اریکسون موبیلیتی پیش‌بینی کرد
بهره‌مندی ۶۵ درصد دنیا از اینترنت نسل پنجم تا ۲۰۲۵
کد مطلب: 16059
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۰
 
در جدیدترین گزارش اریکسون موبیلیتی (Ericsson Mobility) پیش‌بینی شده‌است که جمعیت مشترکان اینترنت نسل پنجم (5G) در جهان تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۲.۶ میلیارد نفر برسد.
بهره‌مندی ۶۵ درصد دنیا از اینترنت نسل پنجم تا ۲۰۲۵
 
 
Share/Save/Bookmark
نتایج یک گزارش جدید نشان می‌دهد تا سال ۲۰۲۵ میلادی ۶۵ درصد جمعیت جهان از پوشش اینترنت نسل پنجم (5G) بهره‌مند خواهندشد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در جدیدترین گزارش اریکسون موبیلیتی (Ericsson Mobility) پیش‌بینی شده‌است که جمعیت مشترکان اینترنت نسل پنجم (5G) در جهان تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۲.۶ میلیارد نفر برسد. بنابر پیش‌بینی‌ها میانگین مصرف دیتای موبایل در هر واحد گوشی هوشمند نیز تا آن زمان از ۷.۲ گیگابایت به ۲۴ گیگابایت افزایش خواهد یافت. افزایشی که امکان مشاهده یک ویدیو اچ‌دی ۳۰ دقیقه‌ای شامل یک کلیپ واقعیت مجازی به مدت ۶ دقیقه را در روز برای کاربران فراهم می‌کند.

در این گزارش همچنین آمده‌است که ۴۵ درصد از بار ترافیک جهانی دیتای موبایل تا سال ۲۰۲۵ بر دوش شبکه‌های 5G خواهدبود. آمریکای شمالی، شمال‌شرق آسیا و اروپا به ترتیب با پوششی ۷۴، ۵۶ و ۵۵ درصدی بیشترین رشد استفاده از اینترنت نسل پنجم را تا زمان مورد نظر تجربه خواهندکرد.

با این وجود تا سال ۲۰۲۵، اینترنت نسل چهارم (4G) یا LTE با خدمت‌رسانی به ۶۳ درصد کل مشترکان اینترنت، پوشش مسلط در جنوب شرق آسیا و منطقه اقیانوسیه خواهد بود. اینترنت نسل پنجم تا آن زمان تنها از ۲۱ درصد از دستگاه‌های کاربران در این مناطق پشتیبانی خواهدکرد.

به استناد پیش‌بینی‌های انجام شده در این گزارش، نرخ اتصالات اینترنت اشیا (IoT) نیز از ۱.۳ میلیارد اتصال تا پایان سال ۲۰۱۹ با نرخ رشد سالانه ۲۵ درصد تا پایان سال ۲۰۲۵ به ۵ میلیارد اتصال خواهدرسید.

اینترنت نسل پنجم، جدیدترین نسل سیستم‌ ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم اینترنت شبکه تلفن همراه و با هدف افزایش کیفیت و سرعت انتقال داده در شبکه‌های تلفن همراه ارائه می‌شود. افزایش سرعت انتقال داده تا ۲۰ گیگابایت بر ثانیه، افزایش ظرفیت سرویس‌دهی به کاربران شبکه، کاهش تاخیر شبکه و پشتیبانی از سرعت بیشتر شبکه دیتا برای کاربران در حال حرکت ازجمله اهداف کلی است که برای این نسل جدید از شبکه تلفن همراه تبیین شد‌است.

شبکه 5G حتی در شلوغ‌ترین ساعات مصرف اینترنت سرعت حداقلی ۱۰۰ مگابیت را ارائه می‌دهد. میانگین سرعت در این شبکه یک گیگابایت بر ثانیه است و به عبارت دیگر تقریباً ۲۰ برابر سریع‌تر از نسل ۴ عمل می‌کند. این یعنی دانلود یک فیلم بلند با کیفیت HD در اینترنت نسل ۴، ۱۰ دقیقه زمان می‌برد اما این زمان برای اینترنت نسل ۵ تنها ۱ ثانیه است. از طرف دیگر، با استفاده از اینترنت نسل پنجم می‌توانید با قطع شدن تماس تصویری یا تأخیر در رسیدن صدا و تصویر در تماس‌های اینترنتی خداحافظی کنید.

کاربردهای این نسل از اینترنت را در ارتقای کیفیت زندگی و تسهیل فرایندهای صنعتی نیز نمی‌توان نادیده گرفت. شبکه 5G کنترل ربات‌ها، ماشین‌آلات صنعتی، تراکتورهای هوشمند و ... را از راه دور ممکن می‌کند و به عملکرد هرچه بهتر خودروهای خودران کمک می‌کند. به‌علاوه، فراگیر شدن اینترنت نسل ۵ دنیای اینترنت اشیاء را نیز متحول می‌کند. از ماشین‌ لباس‌شویی و ظرف‌شویی گرفته تا خودروها، دوربین‌های ترافیکی و لوازم آشپزخانه، همگی تبدیل به وسایلی قابل کنترل از راه دور می‌شوند. پیش‌بینی می‌شود که در دهه آینده بیشتر از ۲۰ میلیارد وسیله به اینترنت اشیاء مجهز و با استفاده از این تکنولوژی حتی به هم متصل شوند.
مرجع : خبرگزاری ايرنا