ناتوانی شبکه‌های اجتماعی در کنترل دست‌کاری پلتفرم‌هایشان

تابناک , 19 آذر 1398 ساعت 8:59

گزارش جدید ناتو حاکی از آن است که شبکه‌های اجتماعی ازجمله فیس‌بوک، توئیتر، اینستاگرام و یوتیوب نتوانسته‌اند با دست‌کاری و دخالت در پلتفرم‌های خود مقابله کنند.


گزارش جدید ناتو حاکی از آن است که شبکه‌های اجتماعی ازجمله فیس‌بوک، توئیتر، اینستاگرام و یوتیوب نتوانسته‌اند با دست‌کاری و دخالت در پلتفرم‌های خود مقابله کنند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، طبق گزارش محققان ناتو که روز گذشته منتشر شده، شبکه‌های اجتماعی نتوانسته‌اند از میزان دست‌کاری و دخالت در پلتفرم‌های خود بکاهند. این محققان اعلام کردند به‌سادگی توانسته‌اند هزاران لایک و اظهارنظر (کامنت) در فیس‌بوک، توئیتر، یوتیوب و اینستاگرام بخرند.

بیشتر حساب‌های کاربری تقلبی و فعالیت‌های آنان هفته‌ها و حتی پس از آن ادامه داشت که محققان ناتو با برچسبی حساب‌های جعلی مذکور را مشخص کردند.

یک گروه مستقل در لاتیویا که در حوزه نظامی خدمات مشاوره ارائه می‌کند، معتقد است این یافته ها با بیانیه‌های شرکت‌های فناوری و ادعاهای آنها درباره تلاش بیشتر برای مقابله با دخالت و دست‌کاری در پلتفرم‌هایشان در تضاد است.

در این گزارش آمده‌است: در کل شبکه‌های اجتماعی با چالش هایی بزرگ در خصوص استفاده نادرست از پلتفرم‌هایشان روبرو هستند.

دخالت و دست‌کاری‌های آنلاین از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا تاکنون، همچنان یک مشکل عمده است. محققان در این پژوهش متوجه شده‌اند فعالیت‌های جعلی در شبکه‌های اجتماعی را نه فقط برای مقاصد سیاسی، بلکه برای مقاصد تجاری نیز می‌توان خرید. این روند شامل اینفلوئنسرهای اینستاگرامی نیز می‌شود که سعی دارند با تبلیغ برندهای مختلف درآمدزایی کنند.

در این پژوهش، محققان از خدمات ۱۶ شرکت برای دریافت کلیک و لایک‌های جعلی برای ۱۰۵ پست در فیس‌بوک، توئیتر، یوتیوب و اینستاگرام استفاده کردند. بیشتر این شرکت‌ها در روسیه مستقر بودند. آنها با پرداخت ۳۰۰ یورو (۳۳۰ دلار) توانستند ۳۵۳۰ کامنت، ۲۵۷۵۰ لایک، ۲۰ هزار بازدید و ۵۱۰۰ فالوئر بخرند.


کد مطلب: 16100

آدرس مطلب: http://www.aftana.ir/fa/doc/news/16100/ناتوانی-شبکه-های-اجتماعی-کنترل-دست-کاری-پلتفرم-هایشان

افتانا
  http://www.aftana.ir