انتشار بدافزار Mispadu با تبلیغات مک‌دونالد
مک‌دونالد با طعم بدافزار در آمریکای لاتین
کد مطلب: 16060
تاریخ انتشار : شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۴
 
کارشناسان امنیتی بدافزاری به نام Mispadu شناسایی کرده‌اند که از طریق آگهی‌های تبلیغاتی مک‌دونالد توزیع می‌شود.
مک‌دونالد با طعم بدافزار در آمریکای لاتین
 
 
Share/Save/Bookmark
کارشناسان امنیتی بدافزاری به نام Mispadu شناسایی کرده‌اند که از طریق آگهی‌های تبلیغاتی مک‌دونالد توزیع می‌شود.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، به‌تازگی کارشناسان شرکت امنیت سایبری ESET تروجان بانکی به نام میسپادو (Mispadu) شناسایی کرده‌اند که از طریق پیام‌های اسپم، آگهی‌های تبلیغاتی جعلی مک‌دونالد (McDonald) در آمریکای لاتین توزیع‌ می‌شود.

این تروجان داده‌های حساب‌های کاربری و وجه سرقت کرده و در برزیل توزیع‌ می‌شود و به‌عنوان افزونه مخرب گوگل کروم اقدام به سرقت داده‌های کارت‌های اعتباری و آنلاین بانکینگ کرده و اطلاعات کاربران یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های پرداخت اینترنتی در کشور برزیل، موسوم بر Boleto را نیز سرقت می‌کند. میسپادو به زبان Delphi نوشته‌شده و از روش‌های آلوده‌سازی تروجان‌های Amavaldo و Casbaneiro بهره می‌گیرد. خانواده این بدافزار هنگام مطالعه روی تروجان‌های بانکی آمریکای لاتین که کاربران برزیلی و مکزیکی را هدف قرار می‌دادند، شناسایی‌ شده‌است.

اخیرا شرکت امنیتی ESET، خانواده جدیدی از تروجان‌های بانکی به نام Casbaneiro یا Metamorfo شناسایی کرد که ارزهای دیجیتال کاربران برزیلی و مکزیکی را هدف قرار می‌داد. عملکرد این تروجان شباهت بسیاری به خانواده دیگری از تروجان‌های بانکی به نام Amavaldo داشت. این بدافزارها الگوریتم‌های رمزنگاری یکسانی داشته و از ابزارهای مخرب یکسانی برای ایمیل‌های فیشینگ استفاده می‌کنند.

تروجان میسپادو همچون Casbaneiro و Amavaldo با استفاده از مهندسی اجتماعی از پنجره‌های اضافی برای فریب کاربران استفاده می‌کند که درنتیجه آن کاربر بلافاصله و بدون فکر تصمیم می‌گیرد. در چنین مواردی از به‌روزرسانی یک نرم‌افزار، تأیید کدهای امنیتی کارت‌های اعتباری یا درخواست‌های یک بانک بهره گرفته می‌شود.

تروجان پس از آلوده سازی، دسترسی به سایت‌های بانکی را محدود کرده و ضربه‌های روی صفحه‌کلید را شناسایی و شبیه‌سازی می‌کند، همچنین می‌تواند برخی فایل‌ها را بارگیری و اجرا کرده و اسکرین‌شات بگیرد. این تروجان‌ها کلیپ‌بورد کاربر را ردیابی کرده و چنان‌چه به داده‌های کیف پول دسترسی پیدا کنند، آدرس گیرنده را با کیف‌پول‌های اپراتور خود جایگزین می‌کنند.
مرجع : سایبربان