نگرانی از جمع‌آوری اطلاعات موقعیت مکانی در آیفون ۱۱
اپل: تراشه جدید باند اولترا واید به‌روزرسانی می‌شود
کد مطلب: 16092
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۸
 
به گفته اپل، دلیل روشن شدن نشانگر GPS با وجود خاموش بودن آن، استفاده از تراشه جدید باند اولترا واید است که برای رفع این مشکل به‌روزرسانی می‌شود.
اپل: تراشه جدید باند اولترا واید به‌روزرسانی می‌شود
 
 
Share/Save/Bookmark
به گفته اپل، دلیل روشن شدن نشانگر GPS با وجود خاموش بودن آن، استفاده از تراشه جدید باند اولترا واید است که برای رفع این مشکل به‌روزرسانی می‌شود.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، به‌تازگی گزارش‌های منتشر شد که در آن به جمع‌آوری اطلاعات موقعیت مکانی کاربران توسط آیفون ۱۱ اشاره شده‌بود و این موضوع نگرانی‌های بسیاری را برای کاربران ایجاد کرد. حال اپل با انتشار بیانیه رسمی دلیل اصلی روشن شدن نشانگر GPS را در آیفون ۱۱ را توضیح داده‌است.

در روز ۱۳ آذر برخی از محققان با انتشار ویدئویی نشان دادند که حتی اگر کاربران دسترسی تمام برنامه‌های آیفون ۱۱ را به داده‌های موقعیت مکانی قطع کنند، بلافاصله پس از وصل شدن به شبکه اینترنت یا موبایل، نشانگر GPS آنها چشمک می‌زند و اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی را بر روی یک سرور ناشناس پینگ می‌کند.

این موضوع ادعاهای اپل در خصوص حفظ امنیتی اطلاعات شخصی کاربران را زیر سوال برده‌بود و موجب نگرانی کاربران شده بود.

اپل نسبت به این موضوع واکنش نشان داد تا یک‌بار برای همیشه به نگرانی‌های به وجود آمده در خصوص این موضوع پایان دهد. به گفته اپل، دلیل روشن شدن نشانگر GPS با وجود خاموش بودن آن، استفاده از تراشه جدید باند اولترا واید است.

به گفته اپل، علت اصلی درخواست‌های پیاپی آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ برای مکان‌یابی کاربر، استفاده از تراشه جدید باند اولترا واید یا همان U1 است که اپل قصد دارد با عرضه به‌روزرسانی این مشکل را به کلی حل کند و قابلیت غیر فعال‌سازی کامل آن را در اختیار کاربران قرار دهد. متن بیانیه اپل در خصوص جمع‌آوری اطلاعات موقعیت مکانی کاربران در آیفون ۱۱ و ۱۱ پرو به شرح زیر است:

«فناوری جدید باند اولترا واید در بازار امروزی یک استاندارد به حساب می‌آید و به همین دلیل در برخی از مکان‌ها، قانون‌هایی وجود دارد که بر اساس آن کاربر باید این تراشه را خاموش کنند. سیستم عامل iOS برای تشخیص حضور کاربران در مکان‌های ممنوعه، از سرویس‌های مکان‌یابی استفاده‌می‌کند تا در صورت نیاز این فناوری را غیر فعال کند. مدیریت داده‌های تراشه باند اولترا واید به کلی روی آیفون صورت می‌گیرد و اپل هیچ داده‌ای از موقعیت مکانی کاربر جمع‌آوری نمی‌کند.»

به گفته اپل، تراشه U1 در آیفون ۱۱ مانند مانند GPS در محیط خانه است؛ این تراشه این امکان را به کار می‌دهد تا دستگاه‌های دیگری که تراشه مشابه دارند را پیدا کند. به طور مثال کاربران می‌توانند برای فرستادن فایل‌های خود از یک آیفون به آیفون دیگر، گوشی خود را به سمت آن بگیرند تا آیفون دیگر به سادگی آن را پیدا شود. در حال حاضر کاربران برای غیر فعال کردن این تراشه باید سرویس مکان یاب را به کلی غیر فعال کنند. اپل اعلام کرده‌است که در به‌روزرسانی‌های آینده iOS 13 قابلیت غیر فعال کردن تراشه U1 به شکل مستقیم را اضافه خواهدکرد.
مرجع : تابناک