آمریکا می‌گوید
کشف بدافزار چینی در گوشی‌های ارزان‌قیمت UMX
کد مطلب: 16227
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۶
 
دولت آمریکا می‌گوید که موفق به کشف بدافزار چینی در گوشی‌های ارزان‌قیمت UMX شده‌است.
کشف بدافزار چینی در گوشی‌های ارزان‌قیمت UMX
 
 
Share/Save/Bookmark
دولت آمریکا می‌گوید که موفق به کشف بدافزار چینی در گوشی‌های ارزان‌قیمت UMX شده‌است.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، دولت آمریکا در سال‌های اخیر در تلاش بوده تا کشور چین را به عنوان یک جاسوس همه فن حریف به تصویر بکشد اخیرا از وجود دو بدافزار خطرناک چینی در گوشی‌‌‌های ساخت شرکت UMX سخن گفته‌است.

در سال‌های گذشته دولت آمریکا شرکت هواوی را بارها به جاسوسی از شهروندان آمریکایی متهم کرده‌است و در سال گذشته میلادی این شرکت را در لیست سیاه تجاری خود قرار داد.  اخیراً مشخص شده‌است که گوشی‌های ارزان قیمت UMX که تحت عنوان طرح Assurance Wireless که بودجه آن توسط دولت آمریکا تامین و با پشتیبانی اپراتور ویرجین موبایل عرضه شده‌اند، به دو بدافزار چینی مجهز هستند و متاسفانه هیچ راهی برای فرار از دست این بدافزارها وجود ندارد.

دولت آمریکا طرحی را تحت عنوان Assurance Wireless راه اندازی کرد که در آن گوشی‌های اندرویدی ارزان قیمت برای اقشار کم درآمد جامعه در نظر گرفته‌شده‌اند. گوشی UMX U686CL با قیمت ۵۳ دلار به همراه دو هدیه (بدافزارهای نرم‌افزار نما) در اختیار کاربران قرار داده‌می‌شوند و وظیفه پشتیبانی آنها با اپراتور معروف ویرجین موبایل است.

اولین بدافزار با نام Wireless Updater در این گوشی بارگذاری شده‌است که در ظاهر نقش برنامه به‌روزرسان گوشی را ایفا می‌کند، اما در واقع قابلیت نصب اپلیکیشن بدون اجازه کاربر را دارد. البته این برنامه قابل حذف کردن است و هیچ مشکلی با حذف آن هیچ مشکلی برای کاربر ایجاد نمی‌شود؛ اما بدافزار دوم در بخش تنظیمات گوشی مخفی شده‌است که وظیفه نصب بدافزار دیگری با نام HiddenAds را دارد.

متاسفانه در صورت پاک شدن بدافزار دوم، گوشی UMX U686CL تقریباً از کار می‌افتد و عملاً غیر قابل استفاده می‌شود. در کمال تعجب این دو بدافزار توسط چینی‌ها توسعه داده شده‌اند و نکته عجیب‌تر این است که دولت آمریکا و ویرجین مدیا از وجود این بدافزار بی‌خبری بودند.
مرجع : تابناک