دستبند تخریب سیگنال ساخته‌شد
دستبندی که عملکرد میکروفون‌ها را مختل می‌کند
کد مطلب: 16371
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۹
 
محققان نوعی دستبند تولید کرده‌اند که می‌تواند میکروفون‌های موجود در محیط را به منظور جلوگیری از ثبت صدا با اختلال ایجاد کند.
دستبندی که عملکرد میکروفون‌ها را مختل می‌کند
 
 
Share/Save/Bookmark
محققان نوعی دستبند تخریب سیگنال تولید کرده‌اند که می‌تواند میکروفون‌های موجود در محیط را به منظور جلوگیری از ثبت صدا با اختلال ایجاد کند.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، اسپیکرهای هوشمند و دیگر دستگاه‌های مجهز به میکروفون گاهی اوقات تبدیل به دستگاه‌های جاسوسی می‌شوند، اما محققان ترفند جالبی برای جلوگیری از این مسئله پیدا کرده‌اند. محققان دانشگاه شیکاگو دستبندی طراحی کرده‌اند که با استفاده از امواج فراصوتی ۲۴ اسپیکر قادر به مختل کردن عملکرد میکروفون‌ها در جهات مختلف است. این گجت برای انتشار نویز فراصوتی در محدوده شنیداری و تخریب اصوات ضبط شده از خواص غیرخطی در آمپلی‌فایر داخلی بهره می‌برد.

طراحی دستبند چندان جذاب نیست و در صورت به دست داشتن آن نگاه‌ها به سمت شما برمی‌گردد. هدف محققان از طراحی گجت به صورت دستبند این بوده که با هر حرکت فرد نقاط کور هم پوشش داده شده و سیگنال‌ها در تمامی جهات تخریب شوند. در نتیجه کارایی این دستبند از ایستگاه‌های ثابت بهتر بوده و حتی میکروفون‌های مخفی شده را هم بدون‌استفاده می‌سازد.

لوپز، طراح دستبند هدف خود از تولید این دستگاه‌ها را کمک به شهروندان در حفظ حریم خصوصی عنوان کرد و گفت: این روزها ضبط صدا آسان است، اما این دستبند راهکاری دفاعی مفیدی در مقابل آنهاست. هر وقت چیز محرمانه‌ای برای گفتن داشتید، کافی است آن را روشن کنید.

طراحان دستبند در گفت‌وگو با نیویورک‌تایمز مدعی شده‌اند که سرمایه‌گذاران به تولید انبوه و تجاری‌سازی محصول تمایل نشان داده‌اند. به گفته آنها هزینه تولید هر دستبند تخریب سیگنال حدود ۲۰ دلار تمام خواهدشد که به نظر برای کسانی که از جاسوسی هراس دارند چندان زیاد به نظر نمی‌رسد.

هرچند دستبند تخریب سیگنال به عدم افشای داده‌های محرمانه در جلسات تجاری کمک می‌کند اما استفاده از آن چالش‌های اخلاقی را هم در پی دارد؛ برای مثال پوشیدن آن در مکان‌های عمومی می‌تواند روی کارایی موبایل و دیگر دستگاه‌های مجهز به میکروفون تأثیر منفی داشته‌باشد.
مرجع : دیجیاتو