد.

برنامه Vysor در دو نسخه رایگان و غیررایگان منتشر شده است. طبیعتاً در نسخه های غیررایگان، قابلیت ها و تنظیمات بسیار متنوع تری در دسترس قرار دارد و حتی بعضی از قابلیت های مهم تنها در این نسخه قابل یافت هستند. به عنوان مثال تنها در نسخه غیررایگان می توان به صورت بی سیم دستگاه های اندرویدی را به سیستم های خانگی متصل کرد و همچنین حالت تمام صفحه (Full-Screen) تنها در این نسخه قابل دسترس است. علاوه بر این، در نسخه غیررایگان تنظیماتی با عنوان High Quality Mirroring وجود دارد که کیفیت تصاویر دریافتی از گوشی های هوشمند را بهبود می بخشد.

به عنوان جایگزین این برنامه می‌توانید از ApowerMirror استفاده کنید که دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های مشابهی است. برنامه Vysor از طریق سایت رسمی آن در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

برنامه DeskDock
برنامه DeskDock عملکردی شبیه به Join دارد و اگرچه قادر نیست تصویر خروجی دستگاه های اندرویدی را به PC منتقل کند، اما دارای قابلیت های متعددی برای کنترل گوشی ها و تبلت ها با استفاده از سیستم‌های خانگی است. DeskDock همچنین قابلیت آن را دارد که ماوس متصل به سیستم های خانگی را با گوشی های هوشمند و تبلت ها به اشتراک بگذارد.

با استفاده از این قابلیت، هنگامی که یک دستگاه  اندرویدی در کنار PC قرار دارد و به آن متصل است؛ می‌توانید نشانگر ماوس متصل به سیستم خانگی خود را به حاشیه های راست یا چپ نمایشگر جابه‌جا کنید تا خیلی سریع امکان دسترسی و کنترل این دستگاه  ممکن شود. این قابلیت از برنامه DeskDock می تواند هنگامی که قصد دارید سریعاً یک برنامه خاص را بر روی دستگاه اندرویدی خود باز یا بسته کنید بسیار مفید باشد و در قابلیتی بهتر، خیلی سریع امکان جستجو در فضای وب را فراهم کند.

برنامه‌نویسان و تولیدکنندگان نرم‌افزارها، می توانند از این قابلیت از برنامه DeskDock، به منظور بررسی عملکرد برنامه های خود در هنگام استفاده از یک دستگاه اندرویدی خاص، استفاده کنند. DeskDock سبب می شود که این بررسی ها بتواند خیلی سریع و تنها با استفاده از یک سیستم PC صورت بگیرد.

نسخه غیررایگان از برنامه DeskDock، به کاربران اجازه می دهد صفحه کلید، Clipboard و اجزای دیگری را هم میان سیستم های خانگی و دستگاه های اندرویدی به اشتراک بگذارند. قابلیت هایی که از طریق برنامه های جایگزین دیگری نظیر Share Mouse، Keyboard و Synergy نیز قابل دسترس است.

نسخه اندرویدی از برنامه DeskDock را می توانید از طریق سرویس گوگل‌پلی دانلود کنید. برای استفاده از این برنامه باید نسخه سرور از آن را هم بر روی PC خود نصب کنید که از طریق این لینک قابل دسترس است.

برنامه AirDroid
AirDroid حقیقتاً یک برنامه قدرتمند برای کنترل دستگاه های اندرویدی با استفاده از سیستم های خانگی است. از بسیاری از جهات باید این برنامه را ترکیبی از تمامی برنامه های حاضر در این لیست بدانیم، چرا که تقریباً تمامی قابلیت های عالی موجود در آن ها را به صورت یکجا و در یک برنامه مجزا در دسترس کاربران قرار می دهد.

می توان از این برنامه برای ارسال پیامک، اشتراک گذاری Clipboard و همچنین آپلود کردن و به اشتراک گذاشتن فایل ها استفاده کرد. AirDroid همچنین قابلیت انتقال خروجی دستگاه های اندرویدی به سیستم های PC را در اختیار دارد و کاربران می توانند با استفاده از ماوس و صفحه کلید به کنترل این دستگاه ها بپردازند. باید گفت در این برنامه عملکرد قابلیت نمایش خروجی دستگاه های اندرویدی بر روی سیستم های PC به خوبی دو برنامه SideSync و Vysor نیست، اما بازهم کاربران می توانند با استفاده از آن خیلی سریع یک برنامه اندرویدی را به اجرا درآورند.

اکثر قابلیت های این برنامه به‌صورت رایگان قابل دسترس است؛ اما برای جلوگیری از نمایش تبلیغات و همچنین رفع محدودیت ارسال فایل های با حجم بیشتر از ۳۰ مگابایت، باید نسخه غیررایگان آن را خریداری کنید. استفاده از این نسخه با پرداخت ماهیانه ۱.۹۹ دلار امکان پذیر است که سبب شده قیمت آن از بسیاری از برنامه های مشابه نظیر PushBullet، ارزان تر باشد. نسخه های مختلف از برنامه AirDroid را می توانید از سایت رسمی آن دریافت کنید.

Tasker
برنامه Tasker می تواند برای ایجاد رویدادها یا برنامه ریزی برای انجام اعمال مختلف در دستگاه های اندرویدی مورد استفاده قرار بگیرد. به عبارت دیگر می توانید با استفاده از این برنامه دستگاه  اندرویدی خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که در هنگام دریافت یک اتصال جدید، یک اعلان خاص و یا حتی تغییر در Location، به‌صورت خودکار، فعالیت ویژه ای را صورت دهد.

هردو برنامه Join و PushBullet که در بالا به معرفی و بررسی آن ها پرداختیم از برنامه Tasker نیز پشتیبانی می کنند و به کاربران اجازه می دهند که با استفاده از آن، رویدادهای مختلفی را برای دستگاه خود تعریف کنند.

می توان با استفاده از برنامه Tasker، بخشی از قابلیت های موجود در گوشی های هوشمند را با ارسال یک پیامک و یا مراجعه به یک صفحه وب فعال سازی کرد. این برنامه همچنین به کاربران اجازه می دهد در هر زمان مختصات مکانی دستگاه خود را پیدا کنند. اگر کمی تخیل و حس ماجراجویی داشته باشید نیز می توانید توسط این برنامه دوستان خود را دست بی اندازید.

در این مطلب به بررسی هفت برنامه و هفت روش برای کنترل دستگاه های اندرویدی با استفاده از سیستم های خانگی پرداختیم. مطمئناً انتخاب بهترین روش از میان آنها به کاربردها و نحوه استفاده شما از دستگاه های هوشمند بستگی دارد. خوشبختانه تنوع میان این رده از برنامه های اندرویدی به قدری زیاد است که بتوان به راحتی تمامی نیازهای موجود را تنها با استفاده از یکی از آنها برطرف کرد.

در پایان باید گفت برنامه TeamViewer نیز می تواند یکی از گزینه های مناسب برای کنترل دستگاه‌های اندرویدی با استفاده از سیستم های خانگی باشد، اما به‌دلیل قیمت نسبتاً بالا از معرفی آن در این لیست صرف‌نظر شده‌است.
مرجع : تابناک