مسدودسازی میلیاردها نصب بدافزار توسط Google Paly Protect
کد مطلب: 16377
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
 
سال گذشته ۱.۹ ميليارد نصب بدافزار از منابع غيرگوگلی توسط PLAY PROTECT مسدودشد.
مسدودسازی میلیاردها نصب بدافزار توسط Google Paly Protect
 
 
Share/Save/Bookmark
سال گذشته ۱.۹ ميليارد نصب بدافزار از منابع غيرگوگلی توسط PLAY PROTECT مسدودشد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، Google Paly Protect در سال ۲۰۱۹، بیش از ۱.۹ میلیارد نصب برنامه‌ مخرب از منابع غیررسمی مانند فروشگاه‌های شخص ثالث برنامه‌های کاربردی را مسدود کرده‌است. این تعداد در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ۱.۶ میلیارد گزارش شده‌بود.

Google Paly Protect یک برنامه‌ حفاظت در برابر بدافزار است که از قبل بر روی دستگاه‌‌های اندرویدی رسمی نصب شده‌است. 

این میزان افزایش می‌تواند دو دلیل داشته‌باشد. اول اینکه Play Protect در شناسایی و متوقف‌کردن بدافزارها بهتر از سال‌های گذشته عمل کرده‌است. دلیل دوم می‌تواند این باشد که کاربران اندرویدی بیشتری به نصب برنامه‌های آلوده به بدافزار از خارج از Play Store فریب خورده‌اند یا از فروشگاه‌های شخص ثالث برای دسترسی به برنامه‌هایشان استفاده کرده‌اند، زیرا دسترسی به Play Store برایشان مسدود شده‌بود.

قابلیت تشخیص اسکن و تشخیص بدافزار در نصب برنامه‌های غیر گوگلی از ویژگی‌های جدید سیستم‌عامل اندروید است که در ماه می سال ۲۰۱۷ اضافه شده‌است.

پیش از این، کاربران اغلب برنامه‌های آلوده به بدافزار را از فروشگاه‌های شخص ثالث برنامه‌های کاربردی، سایت‌های بزرگسالان، سایت‌های آنلاین شرط‌بندی یا سایت‌های مختلف دیگر نصب می‌کردند.

برای مقابله با این روند رو به رشد، گوگل در ماه می سال ۲۰۱۷، Play Protect را به عنوان یک ویژگی جدید که مطابق با برنامه‌های فروشگاه رسمی Play است، راه‌اندازی کرد.

Play Protect در شکل فعلی خود دارای چندین ویژگی و عملکرد است، اما به طور مؤثر به عنوان یک برنامه ضد ویروس داخلی برای دستگاه‌های Android که دارای مجوز اجرای برنامه‌های رسمی Google هستند‌، کار می‌کند.

به‌طور پیش‌فرض، Play Protect در مرحله‌ اول، تمامی برنامه‌های نصب شده در یک دستگاه را در فواصل منظمی اسکن می‌کند تا مطمئن شود به‌روزرسانی برنامه برای کاربر به‌صورت مخفیانه بدافزار نصب نمی‌کند. سپس نه فقط برنامه‌های جدیدی که از Play Store نصب شده‌اند را اسکن می‌‌کند، بلکه هر برنامه‌ی جدیدی که از هر منبع شخص ثالث نصب شده‌ است را نیز اسکن می‌کند.

به گفته‌ گوگل، Play Protect در سال ۲۰۱۷ هر روز ۵۰ میلیارد برنامه‌ کاربردی را اسکن می‌کرد که این رقم تا سال ۲۰۱۸ نیز حفظ شده‌است. در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸، گوگل با افزایش بدافزارهای شناخته‌شده (برنامه‌های بالقوه مضر (PHA))، در پایگاه داده‌ Play Protect، سرویس Paly Protect را ارتقا داد. گوگل این کار را با شروع به اسکن تمام اینترنت برای فایل‌های APK و فهرست‌کردن برنامه‌های مخرب، آغاز کرد، به جای اینکه مانند قبل منتظر بماند تا کاربران در دام یک برنامه‌ی مخرب بیفتند.

به گفته‌ گوگل، نرخ اسکن روزانه‌ Paly Protect امروزه دوبرابر شده‌است و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیارد برنامه‌ اندرویدی را روزانه اسکن می‌کند. دلیل افزایش اسکن روزانه‌ی Paly Protect هم به افزایش تعداد کاربران اندرویدی مربوط می‌شود و هم به بهبود در ذخیره‌سازی دستگاه‌ها. زیرا دستگاه‌ها می‌توانند برنامه‌های بیشتری را نسبت به قبل ذخیره کنند.

انتظار می‌رود در آینده، قابلیت Play Protect در شناسایی برنامه‌‌های مخرب حتی به بالاتر از ۱.۹ میلیارد برنامه‌ی کاربردی افزایش یابد. دلیل این انتظار این است که این سرویس در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ زمانی که گوگل با همکاری ESET، Lookout و Zimperium، App Defense Alliance (شریکی جهت بهبود شناسایی بدافزارها برای Play Store و Play Protect)را ایجاد نمود، ارتقای بزرگی یافت.

طبق آمار گوگل،  Play Protect در حال حاضر بر روی بیش از دو میلیارد دستگاه اندرویدی اجرا می‌شود.
مرجع : مرکز ماهر