حمله سایبری به تأسیسات هسته‌ای انگلیس
کد مطلب: 16079
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۸
 
با توجه به گزارش‌های منتشر شده، تأسیسات یکی از شرکت‌های فعال در زمینه تولید انرژی هسته‌ای انگلیس مورد حمله سایبری قرار گرفته‌است.
حمله سایبری به تأسیسات هسته‌ای انگلیس
 
 
Share/Save/Bookmark
با توجه به گزارش‌های منتشر شده، تأسیسات یکی از شرکت‌های فعال در زمینه تولید انرژی هسته‌ای انگلیس مورد حمله سایبری قرار گرفته‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، متخصصان سایبری ستاد ارتباطات فدرال انگلیس (GCHQ) پس از رخدادن حمله سایبری به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صنعت انرژی هسته‌ای این کشور، فراخوانده شدند. مرکز امنیت سایبری ملی (NCSC)، بازوی ستاد ارتباطات فدرال به صورت مخفیانه در حال کمک به این شرکت است تا سامانه‌های خود را بازیابی کند.

در گزارش سازمان گسترش هسته‌ای (Nuclear Decommissioning Authority) آمده‌است: یک کسب‌وکار مهم در بخش تولید انرژی هسته‌ای به علت یک حمله سایبری تحت تأثیر قرار گرفته‌است. تا جایی که مجبور شد به منظور بازیابی خود از مرکز امنیت سایبری انگلیس درخواست کمک کند.

در این سند آمده‌است، جلسه هیئت‌مدیره شرکت مذکور در ۱۳ مارس ۲۰۱۹ برگزار شد. شواهد نشان می‌دهد این نخستین‌بار است که یک حمله سایبری موفق، به صنعت هسته‌ای انگلیس صورت گرفته است. از طرفی هنوز مشخص نیست که این حمله چه خسارت‌هایی را به وجود آورده، امنیت عمومی را تهدید می‌کند یا خیر. مرکز امنیت سایبری ملی نیز از ذکر نام شرکت یاد شده و نوع حمله خودداری کرد.

سازمان گسترش هسته‌ای که روند پاک‌سازی نیروگاه‌های قدیمی و سوخت‌های مصرف شده را مدیریت می‌کند: ارائه اطلاعات می‌تواند نامناسب باشد؛ زیرا این حادثه در سازمانی رخ‌ داده‌است که بخشی از گروه ما نیست.

گزارش مذکور گمانه‌زنی‌هایی را در رابطه با نقص امنیت موجود در تأسیسات هسته‌ای انگلیس به وجود آورده است. همچنین عدم ارائه جزئیات و شفافیت، نگرانی‌هایی را در این رابطه به وجود آورده است.

تام پیس (Tom Pace)، معاون مدیر سایلنس (Cylance) گفت: به نفع صنعت مذکور نیست که نقاط ضعف خود را فاش کند؛ اما باید تعادلی در این زمینه برقرار شود. اگر مردم از طریق کانال‌های غیررسمی از حملات به زیرساخت‌های هسته‌ای آگاه شوند، اعتماد عمومی به این تأسیسات از بین خواهد رفت.

بر اساس بعضی از گمانه‌زنی‌ها حملات مذکور روی EDF، شرکت فرانسوی فعال در زمینه تولید انرژی هسته‌ای در انگلیس، متمرکز بوده‌اند؛ اما این موضوع مورد تکذیب قرار گرفته‌است.

مقامات هندی نیز در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۱۹، اطلاعاتی را از حمله سایبری به بزرگ‌ترین تأسیسات هسته‌ای این کشور منتشر کردند. این حمله در ماه سپتامبر شناسایی شده بود.

نیک کارتر (Nick Carter)، رییس ستاد دفاع انگلیس هشدار داد این کشور همه‌روزه توسط روسیه و مکان‌های دیگر، موردحمله قرار گرفته و در یک جنگ سایبری قرار دارد.

مرکز امنیت سایبری ملی انگلیس در ماه اکتبر اعلام کرد که در سال گذشته از انگلیس در برابر ۶۵۸ حمله سایبری دفاع کرده‌است. این مرکز ادعا کرد اکثر حملات از سوی بازیگران دولتی مانند روسیه، چین، ایران و کره شمالی صورت گرفته‌بودند که تهدیدی راهبردی برای امنیت ملی انگلیس به حساب می‌آیند.
مرجع : سایبربان