رمز عبور نیم‌میلیون روتر افشا شد
کد مطلب: 16266
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۶
 
کلمات عبور بیش از نیم‌میلیون سرور، روتر و سیستم‌های اینترنت اشیا توسط یک هکر در اینترنت منتشر شد.
رمز عبور نیم‌میلیون روتر افشا شد
 
 
Share/Save/Bookmark
کلمات عبور بیش از نیم‌میلیون سرور، روتر و سیستم‌های اینترنت اشیا  توسط یک هکر در اینترنت منتشر شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، یک هکر، کلمات عبور بیش از نیم‌میلیون سرور، روتر و سیستم‌های اینترنت اشیا را در اینترنت منتشر کرده و در دسترس عموم قرار داده‌است. سرورها و روترهای هک شده مربوط به کشورهای متنوعی هستند. اما بخش اعظم آنها در اروپا و سپس در آمریکا واقع هستند.

فهرست یادشده که کلمات عبور بیش از ۵۱۵ هزار سرور و روتر و سیستم اینترنت اشیا را در برمی‌گیرد، در یک فوروم آنلاین منتشر شده و شامل آدرس‌های آی‌پی هریک از ابزار هک شده و نام کاربری و کلمات عبور آنها نیز هست.

هکر مذکور برای یافتن این اطلاعات، ابتدا کلمات عبور پیش فرض کارخانه‌ای را امتحان کرده و از این طریق بخشی از اطلاعات خود را به دست آورده است. وی سپس بعضی کلمات عبور ساده را حدس زده و بدین شیوه هم اطلاعات خود را تکمیل کرده‌است.

خرابکاران اینترنتی با استفاده از این اطلاعات می‌توانند به‌طور مخفیانه بدافزارهای خود را به سرورها و ابزار اینترنت اشیا منتقل کنند و از آنها برای سرقت اطلاعات و نفوذ به سایت‌های مختلف بهره بگیرند.

پیش از این در آگوست سال ۲۰۱۷ هم یک فهرست ۳۳ هزارتایی از کلمات عبور مجموعه‌ای از روترهای خانگی منتشر شده‌بود، اما تنوع و گستردگی فهرست جدید نگران‌کننده است.
مرجع : خبرگزاری مهر