شناسایی تعدادی اپلیکیشن جاسوسی در گوگل‌پلی
کد مطلب: 16339
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
 
محققان امنیتی ۲۴ اپلیکیشن جاسوسی در گوگل شناسایی کرده‌اند که میلیون‌ها بار نصب‌شده‌اند.
شناسایی تعدادی اپلیکیشن جاسوسی در گوگل‌پلی
 
 
Share/Save/Bookmark
محققان امنیتی ۲۴ اپلیکیشن جاسوسی در گوگل شناسایی کرده‌اند که میلیون‌ها بار نصب‌شده‌اند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، محققان امنیتی وی‌پی‌ان‌پرو (VPNpro) در گزارشی جدید مدعی شده‌اند که ۲۴ اپلیکیشن جاسوسی متعلق به شرکت‌های چینی در گوگل پلی شناسایی کرده‌اند که پس از نصب دسترسی‌های غیرمعمول از کاربران درخواست می‌کرده‌اند.

به گفته کارشناسان وی‌پی‌ان‌پرو، این برنامه‌ها که تاکنون توسط ۳۸۲ کاربر نصب‌شده‌اند متعلق به شرکت شنژن هاوک (Shenzhen HAWK) و توسعه‌دهندگان آن من‌جمله Hi Security بوده‌اند.

از میان این ۲۴ اپلیکیشن، ۶ برنامه دسترسی به دوربین دستگاه، دو اپلیکیشن دسترسی به عملکردهای مربوط به تماس دستگاه و پانزده برنامه دسترسی به موقعیت مکانی و حافظه خارجی و چهارده برنامه دسترسی به شبکه و اطلاعات دستگاه را طلب می‌کردند.

به اعتقاد محققان وی‌پی‌ان‌پرو، برنامه‌های مذکور اطلاعات موردنیاز را جمع‌آوری و به سرورهای توسعه‌دهندگان ارسال می‌کرده‌اند. آنها پنج توسعه‌دهنده و ۲۴ اپلیکیشن شناسایی‌شده را به شکل زیر نشان دادند:
در حال حاضر گوگل همه این برنامه‌ها را از فروشگاه خود حذف کرده‌است و محققان وی‌پی‌ان‌پرو نیز به کاربران هشدار داده‌اند هرچه سریع‌تر این برنامه‌ها را حذف کنند.

شرکت شنژن هاوک متعلق به یکی از شرکت‌های چینی به نام تی‌سی‌ال (TCL Corporation) است که یکی از زمینه‌های فعالیت آن ساخت سیستم‌های تهویه مطبوع است.  گروه تجاری و صنعتی تی‌سی‌ال، یک شرکت الکترونیکی چندملیتی چینی است که مقر آن در هویژو استان گوانگدونگ بوده و در سال ۱۹۸۱ تأسیس‌ شده‌است. این شرکت در حوزه محصولات چندرسانه‌ای، ارتباطات، لوازم‌خانگی و قطعات الکترونیک و تهویه مطبوع فعالیت می‌کند.
مرجع : سایبربان