سایه انتخابات آمریکا بر فضای سایبری اوکراین
نفوذ سایبری روس‌ها به بوریسما
کد مطلب: 16245
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۵
 
شواهد تازه‌ای ارائه شده‌است که نشان از هک شدن شرکت نفتی اوکراینی بوریسما توسط هکرهای روسی دارد.
نفوذ سایبری روس‌ها به بوریسما
 
 
Share/Save/Bookmark
شواهد تازه‌ای ارائه شده‌است که نشان از هک شدن شرکت نفتی اوکراینی بوریسما توسط هکرهای روسی دارد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، در شرایطی که روابط میان جو باید، معاون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا یعنی اوباما، پسرش و شرکت نفتی بوریسما در اوکراین به کانون توجه کمپین‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و همچنین استیضاح دونالد ترامپ تبدیل شده‌است، نیویورک تایمز به نقل از یک شرکت امنیتی گزارش داد که جمعی از هکرهای روسی، حملات فیشینگ موفقی را علیه بوریسما ترتیب داده اند.

در سال ۲۰۱۶ میلادی، هکرها با استفاده از یک حمله هدفمند علیه مدیر کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون به ایمیل‌های کمیته ملی دموکرات‌های آمریکا دسترسی پیدا کرده و آنها را منتشر کردند. Area 1 (شرکتی که در زمینه مکانیزم‌های دفاعی مقابله با فیشینگ تخصص دارد) در این باره گفت که به شبکه‌ای از وب‌سایت‌های جعلی مورد استفاده توسط یکی از واحدهای جاسوسی ارتش روسیه موسوم به G.R.U دست پیدا کرده که برای هدف قرار دادن شعبات مختلف بوریسما راه‌اندازی شده‌بودند. البته حدود یک‌ماه پیش Kyle Ehmke از محققان حوزه امنیت برخی از این دامنه‌ها را شناسایی کرده‌بود.

آنها در ادامه ایمیل‌هایی حاوی لینک به صفحات ساختگی خود برای کارکنان این شرکت‌ها ارسال می‌کردند. لینک‌های موجود در متن این ایمیل‌ها نیز به وب‌سایت‌هایی هدایت می‌شد که بسیار شبیه به وب‌سایت‌های داخلی بوریسما طراحی شده‌بودند و آنها از این طریق اقدام به جمع‌آوری اطلاعات لاگین کاربران کرده و به سرورهای شرکت دسترسی پیدا می‌کردند.

کارشناسان بر این باورند که چنین نقشه‌ای با هدف جمع آوری اطلاعات علیه بایدن کلید خورده؛ فردی که احتمالا از سوی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال جاری در آمریکا نامزد خواهدشد. البته از سویی نیز انتظار می‌رود امسال گستره امنیت انتخابات در آمریکا وسیع‌تر شود و البته باز همان شیوه‌های قدیمی نفوذ به سیستم‌های انتخاباتی آمریکا نیز مشاهده شوند.
مرجع : تابناک